هزینه ساخت و ساز هر متر مربع در سال 1400

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع در سال 1400

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع یکی از فاکتورهایی است که علاوه بر اقتصاد کلان در زندگی بسیاری از ما تاثیر گذار است.

تماس با ما09144047394

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع فاکتوری است که می تواند به صورت مستقیم در قیمت تمام شده ملک یا تعیین اجاره بها نقش داشته باشد.

این فاکتور در موارد دیگر اقتصادی مانند انواع هزینه های خوراک و پوشاک نیز به صورت غیر مستقیم تاثیر خودش را دارد. از این رو این مسئله نه تنها برای پیمانکاران و کسانی که قصد ساخت ساختمان دارند، بلکه برای درصد بالایی از قشر جامعه می تواند اهمیت داشته باشد.

به طور کلی خانه یکی از نیازهای اصلی هر انسان محسوب می شود. از این رو همواره یکی از دغدغه های مهم اقشار مختلف جامعه و دولت ها تامین درست این نیاز است.

اما با توجه به این که ساخت یک ساختمان به فاکتورهای مختلفی از جمله مصالح، هزینه کارگر، هزینه حمل و نقل، انواع مجوزها و … وابسته است، عملا نمی توان براورد کاملا دقیقی از هزینه ساخت و ساز هر متر مربع به دست بیاوریم.

این مسئله در جوامعی مانند ایران که اقتصاد نه چندان پایداری دارند نیز بسیار سخت تر است.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

هزینه ساخت و ساز

از این رو در ادامه ما تصمیم گرفتیم که با محدود کردن فاکتورها به جواب دقیق تری برسیم. اولین فاکتوری که در محاسبه هزینه ساخت و ساز هر متر مربع محدود شده، محل احداث ساختمان است. با توجه به این که در هر شهر و منطقه از ایران قیمت ها مصالح، کارگر و … متفاوت است، تهران را به عنوان شهر مورد بررسی انتخاب کردیم. دو علت می توان برای این انتخاب عنوان کرد:

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

تهران شهری پر از متقاضی برای تهیه مسکن محسوب می شود

1-      تهران شهری پر از متقاضی برای تهیه مسکن محسوب می شود و روزانه ده ها ساختمان در این شهر ساخته می شوند.

2-      عملا تهران را می توان گران ترین شهر ایران دانست که در آن هزینه تمام شده مسکن و بسیاری از نیازهای جامعه بالاتر از سایر شهرهای ایران است. از این رو با محاسبه هزینه ساخت و ساز هر متر مربع در تهران می توان به حداکثر هزینه ساخت یک خانه رسید و بر اساس آن قیمت ساخت خانه در سایر شهرها و مناطق را بررسی کرد.

 

هزینه ساخت و ساز هر متر مربعهزینه سفت کاری و تاثیر آن در هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

هزینه سفت کاری و تاثیر آن در هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

سفت کاری یکی از بخش های مهم ساخت هر خانه و ساختمانی محسوب می شود که درصد بالایی از هزینه تمام شده خانه به آن اختصاص دارد.

به طور کلی سفت کاری شامل موارد مختلفی از جمله خاکبرداری – فونداسیون ، اسکلت ،  دیوار چینی  و کارهای فلزی، دیوار چینی طراحی و ایجاد دیوارهای جدا کننده ، قوطی کشی مدفون پنجره و  فریم فلزی چهارچوب درها و … است.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

چارچوب یک ساختمان

به بیان ساده تر سفت کاری کلیت و چارچوب یک ساختمان را مشخص می کند. در این مرحله قیمت مصالح، هزینه کارگران، هزینه نقشه کشی، هزینه معمار و استادکاران و … مهمترین بخش هزینه ها را تشکیل می دهند.

بر اساس آخرین آمار سال 1400 و بر اساس قیمت های روتین در بازار به طور میانگین برای یک ساختمان 4 طبقه در مناطق مرکزی شهر تهران به ازای هر متر مربع 2 میلیون 128 هزار تومان هزینه خواهد داشت.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

میزان استحکام و نوع اسکلت بندی

مسلما با افزایش یا کاهش تعداد طبقات و همچنین بر اساس میزان استحکام و نوع اسکلت بندی این هزینه می تواند متغیر باشد. اما به طور میانگین و بر اساس بیشترین آمار ساخت و ساز در سال های گذشته می توان به هزینه 2 میلیونی و کمی بالاتر رسید.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

هزینه نازک کاری

 

هزینه نازک کاری

در کنار سفت کاری به واقع می توان یکی از پرهزینه ترین بخش های ساخت یک ساختمان را هزینه نازک کاری آن دانست. به طور کلی تمام کارهایی که بعد از سفت کاری در ساختمان انجام می شود مربوط به هزینه نازک کاری است.

 

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

گچ کاری و انواع گچ بری، رنگ آمیزی، طراحی و نصب کابینت ها و ایجاد یک دکوراسیون مناسب برای ساختمان جزو هزینه های نازک کاری در محاسبه هزینه ساخت و ساز هر متر مربع محسوب می شود.

 

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

آمار منتشر شده در سال 1400

بر اساس آخرین آمار منتشر شده در سال 1400 و بر اساس سلیقه کلی اقشار مختلف در زمینه دکوراسیون داخلی و موارد دیگر نازک کاری می توان به ازای هر متر مربع به هزینه دو میلیون و 149 هزار تومانی رسید. این هزینه برای یک ساختمان 4 طبقه در مناطق مرکزی شهر تهران محاسبه شده است. بنابراین کاملا طبیعی است که با افزایش یا کاهش طبقات و استفاده از جنس و نوع دیگر مصالح و لوازم استفاده شده قیمت تمام شده به ازای هر متر مربع تغییر می کند.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

محاسبات هزینه نازک کاری

نکته مهمی که شاید برای شما هم جالب باشد این است که بر اساس این محاسبات هزینه نازک کاری برخلاف تصور نه تنها از هزینه تمام شده سفت کاری کمتر نیست، بلکه کمی هم نسبت به آن بیشتر است.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

ساخت ساختمان

دانستن این مسئله برای پیمانکاران و کسانی که قصد ساخت ساختمان دارند می تواند هائز اهمیت باشد. چرا که بسیاری از این افراد بدون توجه به این موضوع بخش بزرگی از بودجه خود را صرف سفت کاری می کنند و زمانی که با هزینه های نسبتا بالای نازک کاری مواجه می شوند، عملا با مشکلات زیادی برخورد می کنند. در بسیاری از این موارد ساختمان بعد از سفت کاری به صورت نیمه کاره رها می شود و سرمایه گذاران یا خریداران واحد های آن درگیر مراحل مختلف قضایی می شوند. تمامی این مشکلات می تواند با توجه به نکته گفته شده و با یک برنامه ریزی درست عملا پیش نیاید.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

هزینه تاسیسات برقی به ازای هر متر مربع

هزینه تاسیسات برقی به ازای هر متر مربع

بخش مهم دیگری از هزینه ساخت و ساز هر متر مربع مربوط به هزینه تاسیسات برقی است. این هزینه شامل موارد مختلفی مانند سیم کشی، لوله کشی ( داکت گذاری )، خرید و اتصال انواع کلید و پریزها و … است. به طور خلاصه هر چیزی که مربوط به تاسیسات برقی ساختمان باشد جزو این هزینه ها محسوب می شود.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

احداث ساختمان

اگر بخواهیم بر اساس آخرین آمار سال 1400 و بر اساس بیشترین برندهای مورد استفاده توسط مردم در موارد مختلف تاسیساتی، هزینه این بخش در هر متر مربع را محاسبه کنیم به مبلغی  416 هزار تومان می رسیم.

این بخش از هزینه ها به مراتب کمتر از هزینه های سفت کاری و نازک کاری است. البته به این نکته توجه داشته باشید که مانند دو نوع هزینه قبلی، در این جا نیز محاسبات ما بر اساس یک ساختمان 4 طبقه در مناطق مرکزی شهر تهران بوده است. بر اساس افزایش و کاهش تعداد طبقات و منطقه احداث ساختمان این قیمت می تواند متغیر باشد.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

هزینه تاسیسات مکانیکی

هزینه تاسیسات مکانیکی

بخش دیگری از هزینه ها مربوط تاسیسات مکانیکی مانند سیستم های گرمایشی و سرمایشی، شیرآلات، انواع تجهیزات حمام و دستشویی و … است. هزینه تاسیسات مکانیکی در واقع بر اساس محاسباتی که داشتیم نزدیک به هزینه تاسیسات برقی است و به ازای هر متر مربع مبلغی حدود 773 هزار تومان می باشد.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

میانگین مصرفی

این هزینه بر اساس آمار سال 1400 و میانگین مصرفی در بازار تدوین شده است. همچنین مانند تمام هزینه های گفته شده در بالا این مبلغ نیز برای یک ساختمان 4 طبقه در مناطق مرکزی شهر تهران محاسبه شده است.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع چقدر است؟

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع چقدر است؟

به طور خلاصه ما برای محاسبه هزینه ساخت و ساز هر متر مربع چهار فاکتور اصلی را به صورت جداگانه محاسبه کردیم. این فاکتورها عبارتند از:

1-      هزینه سفت کاری – 2 میلیون 128 هزار تومان به ازای هر متر مربع

2-      هزینه نازک کاری – 2 میلیون 149 هزار تومان به ازای هر متر مربع

3-      هزینه تاسیسات برقی – 416 هزار تومان به ازای هر متر مربع

4-      هزینه تاسیسات مکانیکی – 773 هزار تومان به ازای هر متر مربع

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

فاکتورها هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

همانطور که در بالاتر گفته شد تمامی این هزینه بر اساس آخرین آمار سال 1400 و برای یک ساختمان چهار طبقه در مناطق مرکزی شهر تهران محاسبه شده است.

اگر بخواهیم بر اساس این فاکتورها هزینه ساخت و ساز هر متر مربع را محاسبه کنیم، به رقمی معادل 5 میلیون 497 هزار تومان می رسیم.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

هر متر مربع

به عبارت ساده تر هزینه ساخت و ساز هر متر مربع در سال 1400 برای یک ساختمان 4 طبقه در مناطق مرکزی تهران حدود 5 میلیون 497 هزار تومان است. البته توجه داشته باشید که هزینه زمین و قیمت آن در این محاسبه لحاظ نشده است.

 

هزینه ساخت و ساز هر متر مربعهزینه ساخت در مقایسه با هزینه ساخت و ساز هر متر مربع در انتهای شهریور ماه سال 99 افزایشی نزدیک به 50 درصد داشته است.

 

اگر بخواهیم کمی جامع تر نگاه کنیم، هزینه ساخت و ساز هر متر مربع در سال 1400 برای ساختمان های 1 تا 7 طبقه در تهران چیزی مابین 5 تا 7 میلیون تومان است. این هزینه در مقایسه با هزینه ساخت و ساز هر متر مربع در انتهای شهریور ماه سال 99 افزایشی نزدیک به 50 درصد داشته است.

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع

چه هزینه هایی در این محاسبه لحاظ نشد؟

 

چه هزینه هایی در این محاسبه لحاظ نشد؟

اما همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم هزینه ساخت و ساز هر متر مربع فاکتوری است که عوامل متعددی در آن دخیل هستند. از این رو می توان انتظار داشت که در این محاسبات گفته شده برخی از این عوامل در نظر گرفته نشده اند. عوامل مانند:

  •     هزینه ها و عوارض مختلف شهرداری
  •     هزینه نظام مهندسی
  •     بیمه اجباری کارگران
  •     هزینه مالیات و دارایی
  •     هزینه ثبت اسناد و تنظیم سند
  •     پسماند و هزینه های مربوط به نوسازی و …
  •     انواع هزینه های بیمه
  •     و …

 

 

2.7 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
20 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا رحیمی

هزینه های برخی از اقلام مورد نیاز ساخت و ساز ساختمان خیلی تغییر پذیره و حتی طی یک روز چند بار قیمت شون عوض میشه چطوری هزینه ساخت و ساز هر متر مربع رو با وجود این وضع بازار مشخص کردید؟!!

پدرام مرزبان

هزینه نازک کاری و سفت کاری ساختمان مطمئنا با هم متفاوت اند ولی قیمت حدودی هر دو تا رو شبیه هم نوشتید لطفا در آپدیت های بعدی مطلب هزینه ساخت و ساز هر متر مربع ساختمان بهش توجه کنید!!

سپهر حیدری

سلام هزینه ساخت و ساز هر متر مربع رو برای حیاط ساختمان هم به مطالب تون اضافه کنید لطفا!!

حامد گودرزی

هزینه تاسیسات برقی رو برای هر متر مربع ساختمان ۴۱۶ هزار تومان پیش‌بینی کردید آیا این هزینه شامل لوله کشی برق و تجهیزات میشه یا هزینه تجهیزات برقی مثل لامپ و پریزها رو محاسبه نکردید؟

رضا کمالی

هزینه مالیات و دارایی از همان ابتدا برای هزینه ساخت و ساز هر متر مربع ساختمان محاسبه میشه؟؟

احمد

تشکب

حسین آژند

سلام ، عوامل تاثیر گذار روی هزینه ساخت و ساز هر متر مربع چیا میتونه باشه ؟

فرهاد رضوانی

سلام
چطوری هزینه ساخت و ساز هر متر مربع در بخش نازک کاری رو تعیین میکنید؟
هزینه های انواع کابینت یا کاغذ دیواری و پارکت باهم فرق داره و این باعث بالا یا پایین بودن هزینه ساخت و ساز هر متر مربع میشه که.

رحمان عارفی

سلام
چرا هزینه ساخت و ساز هر متر مربع به صورت مستقیم در تعیین اجاره بها نقش داره؟

مانی راد

روی کدام فاکتور باید حساسیت بیشتری نشون داد و هزینه ساخت و ساز در هر متر مربعش رو افزایش بدیم

مبین قادری

هزینه ساخت و ساز هر متر مربع در ۴ فاکتور اصلی با استفاده از مصالح درجه یک محاسبه شده یا از درجه کیفی متوسط برخورداره

مهران شاکری

سلام ، ذکر شده هزینه ساخت و ساز هر متر مربع در سال ۱۴۰۰ برای یک ساختمان ۴ طبقه در مناطق مرکزی تهران حدود ۵ میلیون ۴۹۷ هزار تومان است و هزینه زمین و قیمت آن را هم در نظر نگرفتید ، اگر هزینه زمین هم لحاظ بشه حدودا چقدر درمیاد؟

علی بیاتی

سلام
از مطالب خوبتون ممنونم و یک سوال چرا هزینه ساخت و ساز هر متر مربع باهم متفاوته یعنی هزینه ی دریافتی برای ساخت و ساز هر متر مربع مثلا دریک شهر با یک شهر دیگه و حتی در دو مدل سازه با هم فرق داره ؟!!