نظارت بر اجرا

نظارت بر اجرای ساختمان

بحث نظارت بر اجرای ساختمان سازی یکی از مباحث تخصصی در این حوزه است. این نظارت توسط مهندسین ناظر اجرا می شود. مهندس ناظر علاوه بر مدرک تحصیلی مرتبط برای گرفتن مجوز های مورد نیاز باید تجربه و تسلط کافی برای مراحل کار اعم از ساختمان سازی، تامین نیرو انسانی و مدیریت آن ها، مدیری بحران و …. را داشته باشد.

نظارت بر اجرا توسط مهندسین ناظر گروه مهندسی بهزاد

مهندس ناظر هر پروژه ساختمانی به معنای واقعی کلمه، جز پر اهمیت این صنعت عمرانی است و در توسعه و آبادانی صنعت ساختمان سازی کشور اهمیت به سزایی و سهم بزرگی دارد.

مهندس ناظر ساختمان به عنوان سرپرست ساخت و ساز مطابق قوانین مصوب کلیه امور را به نحو احسنت با حضور خود، متعهد می گردد تا کلیه امور را بر اساس آنچه از قبل پیش بینی شده، پیش ببرد.

این مهندس ناظر است که بر اساس قوانین و ماده ها، با مالک شروع به انعقاد قرارداد می کند و در طول پروژه، وی نظارت مستمر را از لحظه ثبت قرارداد دارد. یک مهندس ناظر متخصص باید مسئولیت سنگین حرفه نظارت، سواد آکادمیک را با ادغام تجربه کاری با طراحی سازه و مشاوره در طول سالیان نظارت بر اجرا کسب کرده و با تسلط بر اصول فنی و مقررات صنعت ساختمان سازی این وظیفه را بر عهده بگیرد.

اکنون که شهرداری ها دیگر نظارت بر ساختمان را ندارند و سازمان نظام مهندسی ساختمان به مهندسان اجازه نظارت را می دهند کارهای سازمان نیز به یک و چهارناظره پیش می رود. چهارناظره به معنی نظارت مستقل و محدود ناظران نمی باشد بلکه آن ها باید هماهنگ با یکدیگر و به طور همزمان وظایف محول را به بهترین شکل ممکن با هماهنگی ناظران با یکدیگر انجام دهند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها