طراحی داخلی و دکوراسیون

دکوراسیون و طراحی داخلی

دکوراسیون و طراحی داخلی به ساخت و سازهای داخلی ساختمان می گویند. تقریبا طراحی محیط داخلی ساختمان شاخه ای از معماری است. به کمک طراحی داخلی می توان محیط داخلی را به یک محیط آرام و دنج تبدیل کرد. البته رشته طراحی داخلی از رشته های نوظهور است، که جایگاه شغلی خود را در جامعه پیدا کرده است.

از قرن بیستم واژه دکوراتیو داخلی عمومی بود، اما با گذشت زمان این واژه جای خود را با طراحی داخلی عوض کرد. طراحی داخلی نسبت به واژه دکوراتیو داخلی محدوده بزرگتری را پوشش می دهد و به عنوان حرفه ای جدید و مورد نیاز برای محیط های زندگی و کار جایگاه خود را پیدا کرده است.

به خصوص که در شهرها به سبب گرانی زمین و مسکن خانه ها دارای حداقل وسعت هستند، و باید فضای داخلی طوری طراحی شود، که ساکنان خانه فضای مناسب برای انجام فعالیت های روزانه داشته باشند و تمام وسایل خانه نیز در جای مناسب قرار بگیرد. به طوری که کمبود فضا کمتر احساس شود.
دکوراسیون داخلی یعنی فضا را با وسایل زیبا و شیک تجهیز کنیم و از طرح ها و رنگ هایی در بافت وسایل داخلی خانه استفاده کنیم، که در چشم بیننده زیبایی خاصی داشته باشد و محل زندگی یا فضای کارمان را دلنشین کند.

 

دکوراسیون داخلی

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

بسیاری از افراد از “طراحی داخلی” و “دکوراسیون داخلی” به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، اما این دو حرفه بسیار متفاوت هستند. طراحی داخلی علم درک رفتار‌ها برای کمک به صاحبان املاک برای ایجاد یک اتاق کاربردی و زیبا در داخل ساختمان، از جمله شکل دیوار‌ها، کف اتاق و موارد دیگر است.

یک طراح داخلی حرفه‌ای باید معماری داخلی را بفهمد و برای طراحی فضای داخلی با معماران همکاری نزدیک داشته باشد. متخصصی که پروژه طراحی داخلی را مدیریت می‌کند، باید تجربه خوبی در زمینه ساخت داشته باشد.

یک طراح داخلی چه کار می‌کند؟

شما به احتمال زیاد با کلمه طراح داخلی بیشتر آشنا هستید و این رایج‌ترین اصطلاح برای توصیف افرادی است، که در این زمینه دارای مجوز برای انجام کار‌های رسمی هستند. در واقع یک طراح داخلی می تواند، تمام نیازها و آرزوهای شما را در داشتن یک محیط کاربردی در منزل و یا محل کار را برای شما به واقعیت تبدیل کند.

پیشنهاد مهندس طراحی برای دکوراسیون و طراحی داخلی

دکوراسیون و طراحی داخلی

پیشنهاد طراح برای دکوراسیون و طراحی

یک طراح قبل از هر کاری ابتدا مکان مورد نظر را که قرار است، کار طراحی آن را انجام دهد، به صورت کاملا حرفه ای بررسی می کند، تا حتی الامکان بتواند از فضاهای موجود استفاده کند. پس از بررسی فضا نوبت گوش دادن عقاید کارفرما است. تا بتواند با توجه به خواسته های کارفرما محیطی مناسب سلایق او طراحی کند.

نکاتی که در مرحله اول در دکوراسیون و طراحی داخلی توسط مهندس طراح مطرح می شود، عبارتند از:

نکات:

 1. پیشنهاد مجموعه ای از طرح ها و پیشنهادات دقیق را به کارفرما پیشنهاد می دهد.
 2. اصولا یک طراح داخلی با برنامه ریزی دقیق کار می کند. و حتما مدیریت زمان را به خوبی رعایت می کند.
 3. معمولا یک طراح وظیفه اصلی خود می داند، که بهترین محصولات و منابع و بهترین طراحی را پیشنهاد دهد.
 4. یک طراح قبل از هر ایده ای مکان منابع گرمایشی و پریزهای برق را طراحی می کند.
 5. در یک فضای زندگی و یا فضای کار پوشش کف محیط بسیار اهمیت دارد، و یک طراح خوب بهترین کفپوش ها را پیشنهاد می کند.
 6. طراح داخلی معمولا بین پیمانکار و دکوراسیون کار قرار می گیرد و در جایگاه رابط بین این دو تخصص فعالیت می کند.
 7. طراحی داخلی معمولا به طراحی آشپزخانه به خصوص در منازل مسکونی بسیار اهمیت می دهد و طراحی این مکان را به دست می گیرد. از نظر یک طراح آشپزخانه علاوه بر این که باید تمام وسایل آشپزی را در خود جای دهد، باید با جایگذاری مناسب لوازم داخل آشپزخانه محیطی را نیز جهت انجام فعالیت های آشپزی در آشپزخانه تعبیه کند.

Mood board ها در دکوراسیون و طراحی داخلی چه هستند؟

Mood board ابزاری است، که در طراحی داخلی استفاده می شود و خود ابزار نیز چیدمان هایی را برای پیشنهاد دارد، که به صورت برنامه ریزی شده و دقیق هستند. حتی تصاویری که ارائه می دهد، قطعات و مواد اولیه آن ها مشخص است و می توان در دکوراسیون و طراحی داخلی از این ابزار استفاده کرد.

Mood board با کلاژ فیزیکی و دیجیتالی که دارد، به طراح کمک می کند، تا در طراحی داخلی و طراحی گرافیکی بهتر ایده ها را به انجام برسانند.

Mood board یک صفحه و یا یک تابلوی رفتاری است، یعنی شما می توانید با این ابزار به صورت بصری آنچه را که در ایده دارید و می خواهید اجرا کنید را به صورت یک تابلوی زیبای بصری ببینید.

دکوراسیون و طراحی داخلی اتاق خواب ها

قبل از آنکه به چیدمان اتاق خواب ها بپردازیم، باید به وسایلی که قرار است، در اتاق خواب چیده شود، توجه کنیم.

دکوراسیون و طراحی داخلی

طراحی و دکوراسیون اتاق خواب ها

رنگ اتاق خواب ها در طراحی داخلی

معمولا افراد بر اساس سلیقه و علایق شخصی خود رنگ وسایل و محیط زندگی خود را انتخاب می کنند. رنگ اتاق خواب ها برای هر سنی معنای خاصی دارد، مثلا برای اتاق خواب کودکان باید از رنگ های گرم انتخاب شود، تا هم نماد محبت باشد و هم نمادی از جنب و جوش و تلاش باشد.

رنگ مناسب در دکوراسیون و طراحی داخلی اتاق خواب نوجوانان

رنگ اتاق خواب نوجوانان می تواند، بر روی آرامش و حس امنیت و مطالعه ودر س خواندن آن ها تاثیر بگذارد. بعلاوه شادی و سرزندگی در نوجوانان بسیار مهم است. معمولا برای اتاق خواب نوجوانان از دو رنگ استفاه می شود، یکی برای رنگ محیط و دیگری برای رنگ وسایلی مانند فرش و پرده ها و..استفاد می شود. که باید در این موارد هارمونی رنگ ها رعایت شود.

وسایل مناسب در دکوراسیون و طراحی داخلی اتاق خواب

دکوراسیون و طراحی داخلی

دکوراسیون اتاق خواب ها

اتاق خواب مناسب برای استراحت شبانه و گاهی استراحت میانه روز است. پس باید وسایل خواب در این اتاق کامل باشد. معمولا از تخت برای استراحت و خواب شبانه بیشتر استفاده می شود.

چون تخت خواب ها معمولا با تشک های طبی مجهز می شوند، که برای کسانی که مشکل کمر یا گردن دارند، بتوانند خواب راحتی داشته باشند.

به علاوه در اتاق خواب باید کمد یا باکس هایی طراحی شود، تا تمام وسایل شخصی فرد در آن ها به طور کامل جا بگیرد. گاهی دکوراسیون و طراحی داخلی برای اینکه فضا کوچک است، از فضاهایی مانند زیر تخت هم بهینه استفاده می کند.

البته اگر قرار است برای دکوراسیون و طراحی داخلی اتاق خواب یک نوجوان برنامه ریزی کنیم و ایده داشته باشیم، حتما باید با توجه به فضایی که داریم، برای مطالعه نیز مکانی را تعبیه کنیم و وسایل تحریر را در فضای مناسب جا گذاری کنیم.

دکوراسیون و طراحی داخلی آشپزخانه

دکوراسیون و طراحی داخلی

دکوراسیون و طراحی آشپزخانه

آشپزخانه معمولا قلب خانه نامیده می شود، چون بیشتر رفت و آمدها در آشپزخانه انجام می شود و بیشتر وقت روز را مادر خانه در آشپزخانه می گذراند. از نظر طراحان داخلی آشپزخانه باید طراحی و دکوراسیون خوبی داشته باشد، تا هم مادر خانه در آن بتواند، به راحتی پخت و پز کند و هم فضای کافی برای فعالیت های آشپزی محیا باشد.

در دکوراسیون و طراحی داخلی آشپزخانه باید ابتدا به جای مناسب برای هر وسیله توجه کنیم، پس طوری وسایل را جا گذاری می کنیم، که فضایی برای رفت و آمد و پخت و پز در آشپزخانه به اندازه کافی وجود داشته باشد.

رنگ مناسب برای دکوراسیون و طراحی داخلی آشپزخانه

رنگ آشپزخانه را معمولا مادر خانواده پیشنهاد می دهد، که البته با ایده های مهندس طراحی داخلی ترکیب می شود و یک رنگ زیبا و گرم و خنثی برای آشپزخانه انتخاب می شود.

دکوراسیون و طراحی داخلی فضاهای نشیمن و پذیرایی در خانه

فضای نشیمن در خانه گاهی پر جمعیت ترین محیط خانه در هنگام شب نشینی ها و تماشای تلویزیون است و باید برای نشستن های طولانی مبل های کاملا طبی و مناسب فضایی که داریم، در این محل از خانه قرار دهیم. اما اگر پذیرایی با حال یکی است و فضای کوچکی داریم، باید از دکوراسیون راحت و مدرنی استفاده کنیم، تا هم در زمان استفاده خانواده دنج و راحت باشد و هم هنگامی که میهمان داریم، مناسب پذیرایی باشد.

رنگ مناسب برای دکوراسیون و طراحی داخلی

دکوراسیون و طراحی داخلی

رنگ های مناسب دکوراسیون اتاق پذیرایی

معمولا اتاق نشیمن و پذیرایی بیشترین انتخاب را برای رنگ خواهند داشت، که هر کسی با توجه به علایق خود و دکوراسیون سایر اتاق ها و آشپزخانه رنگ مناسب اتاق نشیمن و پذیرایی را انتخاب می کند.

در اتاق نشیمن و پذیرایی گاهی باید چندین رنگ را با هم ترکیب کنیم، تا زیبایی خاصی را به این نقطه از خانه بدهیم.

وظایف طراح در دکوراسیون و طراحی داخلی

یک طراح داخلی می تواند، در موارد زیر به کارفرما پیشنهادات مناسب و اصولی بدهد، که با توجه به علمی که دارد و تجربه ای که کسب کرده است، می تواند مشاوره های خوبی در تمام زمینه ها به شما بدهد. اما مشاوره هایی که یک طراح می تواند، در مورد دکوراسیون و طراحی داخلی بگوید، عبارتند از :

 • پالت های رنگی متفاوت برای داشتن محیطی سرشار از محبت و گرمی در محل زندگی
 • چیدمان اصولی و رعایت ساختارها در چیدمان وسایل جانبی در اتاق ها
 • اگر خانه ای قسمتی از دیوارش خراب شده و یا کف ان خانه به تعمیر نیاز دارد، یک طراح در کنارتان می تواند، مشاوره های خوبی بدهد. شما باید در ساخت و نوسازی از بهترین و با کیفیت ترین مواد که قیمت مناسب هم داشته باشد، استفاده کنید.
 • در و پنجره ها نیز از نظر رنگ و جلوگیری از ورود گرد و غبار و جلوگیری از ورود صدای بیرون به خانه اهمیت دارند، تا محیط داخلی خانه دنج باشد و از بیرون هم نمای زیبا داشته باشد.
 • کابینت ها و انتخاب کابینت با رنگ و جنس مناسب و طراحی که می تواند، تمام وسایل را در باکس های طراحی شده جاگذاری کند.
 • در دکوراسیون و طراحی داخلی حمام و سرویس های دستشویی در گذشته به جز سرامیک کف و دیوارها تقریبا حمام و سرویس بهداشتی ها هیچ دکوراسیونی نداشتند، اما به تازگی دکوراسیون آن ها هم با اشکال گوناگون مد شده است، که می توان با تعبیه باکس ها از این فضا نیز مناسب و درست استفاده کرد.
 • طراحی سبک از دیگر مواردی است، که یک طراح می تواند، پیشنهادهای خوبی برای شما داشته باشد.
 • دکوراسیون تزیینی نیز از گذشته در خانه ها رواج داشته و امروزه نیز به کمک پیشرفت علم و تکنولوژی می توان آثار هنری و گیاهان و اشیاء تزئینی مناسبی همراه با لوازم جانبی برای هر قسمت از خانه تهیه کرد.