اجرای سازه ساختمان

اجرای سازه – گروه مهندسی عمران بهزاد

امروزه مهندسین ناظر برای اجرای سازه با پیشرفت های به روز خود، با بهره‌گیری از تکنولوژی رو به رشد نیازهای صنعت ساختمان سازی را رفع می کنند. آنها با پیشرفت دانش و متریال امکانات گسترده ای را در اختیار ساختمان سازان با نظارت بر اجرای سازه قرار می دهند. با استفاده از سازه های جدید، صنعت ساختمان سازی در اجرای سازه های خود یک قدک بزرگ به پیش برده است و به تدریج جایگزین روش های سنتی شده است. اجرای سازه ساختمانی یکی از سخت‌ترین مراحل صنعت ساختمان سازی است که به وسیله مشاوران و مهندسین ناظر گروه مهندسی عمران بهزاد دیگر این امر دور از واقع نیست.

امروزه شما می توانید با استفاده از امکانات گسترده ای که تکنولوژی در اختیار قرارداده است در راستای زندگی بهتر از اجرای سازه ای مدرن و مستحکم بهره گیرید. صنعت ساختمان سازی نیز از پیشرفت علم مستثنی نبوده و به سرعت رو به جلو، آینده ای روشن را پیش بینی می کند.

با این وجود اجرای سازه با وجود پیشرفت های حاصله، از لحاظ داشتن مصالح سنگین، ابزارآلات سنگین، زمانبر بودن پروژه ها و نیروی انسانی که ماهها برای سرانجام رساندن یک پروژه مشغول به کار هستند، رنج می برد. گاهاً مصالح نامرغوب اجرای سازه را متوقف می کند و این شوک بزرگی برای کارفرما و تیم اجرایی است.

اجرای سازه

اجرای سازه های سبک بجای سازه های سنتی

به همین منظور سازه های سبک (LSF)، در اجرای سازه ها یک قدم بزرگ رو به جلو برای صنعت ساختمان سازی است. این سازه ها قطعاً آینده روشنی را برای این صنعت رقم خواهند زد.

یکی از مهمترین مزایای این سازه ها سبک بودن آن ها است. جنس سازه ها از فولاد سرد است. فولادی که در دمای پایین چکش کاری می شود و به لطف لایه های مختلف عایق خوبی برای سر و صدا و نیز حرارت به حساب می آید. این مزایا باعث شده است که سازه های سبک مصرف انرژی را به طور قابل توجهی بهینه‌سازی کنند. به دلیل ویژگی های بنیادی فولاد که ضد زنگ می باشد و همچنین نیازی به تعمیر ندارد یا نیاز آن برای تعمیر بسیار کمتر از آهن است، در طول سالیان طولانی، سازه های سبک از عمر بالایی برخوردار می شوند و در اجرای سازه باعث صرف هزینه های گزاف نیستند. به همین علت، مالک نیازی به صرف هزینه بسیار زیاد برای خرید مصالح سنگین ندارد.

سبک‌تر بودن سازه های LSF و راحتی در اجرای سازه ها

وزن و جرم ساختمان در این روش نسبت به سایر روش ها بسیار کمتر است. این امر باعث کاهش نیروی زلزله وارده بر ساختمان می شود و نیرو بسیار کمتر خواهد شد. همچنین این ویژگی باعث مقاومت بالای سازه برابر باد های سهمگین خواهد شد. از دیگر ویژگی های سازه های ال اس اف، راحتی در اجرای آنها و انعطاف‌پذیر بودن آنهاست. چراکه این سازه ها نقطه شکست بالایی داشته و می توانند در برابر لرزه ها مقاومت کنند.

بر خلاف سازه های سنتی و قدیمی که باعث خرابی و کشته شدن انسان های بی شماری گشته، سازه های سبک توانایی تحمل نیروهای مخرب زلزله را دارند و اجرای سازه با آنها بسیار راحت است. با توجه به زلزله های اخیر در شهرهای مختلف کشورمان و زلزله خیز بودن بسیاری از این شهرها، می توان گفت سازه های سبک و اجرای سازه های سبک انتخاب خوبی برای این مناطق است.

اجرای سازه

اجرای سازه با نصب آسان و سریع

نصب سازه های سبک بسیار آسان است و به راحتی می توان آن را به دیگر مناطق انتقال داد بدون اینکه به محیط زیست آسیبی وارد شود. به طورکلی این سازه ها که نوعی از سازه های پیش ساخته اند. آنها از طریق پیچ یا پرچ به هم اتصال می یابند و سپس می توانند به محل جدید خود انتقال یابند.

به همین دلیل کمترین دخالت با نیروی انسانی را دارند و مصالح بدون تلفات ساخته می شوند. علاوه بر این جداسازی سازه های سبک به سرعت و سهولت امکان پذیراست.

در این روش نیاز به صرف دو ماه کاری است تا سازه ساختمان تکمیل شود. در صورتی که در سازه های سنتی ماه ها و شاید سال ها نیاز به کارکردن برای اجرای سازه بود که امنیت و استانداردهای لازم را نیز نداشت.

یکی دیگر از مزایای این روش حذف بتن در سازه های سبک است. دیگر نیاز به توقف پروژه در زمان برف و باران نیست. البته می توان این سازه ها را برروی بتن هم نصب کرد که اصطلاحاً “بنای اشکوب” نامیده می شود.

نتیجه گیری

با استفاده از این روش می توان صنعت ساختمان سازی کشورمان را پیش به سوی مقاوم شدن سازه ها در برابر زلزله ها، بادهای شدید برد و همچنین سبب صرفه جویی در زمان، هزینه، انرژی مصرفی و نیروی کار شد. صرفه جویی نه تنها از کیفیت کار نمی کاهد؛ بلکه باعث ساخت بناهای با کیفیتی مثال زدنی در آینده نه چندان دور خواهد شد. اجرای سازه های سبک تحولی عظیم را برای صنعت ساختمان سازی کشورمان خواهد داشت. صنعتی پرهزینه و مهم که آینده ای شگرف در انتظار آن است.

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها