موانع بازسازی و نوسازی ساختمان

موانع بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده و راه‌حل برای نوسازی

موانع نوسازی و بازسازی ساختمان‌های قدیمی یکی از مشکلات رایجی است که در پروژه‌های بازسازی برای شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات و همچنین کارفرمایان پیش می‌آید. در صورتی که قبل از شروع نوسازی ساختمان این مشکلات و موانع را به‌خوبی بشناسیم، راه مقابله با آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.

موانع نوسازی ساختمان چی ها هستند؟

عمل بازسازی ساختمان‌های قدیمی شامل یک فرایند و چرخه پیچیده است که در طول فرایند و یا قبل از  شروع آن ممکن است با مشکلات و موانع متعددی روبه‌رو شویم. این موانع و مشکلات می‌توانند روند پیشرفت پروژه را مختل کنند. بعضی از این موانع عبارت‌اند از:

  • نبود مجوز بازسازی و موانع قانونی
  • عدم ارائه ایده توسط کارفرما
  • عدم وجود فضای مناسب داخلی و خارجی در بازسازی
  • انتخاب شرکتی نامناسب برای بازسازی
  • عدم امضای قرار دارد با تیم کاری
  • نبود تفاهم بین کارفرما و تیم بازسازی
  • عدم برآورد هزینه در ابتدای کار

مجوزهای قانونی برای نوسازی ساختمان

نبود مجوز یکی از موانع نوسازی

یکی از مهم‌ترین موانع نوسازی و بازسازی آپارتمان های قدیمی و ساختمانهای کهنه نبود مجوزهای قانونی و حقوقی است. در بیشتر موارد این مشکل از اصلی‌ترین مشکلات بازسازی است که شرکت‌ها و کارفرمایان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

نبود مجوزهای شهرداری و مشکلات حقوقی می‌تواند از اصلی‌ترین این مشکلات در رده مشکلات قانونی باشد که با استفاده از راه‌کارهای موجود می‌توانیم بر این مشکلات غلبه کرده و پروژه بازسازی خود را شروع کنید.

راه‌حل مجوزهای قانونی بازسازی

اگر مشکل ما مجوزهای قانونی و حقوقی باشد می‌توانیم از طریق وکلای ملکی و حقوقی پیگیر مشکلات باشیم و با گرفتن وکیلی کار بلد و مناسب به‌تمامی مشکلات قانونی و حقوقی نوسازی ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها غلبه کنیم. همچنین با راه‌حل‌هایی مانند مکاتبه و مشاوره با سازمان‌هایی مانند شهرداری و سازمان‌های مربوطه میتوانیم پیگیر کار خود باشیم و آن را حل کنیم.

عدم ارائه ایده توسط کارفرما

عدم اراحه ایده توسط کارفرما از موانع بازسازی

یکی دیگر از موانع نوسازی ساختمان‌ها، عدم ارائه ایده و نقشه خاصی توسط کارفرما است که ممکن است بعداً مشکلاتی را برای تیم بازسازی و همچنین خود کارفرما پیش بیاورد. به‌عنوان‌مثال  ممکن است در آخر ایده پیاده‌سازی شده توسط تیم کاری باسلیقه و ذوق کارفرما متفاوت باشد و در آخر مشکل‌ساز باشد.

بنابراین قبل از اینکه پروژه را برون‌سپاری کنیم و آن را به تیمی بسپاریم باید یک نقشه و یک ایده داشته باشیم. هرچند این ایده و نقشه ما کلی باشد ولی بهتر است آن را ارائه دهیم.

راه‌حل نبود ایده

برای حل این مشکل می‌توانیم از مشاوره با دیگران و سایر اعضای خانواده به این مشکل غلبه کنیم و سلیقه و ایده‌های آن‌ها را با ایده‌های خود ترکیب و لحاظ کنیم. در صورتی که هیچ ایده هم نداشتیم بهتر است بعد از انتخاب تیم اولین کاری که انجام می‌دهیم تحلیل ایده و نقشه با تیم کاری است. این کار از آن جهات لازم است که مشکلات بعدی را به دنبال نخواهد داشت.

عدم وجود فضای مناسب داخلی و خارجی برای پیاده‌سازی ایده نوسازی

گاهی اوقات ایده‌هایی را که موردنظر ماست پیاده‌سازی آن سخت و پیچیده خواهد شد. یکی از این موانع نوسازی می‌تواند نبود فضای مناسب داخلی و خارجی برای پیاده‌سازی ایده ما است. قبل از اینکه شروع به بازسازی پروژه کنیم لازم است به این نکته توجه داشته باشیم.

راح حل مشکل فضای بازسازی

بعدازاینکه متوجه شدیم که ازلحاظ فضای داخلی و خارجی با کمبود مواجه شدیم لازم است که نقشه‌ها و ایده‌ها را دوباره نوسازی و تحلیل کنیم و متناسب با فضا و امکاناتی که داریم پروژه را در مقیاس کوچک‌تر اجرا کنیم. این کار باید با هماهنگی تیم اجرایی انجام شود.

انتخاب تیم نامناسب برای نوسازی

تیم غیر حرفه ای نوسازی

یکی دیگر از موانع نوسازی و بازسازی ساختمان که ممکن است کل روند پروژه را با مشکل مواجه کند، انتخابی تیمی نامناسب و غیرحرفه‌ای برای این کار است که باید به آن دقت کنیم. اگر ما تیمی را برای این کار استخدام کنیم که غیرحرفه‌ای باشند و تجربه خوبی نداشته باشند ممکن است که بازسازی خانه ما با مشکلاتی جدی دست‌وپنجه نرم کند. امکان دارد که پروژه ما با انتخاب تیمی غیرحرفه‌ای استانداردهای کمی و کیفی ساخت‌وساز را نقص کند و پروژه با مشکل جدی روبه‌رو شود.

راه‌کار

تنها راه حل این مشکل از موانع بازسازی ساختمان تحقیق قبلی در رابطه با تیم است. قبل از اینکه تیمی را استخدام کنیم لازم است که پیشینه و کارهای قبلی آن‌ها را به دقت موردمطالعه و بررسی قرار دهیم.

عدم امضای قرارداد رسمی با تیم کاری

یکی از موانع نوسازی ساختمان که ممکن است در طول پروژه با عواقب آن دست‌وپنجه نرم کنیم، عدم امضای قرار دارد رسمی بین کارفرما و تیم کاری است. این مانع ازآنجا مشکل‌ساز خواهد شد که بعداً ممکن است طرفین نسبت به تعهدات خود پایبند نباشند و مشکلاتی برای پروژه پیش بیایید.

امضای قرارداد رسمی برای اجرای پروژه هم برای کارفرما و هم برای تیم کاری مهم بوده  و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با امضای قرارداد رسمی حقوق همه افراد محفوظ می‌ماند و مشکلات جدی پروژه را تهدید نمی‌کند.

راح حل عدم امضای قرارداد

راه‌حل مشکل این است که یک قرارداد رسمی بین طرفین امضا شود و هم کارفرما و هم تیم کاری نسبت به تعهدات خود قرارداد رسمی امضا کنند. با این کار بخش بزرگی از مشکلات حل می‌شود و طرفین معامله احساس مسئولیت بیشتری می‌کنند و پروژه ازلحاظ کمی و کیفی بهتر ارائه می‌شود.

عدم تفاهم بین تیم و کارفرما

اگر تفاهم ١٠٠ درصدی بین کارفرما و تیم بازسازی انجام نشود ممکن است که کار پروژه مختل شود و پروژه به‌کندی پیش برود و یا اصلاً پروژه متوقف شود. بیشتر مشکلاتی که در این زمینه رخ می‌دهند مربوط به مشکلات اقتصادی، مشکلات پیاده‌سازی و… است که کاره‌ای پروژه نوسازی را مختل می‌کنند.

راه‌حل

راه‌حل چنین مشکلی تفاهم و گذاشتن جلسات متعدد برای رفع ابهامات است. ممکن است که در طرف به‌صورت کامل ایده‌های همدیگر را نگرفته باشند و یا مشکلات موقتی باشد که باید در صورت امکان صبر کرد و یا مشکل را برطرف کرد.

عدم برآورد هزینه در ابتدا

یکی دیگر از موانع بازسازی و نوسازی ساختمان‌های قدیمی، عدم برآورد هزینه‌ها توسط کارفرما و تیم کاری است که ممکن است بعداً مشکلاتی را به‌ وجود بیاورد و مانع از روند رو به رشد پروژه باشد. این فرایند ازآنجا لازم است که در ابتدا به پروژه شفافیت بیشتری می‌بخشد و کارهای اقتصادی پروژه چندان با مشکل روبه‌رو نمی‌شود.

اگر از ابتدا شفافیت وجود نداشته باشد، ممکن است بین تیم کاری و کارفرما سر قضیه هزینه‌های صرف شده مشکل به وجود بیاید و این کار پروژه را مختل می‌کند.

راه‌حل: برآورد هزینه‌ها در ابتدای کار

راه‌حل این مشکل این است که ابتدا و قبل از شروع نوسازی تمام جنبه‌های اقتصادی پروژه را مورد تحلیل قرار دهیم و به یک عدد و رقم کلی از هزینه‌ها برسیم و آن را در قرارداد رسمی نیز بیاوریم. این کار به رشد و عدم توقف پروژه در طول فرایند کمک زیادی می‌کند.

نتیجه‌گیری

در طی فرایند یک پروژه بازسازی و نوسازی ساختمان ممکن از موانع و مشکلات متعددی به وجود بیاد که باید هوشمندانه با آن برخورد کندی،. بعضی از این مشکلات ممکن است مرتبط با کاره‌ای قبل از شروع نوسازی باشند و ممکن است بعضی از آن‌ها مرتبط با طول فرایند باشند.

بهتر است قبل از اینکه پروژه را شروع کنیم با تمام نیازهای و جنبه‌های پروژه آشنا باشیم و آن‌ها را به‌صورت کامل رصد کنیم. مشکلات قانونی و حقوقی را حل کنیم و برای انجام پروژه هوشمندانه یک تیم ایده آل بازسازی و نوسازی را انتخاب کنیم. بهتر است یک برآورد دقیق از هزینه‌های پروژه نیز داشته باشیم که بعداً با مشکلات اقتصادی و هزینه‌ها دست‌وپنجه نرم نکنیم.

منابع:

https://www.jstor.org/stable/pdf/41359695.pdf

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها