نکات مهم قبل از بازسازی ساختمان

١٠ نکته قبل از شروع نوسازی

نوسازی ساختمان یک فرایند پیچیده و مرحله ای است که قبل از اینکه آن را شروع کنیم باید به نکاتی در این رابطه توجه کنیم. نوسازی و بازسازی ساختمان همیشه باید طی یک روال خاص و مدیریت شده پیش برود. برای اینکه یک پروژه بازسازی به موفقیت حداکثری برسد لازم است قبل از شروع نوسازی ساختمان نکاتی را رعایت کنیم که باهم با این نکات آشنا خواهیم شد.

نکات قبل از نوسازی ساختمان

نکات قبل از بازسازیشناخت دقیق نیازهای یک پروژه میتواند کلید موفقیت آن باشد. قبل از اینکه نیازهای یک پروژه را با دقت بررسی کردیم روند کار تسریع میشود و درواقع پروژه سریعتر به کارفرما تحویل داده میشود. علاوه بر تسریع پروژه کیفیت پروژه بالا میرود و یک پروژه بدون نقص به کارفرما تحویل داده خواهد شد.اما نکات قبل از نوسازی ساختمان شامل چه مواردی است و باید به چه نکاتی توجه کنیم تا یک پروژه موفق داشته باشیم. این نکات شامل موارد زیر است که در ادامه هرکدام از آن ها را با جزئیات بیشتری بررسی میکنیم.
 • دریافت مجوز
 • بیان و ترسیم ایده ها و علایق
 • در نظر گرفتن بودجه
 • انتخاب یک تیم ایده آل
 • انتخاب مصالح، وسایل و ابزار
 • تبادل نظر با تیم
 • ترکیب ایده ها
 • ایجاد نقشه اصل

دریافت مجوز

دریافت مجوز یکی از اولین نکات قبل از نوسازی ساختمان است که باید به آن دقت کنیم. باید اطمینان حاصل کنیم که پروژه ما از لحاظ قانونی و ساختاری مجوزهای رسمی را دارد و بعداً مشکلی برای آن پیش نمی آید. معمولا این مجوزها را شهرداری هر شهری به کارفرما میدهد که قبل از اینکه پروژه شروع شود باید آن را دریافت کنیم.

ترسیم ایده ها

ترسیم ایده ها از نکات قبل از نوسازیترسیم ایده ها یکی دیگر از نکات قبل از شروع بازسازی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. قبل از اینکه قدم های بعدی را طی کنیم باید نیاز های و آنچه که میخواهیم را به صورت ذهنی و واقع بینانه روی کاغذ بیاوریم این کار به عملی شدن پروژه کمک بسیار زیادی میکند. از مهمترین فاکتورهای در این مسئله میتوان به نکات زیر اشاره کرد:
 • آیا کل ساختمان نیاز به تغییر دارد یا خیر
 • قسمت هایی که باید تغییر کنند و نوسازی شوند کدام ها هستند
 • نقشه خود را لحاظ کنیم
 • یک طرح کلی را از ذهنیت و علایق خود داشته باشیم

برآورد بودجه برای نوسازی ساختمان

تخمین هزیه و بودجه برای نوسازی ساختمانیکی از نکات دیگر قبل از نوسازی ساختمان، تعیین بودجه برای پروژه است. قبل از اینکه کار شروع شود یک برآورد کلی از بودجه ای که صرف میشود را باید داشته باشیم و آن را با قدرت اقتصادی خود باید بسنجیم. بودجه های شامل:
 • محاسبه بودجه مصالح و ابزارها
 • محاسبه بودجه نیروهای انسانی و مکانیکی
 • محاسبه هزینه های متفرقه پروژه
ممکن است که محاسبه هزینه های بالا به صورت تقریبی باشد، اما باز هم مهم است و باید انجام شود.

انتخاب تیم بازسازی و نوسازی ساختمان

انتخاب تیم ایده آل قبل از شروع نوسازی ساختمانسپردن پروژه به یک تیم موفق و کاربلد از مهمترین نکات قبل از بازسازی ساختمان است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم. تمام فرایند عملی پروژه به دست تیم انجام دهنده بازسازی انجام میشود و حساسیت بالایی دارد. لازم است قبل از انتخاب تیم بازسازی، یک تحقیقی کامل و جامع در مورد تیم انجام دهیم و توانایی های فنی و کیفی آن ها را بشناسیم.

تبدل نظر با تیم نوسازی ساختمان

بعد از اینکه تیم بازسازی را انتخاب کردیم نوبت میرسد به تبادل نظر و ایده با تیم نوسازی. این نکته قبل از شروع بازسازی بسیار حائز اهمیت است و نقطه‌ عطفی در روند پروژه به حساب می آید. اینجاست که باید ایده های خود را با متخصصین این حوزه درمیان بگذاریم و از تجربیات و تخصص آن ها نهایت استفاده را برای تحویل گرفتن یک پروژه ایده آل استفاده ببریم. مهمترین مسائلی را که میشود به آن ها پرداخت عبارت اند از :
 • بیان ایده ها
 • بیان علایق
 • گرفتن ایده ها
 • گرفتن نظر متخصصین باز سازی

ترکیب ایده ها در بازسازی

یکی دیگر از نکات مهم قبل از بازسازی و نوسازی خانه های قدیمی که باید به آن توجه داشته باشیم، ترکیبه ایده ها و علایق خود با ایده ها و محسابات تیم است. فرایند پروژه باید طوری پیش برود که نیازمندی ها و علایق ما را پوشش دهد و در عین حال یک کار حسابرسی شده و مهندسی شده طبق اصول و قوانین تیم باشد.ترکیب ایده های تیم و کارفرما میتواند بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد و در پایان یک پروژه فوق  را به کارفرما تحویل داده شود. این همان معامله دو سر سود است که در صورت که تفاهم میان تیم و کارفرما اتفاق بیفتد، روی خواهد داد.

انتخاب مصالح، ابزار و وسایل مورد نیاز

انتخاب مصالح و مواد مورد نیاز طبق نیاز های پروژه یکی دیگر از نکات قبل از شروع نوسازی ساختمان است. همچنین انتخاب وسایل و مواد استاندارد و مطابق با نیاز پروژه اهمیت ویژه ای دارد که باید با دقت انتخاب شوند. از جمله :
 • انتخاب در و پنجره
 • نوع مواد سقف و کف
 • نوع مصالح
 • انتخاب وسایل دکوراسیون داخلی در صورت نیاز
 • و…

ایجاد نقشه و ایده اصلی

بعد از اینکه تفاهم با تیم انجام شدم لازم است که یک نقشه راه همراه با جزئیات کار ارائه شود تا مسیر دقیق اجرای پروژه تعیین شود. باید یک نقشه اصلی از کار همراه با مشورت های تیم ارائه دهنده خدمات به پیمانکارها داده شود تا طبق آن پروژه را پیش ببرند.باید سعی کنیم که نقشه را از فیلترهای متعددی عبور دهیم تا به عالی ترین نتیخه برسیم. هر گونه اشتباه در این جا، جبران آن بسیار سخت خواهد بود، پس باید نهایت دقت را به خرج دهیم.

ارزیابی میزان استانداردبودن

بعد از اینکه نقشه اصلی را با هماهنگی تیم ترسیم کردیم و تمام جنبه های کمی و کیفی آن را روی کاغذ پیاده کردیم، میتوانیم یک ارزیابی نسبی از پروژه داشیته باشیم و آن را از لحاظ استاندارد بودن، امنیت، دکوراسیون داخلی و… سنجش کنیم. میتوانیم با استفاده از نرم افزارهای طراحی ایده ای خود را شبیه سازی کنیم.نرم افزارهای مختلف کامپیوتری زیادی برای شبیه سازی طرح ها وجود دارد که یک چشم انداز ایده آل به کاترما و تیم کاری میدهد. قبل از شروع به پیاده‌سازی حتما آن را شبیه سازی کنید.

شروع اجرای پروژه

اگر تمام نکات قبک از نوسازی و بازسازی بالا را به دقت اجرا کرده باشیم، پروژه ما آماده استارت خوردن است. ماهیت این فرایند به این گونه است که ما باید به نکاتی که در رابطه کارهایی که قبل از نوسازی انجام دهیم، حتما دقت کنیم و تا حدود امکان همه آن ها را اجرا کنیم.  اجرای نکته های گفته شده، شروع و پایان خوبی را برای پروژه رقم خواهد زد.

نتیجه گیری

فرایند بازسازی و نوسازی ساختمان های قدیمی، یک چرخه نسبتاً پیچیده از ساخت و ساز است که میتواند شامل موارد زیادی باشد. برای اینکه یک پروژه ایده آل و خوب، خروجی کار ما باشد لازم است که به نکات قبل از بازسازی توجه ویژه ای داشته باشیم.در این رابطه باید مجوزهای لازم را بگیریم، ایده های خود را روی کاغد بیاریم و یک بودجه کافی برای اجرای پروژه لحاظ کنیم. بعد از این کارها با انتخاب یک تیم ایده آل نوسازی و بازسازی میتوانیم و ترکیب ایده ها و نظرها با تیم، یک نقشه اصلی از پروژه ایجاد کنیم و پروژه ما شروع شود.نکاتی که در بالا گفته شده است به انسجام، یکپارچگی، مدیریت و کیفیت پروژه کمک بسیار زیادی میکند. بنابراین توجه به این نکات از اهمیت ویژه ای برخوردار است و احتمال موفقیت پروژه را بسیار بالا میبرد.
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها