معماری داخلی ساختمان مسکونی

معماری داخلی ساختمان مسکونی و نکات کلیدی

معماری داخلی ساختمان مسکونی با بررسی محیطی شروع می شود که قرار است، شاهد تمام خاطرات یک خانواده باشد. از گذشته تا کنون بهترین مکان برای رشد و پرورش افراد و آرامش فکری آن ها درون خانه و در کنار خانواده بوده است. خانه علاوه بر این که به گرمی و عاطفه افراد خانواده احتیاج دارد، به زیبایی و سلامت محیطی نیز نیاز دارد. پس لازم است، تا در بازسازی و نوسازی ساختمان مسکونی نیز به این مسائل توجه شود.

پس در معماری داخلی ساختمان مسکونی و دکوراسیون داخلی باید  همانطور که به ارامش روحی در خانه توجه می کنیم، به آرامش روانی محیط هم توجه داشته باشیم.مثلا طراحی دکوراسیون آشپزخانه گاه باعث روحیه شاد مادر خانواده می شود و گاه مکانی برای گرد هم آمدن افراد خانواده تا ساعتی در کنار یکدیگر به خوشی و تفریح بگذرانند. البته خانه گاهی در طول روز محل کار اعضای خانواده نیز می گردد.

معماری داخلی ساختمان مسکونی

فضاها در معماری داخلی ساختمان مسکونی

در هر ساختمان مسکونی سه نوع فضا می تواند، وجود داشته باشد. که این سه نوع فضا عبارتند از:

  • فضاهای خصوصی
  • فضاهای عمومی
  • فضاهای نیمه عمومی و نیمه خصوصی

اصولا معمار داخلی ساختمان مسکونی قبل از هر کاری  با بررسی محیط مورد نظر اغاز می شود و بابت فضاهایی که قرار است در آن ساختمان تعبیه شود، اندازه محیط را بررسی می کند. اما در کنار بررسی معمار و اندازه گیری هایش نظرات کارفرما نیز اهمیت ویژه ای دارد. به این منظور که گاهی خانه علاوه بر اینکه در هنگام خستگی مکانی برای استراحت و آرامش است.

گاهی نیز برای تندرستی و سلامت اعضای خانواده جایی در معماری داخلی ساختمان مسکونی برای قرار گرفتن ابزار آلات بدنسازی و ورزشی در نظر گرفته می شود و یا گاهی  اعضای خانه در طول روز در خانه به کارهای امرار معاش و استفاده از تخصص خود مشغول می شوند. بر این اساس باید معمار داخلی ساختمان مسکونی بر تمام اتفاتی که قرار است، در آن خانه انجام شود و نیاز به مکانی برای انجام فعالیت مورد نظر در خانه وجود دارد، آگاهی کامل داشته باشد.

معماری داخلی ساختمان مسکونی

فضاهای خصوصی در معماری داخلی ساختمان مسکونی

در یک خانه خصوصی تر از اتاق خواب ها وجود ندارد، یعنی اتاق خواب حتی در بین اعضای خانواده نیز باید برای ورود به ان کسب اجازه کنیم. اصولا در خانه هایی که هر کس بنا بر نظم و انضباط در اتاق مخصوص خود به کارهای شخصی خود می پردازد، اصولا هر کس برای ورود به اتاق دیگری ابتدا با در زدن از طرف مقابل کسب اجازه می کند.

معمار داخلی نیز باید طوری اتاق خواب ها را استتار کند، تا اگر میهمانی در سالن پذیرایی نشسته باشد، نتواند فضای داخل اتاق خواب را ببیند.

معماری داخلی ساختمان مسکونی

فضاهای عمومی در معماری داخلی ساختمان مسکونی

در خانه های مسکونی معمولا از ورود افراد غریبه جلوگیری می شود، اما برای افراد داخل خانه حضور در فضاهای عمومی ساختمان مسکونی محدودیتی وجود ندارد. اما فضاهای عمومی در ساختمان مسکونی کجاها هستند؟

مثلا سالن نشیمن جایی از خانه است که حتی برای حضور میهمان ها در آن جا محدودیتی نیست. اما یک معمار باید بهترین معماری داخلی ساختمان مسکونی و دکوراسیون را در سالن نشیمن اجرا کند. اصولا  خانواده هنگام میهمانی و در کنار هم بودن هنگام فراغت و تفریح در سالن نشیمن بیشتر حضور خواهند داشت. پس باید از نظر فضا و جای نشستن کاملا مناسب باشد، تا تعداد زیادتری افراد بتوانند در ان جا مستقر شوند.

معماری داخلی ساختمان مسکونی

فضاهای نیمه عمومی و نیمه خصوصی در معماری داخلی ساختمان مسکونی

معمولا این نوع فضاها در ساختمان هایی وجود دارد که چندین آپارتمان در یک ساختمان هستند و اما در یک آپارتمان نیز آشپزخانه های اپن و سرویس های بهداشتی که برای میهمان ها استفاده می شود، از همین فضاهای نیمه عمومی و نیمه خصوصی هستند.

این مکان ها نیز با توجه به موقعیتی که دارند، باید به دست یک معمار داخلی طوری طراحی شوند که برای استفاده کاملا مفید و معقول باشند.

انواع سبک ها در معماری داخلی ساختمان مسکونی

همان طور که در حرفه های مختلف انواع  متعددی وجود دارد و رشد می کند، هر روز نیز طرح های جدیدی به آن اضافه می شوند. در طراحی داخلی ساختمان نیز انواع سبک وجود دارد که عبارتند از:

  • سبک مدرن در معماری داخلی ساختمان مسکونی

سبک مدرن در طراحی یعنی خطوط صاف و منظم به کار برده شود و پالت رنگی ساده انتخاب شود و بیشتر متریال معماری از استیل و شیشه باشد. سبک مدرن یعنی المان های صیقلی و صاف و براق و شفاف در معماری به کار رود. یکی از خصوصیت های منحصر بفرد طراحی به سبک مدرن استفاده از اشکال هندسی گوشه دار است که نشانه سرسختی می باشد و اشکال منحنی که حرکت و پویایی زندگی را به نمایش می گذارند.

معماری داخلی ساختمان مسکونی

  • سبک امروزی در معماری داخلی ساختمان مسکونی

سبک امروزی یعنی تلفیقی از سبک معاصر که بسیار هم انعطاف پذیر است. در سبک امروزی بیشتر خطوط منحنی به کار می روند و طراحی راحت و خودمانی دارد. یعنی طرحی که در حال حاضر رایج است.

  • سبک مینیمال در معماری داخلی ساختمان مسکونی

سبک مینیمال از پرطرفدارترین سبک ها است که سادگی خاصی دارد. در این نوع سبک معماری از پالت های رنگی خنثی استفاده می شود و از زرق و برق نیز خبری نیست. در طراحی به سبک مینیمال رنگ سفید معمولا پرکاربردترین رنگ ها است. مینیمال یعنی سادگی و حذف هر آن چیزی که اضافی است. در این سبک از رنگ های متضاد استفاده می شود، برای آن که فضا بیش از حد خنثی نباشد.

  • سبک صنعتی در معماری داخلی ساختمان مسکونی

این سبک معماری همانطور که نامش نشان می دهد، یعنی از زمان انقلاب صنعتی در اروپا رایج شده است. در این سبک تمام اجزای معماری به ما ناتمام بودن را نشان می دهد. در سبک صنعتی بیشتر از متریال آجر و چوب استفاده می شود. در دوره انقلاب صنعتی استفاده از مبلمان چرمی بسیار رایج بوده است که تجار و کارخانه داران که از نظر مالی موقعیت بهتری داشته اند، از این متریال در مبلمان خانه و محل کار خود استفاده می کردند.

معماری داخلی ساختمان مسکونی

  • سبک مدرن قرن بیستم در معماری داخلی ساختمان مسکونی

سبک مدرن دهه نود میلادی را با نام Mid-Century modern معرفی می کنند که یک حس نوستالژی به افراد القا می کند. در این سبک از معماری ساده بودن از مهم ترین عوامل در معماری است.

  • سبک اسکاندیناوی در معماری داخلی ساختمان مسکونی

معماری داخلی ساختمان مسکونی

این سبک نمادی از زندگی ساده مردم شمال اروپا است که مبلمان استفاده شده در این دوران یک اثر هنری نوستالژی ساده است. پالت رنگی در این سبک از معماری داخلی تماما رنگ سفید است و متریال مورد استفاده در این سبک عبارتند از: چوب، پلاستیک های روشن و استیل، کفپوش های قطعه ای و نورپردازی طبیعی که همگی مختص این نوع معماری هستند. سبک اسکاندیناوی بسیار به سبک مینیمال نزدیک است.

  • سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه در معماری داخلی ساختمان مسکونی

این نوع دکورسیون در میان سایر سبک ها یک سبک منحصر بفرد است که در ان فرش و گلیم ایرانی حرف اول را می زنند. پالت های رنگی که در این نوع سبک معماری به کار می رود، گرم و پر جنب و جوش است.

طراحی نشیمن معاصر در معماری داخلی ساختمان مسکونی

بر خلاف گذشته که گزینه نشیمن برای اتاق هایی به کار می رفت که قرار بود از میهمان ها در آن جا پذیرایی شود. امروزه یک تحول بزرگ پیدا کرده است. معماری معاصر یعنی با شیوه زندگی و نیازهای افراد خانواده همراه شویم و در مقابل تنوع شیوه های زندگی انعطاف پذیر باشیم. در این نوع معماری از اهمیت اتاق نشیمن کم می شود و در مقابلش به فضاهای اختصاصی برای استراحت و تفریح و مطالعه اهمیت بیشتری می دهند. پس باید در معماری داخلی ساختمان مسکونی به این نکات توجه بیشتری شود.

بسیاری از معماران داخلی بین  اتاق نشیمن و اتاق خانوادگی تمایز قائل می شوند، اگر چه هر دو مکان برای جمع شدن اعضای خانواده در آن محل است، اما اتاق نشیمن رسمی تر است و از نظر طرح و معماری داخلی ساختمان مسکونی بیشتر اهمیت دارد، چون قرار است، در این مکان از میهمانان پذیرایی شود.

پس در دکوراسیون و مبلمان و اکسسوری های این قسمت از خانه باید دقت شود، تا در هنگام پذیرایی ازز میهمان ها شرایط مناسب و خوبی برقرار باشد.

طراحی اتاق خواب ها به سبک معاصر در معماری داخلی ساختمان مسکونی

طراحی به سبک معاصر یعنی طراحی برای کاربردی تر کردن یک مکان تا از ان جا بهترین و به صرفه ترین استفاده ها را کرد. شاید در گذشته فقط چیدمان های شیک و زرق و برق دار تنها هدف در طراحی یک اتاق خواب بود. اما امروزه این طرز فکر کاملا تغییر کرده است و شرایط برای زندگی بهتر تغییر کرده است.

حالا دیگر اتاق خواب تنها جای خوابیدن نیست و معماری داخلی ساختمان مسکونی نمی تواند بی توجه از کنار آن بگذرد و صرفا با لوازم به ظاهر لوکس اتاق را تزیین کند. امروزه از اتاق خواب علاوه بر استراحت در وقت مطالعه و فعالیت های اجتماعی نیز استفاده می شود، پس باید که هنگام معماری داخلی یک اتاق خواب تمام کاربری های آن را در نظر داشت و برای آن ها برنامه ریزی کرد و در نهایت نیز اجراکرد.

طراحی آشپزخانه به سبک معاصر در معماری داخلی ساختمان مسکونی

طراحی آشپزخانه به سبک معاصر یعنی طراحی یک آشپزخانه تمیز و براق و مینیمالیستی که جریان زندگی را واضح به ما نشان می دهد. طراحی آشپزخانه به سبک معاصر یعنی طرحی که از مدرن فاصله دارد و با طراحی جسورانه و با استفاده از متریال های جدید در لحظه زندگی می کند.

در طراحی آشپزخانه به سبک معاصر از سنگ های کوارتز و سرامیک پرسلان استفاده می شود و برای آشپزخانه کانتر و پیشخوان می گذارند..

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها