اصول بازسازی و نوسازی

اصول بازسای و نوسازی خانه‌های شهری و روستایی + مشاوره رایگان

اصول نوسازی و بازسازی در ساخت و ساز و پروژه‌های عمرانی خود را در فاکتور‌های متعددی می‌بیند که یک تیم نوسازی و بازسازی مستلزم آن است که به این اصول پایبند باشد. اصولی که باز‌سازی آپارتمان های قدیمی باید رعایت شود به بهبود عملکرد پروژه کمک بسیار زیادی می‌کنند.

اصول نوسازی و بازسازی در ساخت و ساز

پایبندی به این اصول در مرمت ساختامان های شهری و تعمیر خانه‌های روستایی و کلاً در پروژه‌های تعمیر و بازسای خیلی مهم است و باید توسط کارفرما و تیم کاری مورد توجه واقع شوند. در صورت رعایت این اصول یک پروژه به موفقیت حداکثری دست پیدا می‌کند.

اصول نوسازی و بازسازی

اگر ما یک پروژه نوسازی و بازسای در دست داشته باسیم و بخواهیم آن را به صورت منطقی و اصولی اجرا کنیم، نیازمند آن هستیم که به یک سری اصول و قوانین پایبند باشیم. این اصول و قوانین در جنبه‌های مختلفی از یک پروژه نمایان می‌شوند که عبارت‌اند از:

  • پایبندی به اصول حقوقی و قانونی
  • انتخاب تیم کاری مناسب
  • در نظرگرفتن بودجه و هزینه‌های پروژه
  • حداقل مداخله در بازسازی
  • اصول تعمیر به جای تعویض
  • صداقت در پروژه
  • استفاده از مواد و تجهیزات مناسب در پروژه
  • ارزیابی کمی و کیفی پروژه

اگر به اصول بالا دقت کنیم و آن را در پروژ‌های خود به کاربگیریم، عملاً یک پروژه موفق و منحصربه فرد خواهیم داشت.

اصول حقوقی در بازسازی آپارتمان

یکی از اصول بازسازی و نوسازی، پایبندی به اصول قانونی و حقوقی پروژه است. کار باید طبق روال قانونی و با دریافت مجوز‌های لازم انجام شود. بیشتر پروژه‌های نوسازی ساختمان‌های قدیمی بعد از مدتی از لحاز قانونی دچار مشکل می‌شوند و برای آن ها توقف پروژه را رقم میزنند. یکی از عواملی که موانع نوسازی و بازسازی را در یک پروژه جلوی ما قرار میدهد، پایبند نبودن به این اصول ها است.

قبل از اقدام به بازسازی لازم است که روال قانونی پروژه طی شود و تمام مجوز‌های قانونی اعم از مجوز‌های شهرداری، مالکیت و… گرفته شود.

انتخاب تیم مناسب

بخش اعظم کار‌های نوسازی آپارتمان‌های قدیمی یا خانه‌های قدیمی را تیم‌ها به عهده دارند، ممکن است یک تیم تشکل از افراد زیادی اعم مز مهندس، پیمانکار. ناظر، کارگر و… باشد که هر کدام از آن‌ها باید وظایف خود را به خوبی بشناسند. انتخاب تیم درست و تحقیق لازم در مورد پیشینه آن‌ها یکی از اصول نوسازی و بازسای است که ما به عنوان کارفرما باید به آن توجه دشته باشیم.

انتخاب تیم مناسب از اصول نوسازی

یکی از ویژگی‌های مهم تیم بازسای و نوسازی ساختمان‌ها و بنا‌های قدیمی وجود روحیه همکاری و تیمی در آن‌ها است که به شدت روی عملکرد آن‌ها تأثیر‌گذار است و فاکتور مهمی در موفقیت بازسازی و نوسازی است.

برآورد هزینه‌ها

یکی دیگر از اصول نوسازی و بازسازی ساختمان‌های قدیمی توجه به هزینه‌ها و برآورد دقیق آن‌ها است. هزینه یک پروژه کل جنبه‌های آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در صورتی که یک پروژه برآورد دقیقی از بودجه داشته باشد، احتمال موفقیت و تسریع در روند پیش روی آن بسیار افزایش می‌ابد.

حداقل مداخله

مداخله حداقلی مفهوم مداخله کم اهمیت است که مستلزم حفظ ساختار خوب بنا و تغییر هرچه بیشتر نقاط منفی آن است. بازسازی بیش از حد بنا‌های تاریخی می‌تواند برای شخصیت آن‌ها مضر باشد و می‌تواند منجر به از دست دادن ویژگی‌های ملموس و جذابیت  آن ها شود.

در عوض، ما باید سعی کنیم ظاهر فرسوده ویژگی‌های قدیمی را بپذیریم و از حذف همه آثار خودداری کنیم، به خصوص اگر بنایی که آن را نوسازی میکنیم یک بنای تاریخی باشد. اما این نکته تا آن جا اعتبار دارد که به استاندرد سازی پروژه ضربه نزند.

تعمیر به جای تعویض

شیوه های بازسازی و نوسازی خوب همیشه به دنبال حفظ پارچه‌های قدیمی و جذاب است که به جذابیت بیشتر ساختمان کمک میکند. جایگزینی غیر ضروری بخش های با کیفیت ساختمان می‌تواند بر شخصیت یک ساختمان تأثیر منفی بگذارد و هزینه های اضافی در پی داشته باشد. بنابراین به این اصل نوسای و بازسای باید بسیار دقت کنیم.

تعمیرات می‌تواند روند پوسیدگی را کند یا متوقف کند و عمر یک ساختمان قدیمی را بدون از دست دادن کیفیت افزایش دهد. در صورت لزوم، تعویض باید به حداقل برسد تا اطمینان حاصل شود که ساختمان از نظر ساختاری سالم و پایدار است، اما در صورت نیاز باید بخش هایی از ساختمان نیز تعویض شوند.

استفاده از مواد و روش‌های مناسب

استفاده از مواد و روش‌های مناسب در تعمیرات و مداخلات برای اطمینان از بقای طولانی مدت یک ساختمان قدیمی ضروری است. بسیاری از مصالح مانند سیمان و محصولات پلاستیکی می‌توانند به مصالح ساختمانی سنتی آسیب برسانند و باعث پوسیدگی سریع ساختمان شوند.

استفاده از مواد و روش‌های مناسب در نوسازی

بنابراین برای بازسای و نوسازی خانه های قدیمی شهری و روستایی لازم است که از بهترین مواد و روش ها استفاده کنیم.استفاده از مواد و مصالح خوب عمر بنا را بسیار طولانی میکند. باید از مواد و روش هایی استفاده شود که مطابق با استانداردهای جهانی باشند و از کیفیت مناسبی برخوردار باشند تا یک پروژه موفق را تحویل بگیریم.

مرمت

مرمت به معنای بازگشت یک ساختمان یا سازه به حالت قبلی شناخته شده است. در حالت‌ایده‌آل، مرمت نباید منجر به از دست دادن بخش ها یا ویژگی‌های تاریخی شود. به عنوان مثال، ممکن است جایگزینی پنجره های شیشه ای یک بنای تاریخی و کهنه که نیاز به مرمت دارد، با پنجره های پی وی سی مدرن زیاد جذاب نباشد.

اصول مرمت بناها در نوسازی ساختمان

در شرایط دیگر، ممکن است لازم باشد یا مطلوب باشد که در طول تعمیرات و بازسازی، ویژگی‌های از دست رفته مانند پنجره‌ها، در‌ها و نازک کاری یا ویژگی‌های گچ کاری بازسازی شود. در چنین مواردی، طراحی ویژگی‌های جدید باید بر اساس شواهد فیزیکی ساختمان یا خانه‌های مجاور باشد تا از مرمت احتمالی جلوگیری شود. این اصول نوسازی و بازسای در کارهایی که به مرمت نیاز دارند و بناهای تاریخی هستند بسیار حائز اهمیت هستند.

برگشت‌پذیری

همیشه استفاده از تکنیک‌ها و موادی که اجازه می‌دهند تعمیر یا تغییر در آینده بدون از بین رفتن ویژگی‌ها یا پارچه‌های تاریخی معکوس شود ترجیح داده می‌شود.

حذف و دفع در‌ها و پنجره‌های قدیمی نمونه بارز یک مداخله برگشت‌ناپذیر است. یک مثال کمتر آشکار، استفاده از مصالح مدرن مانند رزین، بتن یا سیمان است که پیوندی محکم و تقریباً نشکن با مصالح ساختمانی قدیمی ایجاد می‌کند و برگشت‌پذیری را بدون آسیب در آینده بعید می‌کند.

ارزیابی کمی و کیفی پروژه درپروژه‌های نوسازی ساختمان

همیشه ارزیابی یک پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است. ارزیابی باید توسط یک تیم یا یک فرد کاملاً فنی انجام بگیرید و تمامی فاکتور‌های کمی و کیفی آن سنجیده شود. یکی از خوبی های سپردن کار به شرکت‌های بازسازی و نوسازی این است که آن ها تیم ارزیابی دارند و کاملاً کار را از لحاظ بهینه بودن، ایمنی و… می‌سنجند و در صورت مغایرت نقاط ضعف را برطرف و یا گزارش می‌دهند.

نتیجه‌گیری

یکی از عوامل مهم موفقیت پروژه‌های نوسازی و بازسازی خانه‌ها و آپارتمان‌های قدیمی، پایبندی به اصول نوسازی و بازسازی است. اگر ما به اصولی که در بالا بیان کردیم پایبند باشیم و آنها را در فرایند و در طول پروژه رعایت کنیم، به نتیجه مطلوب در بازسازی ساختمان‌های قدیمی، مرمت خانه‌های شهری و یا تعمیر خانه‌های روستایی می‌رسیم واحتمال موفقیت یک پروژه تا درصد زیادی افزایش می‌دهند.

بسیاری از پروژه های بازسازی و نوسازی ساختمان های روستایی و شهری به علات رعایت نکردن و پایبند نبودن به این اصول عملا پروژه موفقی از آب در نمی آیند و یا با مشکلات جدی روبه رو میشوند. در آخر سر ممکن است این پروژه ها دچار مشکل جدی شوند و یا ممکن است نصفه کاره رها شوند.

تیم بازسای و نوسازی بهزاد یک تیم فوق حرفه ای و متشکل از بهترین متخصصان این حوزه است. تیم بهزاد با سابقه چندین سال آماده خدمت به مشتریان عزیز است و تمام اصول ها و قوانین مربوطه را رعایت میکند تا بهترین پروژه ها را به مشتریان تحویل بدهد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها