معماری طراحی داخلی ساختمان

معماری طراحی داخلی ساختمان چگونه است؟

معماری طراحی داخلی ساختمان با یک تعریف ساده شروع می شود، یعنی فضای داخلی ساختمان را با عناصر معماری طراحی کنیم. مثلا طراحی دکوراسیون آشپزخانه در ساختمان با هماهنگی عناصر فیزیکی مربوطه توسط معمار داخلی ساختمان و دکوراسیون کار ساختمان انجام می گیرد.

طراحی محیط یعنی طراحی داخلی و نقشه کشی برای فضای داخلی و ساخت و ساز فضای داخلی که با دکوراسیون داخلی ساختمان نیز کامل می شود. گاهی برای ساختمان های قدیمی نیاز است، تا با نظر مهندس معمار بازسازی و نوسازی به روش علمی انجام گیرد.

معماری طراحی داخلی ساختمان

قوانین معماری طراحی داخلی ساختمان

طراحی داخلی شاخه ای از هنر معماری است که صرفا در شاخه معماری معنی می دهد.

بهترین ساختمان ها و فضای داخلی زمانی طراحی و معماری می شود که عناصری که کلیت دارند، در طراحی به کار روند و نا همخوانی در پروژه وجود نداشته باشد.
باید در معماری طراحی داخلی تمام عناصر و اجزای سازه ای و مبلمان و گرافیک معماری همگی به صورت یکپارچه وجود داشته باشند.
به سبب پیچیدگی هایی که در معماری و تکنولوژی های وابسته وجود دارد، معماری و طراحی داخلی زیر نظر مهندس معماری باید تمام وجوه ساختمان بشناسد و متخصص تمام جوانب آن باشد.

معماری طراحی داخلی ساختمان بر روی طراحی کلی بنا متمرکز می شود، تا بهترین طراحی داخلی را با:

  • مقیاس دقیق در طراحی
  • زیبایی شناسی مخصوص طراحی داخلی ساختمان
  • پرسش و پاسخ در زمینه مسائل روانشناختی و شخصیت
  • ویژگی هایی که یک فضا باید در مقابل کاربرش و کاربری هایش داشته باشد.

معماری طراحی داخلی ساختمان

معماری طراحی داخلی ساختمان یا یک حرفه جدید

تا قبل از پیدایش حرفه ی معماری و طراحی داخلی یک جاگذاری مناسب وسایل خانه طراحی داخلی خانه محسوب می شد. در این روش جاگذاری اصولا بحث وسایلی که در پذیرایی خانه قرار می گرفتند، بیشتر از سایر اسباب و وسایل منزل مطرح بود.

اما با آمدن حرفه طراحی و معماری ذوق وحرفه جدید بیشتر از گذشته شروع به پیشرفت کرد، به طوری که شاخه های متعدد از آن به وجود آمد و در هر شاخه حدود و حریم هایی مشخص شد، مثلا در زمینه

معماری طراحی داخلی ساختمان دو گروه مسکونی و غیر مسکونی به رسمیت شناخته شدند.

اصولا در طراحی گروه ساختمانی مواردی رعایت می شود، که در گروه مقابل آن یعنی ساختمان های غیر مسکونی ضروری نیست و نیاز هم به بررسی ندارد.

معماری طراحی داخلی ساختمان

محدوده فعالیت های معماری طراحی داخلی ساختمان مسکونی و غیر مسکونی

محدوده فعالیت هایی که در طراحی داخلی ساختمان مطرح است را می توان به دو گروه مسکونی و غیر مسکونی تفکیک کرد. آن چه که مسلم است، تا کنون طراحی داخلی برای ساختمان غیر مسکونی بیشتر از ساختمان مسکونی رایج بوده است.

اما به مرور زمان معماری طراحی داخلی ساختمان نیز رواج پیدا کرد، به خصوص از زمانی که قیمت متراژ آپارتمان افزایش پیدا کرد و یک خانواده مجبور شد، در یک آپارتمان با متراژ پایین زندگی کنند. پس می بایست وسایل خانه را طوری جاگذاری کنند، که جا برای سایر فعالیت های اعضای خانواده نیز وجود داشته باشد.

به علاوه حجم پروژه های مسکونی نیز هر روز نسبت به روز گذشته افزایش می یابد، در کنار اینکه پروژه های غیر مسکونی نیز همچنان مشتریان پر و پا قرص معماری و طراحی داخلی هستند.

محدوده معماری طراحی داخلی ساختمان های غیر مسکونی گاهی مربوط به هتل ها و مراکز خرید و شرکت ها است که در نظر کارفرما و ارباب رجوع بسیار حائز اهمیت است. یک ضرب المثل هم داریم که می گویند عقل طرف در چشمش است، یعنی گاهی مشتری به عظمت میز و صندلی و ساختمان نگاه می کند، تا بتواند به فروشنده و شرکت مورد نظر اطمینان کند. پس یک طراحی و دکور داخلی جذاب می تواند، مخاطب را جذب کند و به مشتری تبدیل شود.

گاهی معماری طراحی داخلی ساختمان های غیر مسکونی تا کلینیک ها و بیمارستان ها نیز گسترش پیدا می کنند. شاید در بین محیط های مسکونی و غیر مسکونی تفاوتی در طراحی به نظر نیاید، اما وقتی لوازم موجود در هر محیط را بررسی می کنیم و فضاهای دو محیط را تحلیل می کنیم، تازه متوجه وجه تمایز آن ها می شویم و اینکه چقدر در طراحی ساختمان مسکونی و غیر مسکونی می توان فاصله دید و رعایت کرد.

گاهی در فضاهای غیر مسکونی نیز مانند معماری طراحی داخلی ساختمان مسکونی باید تعداد اعضا را در نظر گرفت و طوری فضا را طراحی کرد که هر کدام از افراد شاغل در شرکت یا کلینیک جای مخصوص خود را به همراه میز کار و کمدی جهت جمع آوری وسایل کاری داشته باشند.

معماری طراحی داخلی ساختمان

قیمت معماری طراحی داخلی ساختمان غیر مسکونی

در معماری داخلی ساختمان مسکونی اینقدر پیچیدگی کمیسیونی وجود ندارد که در حق کمیسیون غیر مسکونی معمار و مالک در گیر آن می شوند. البته هر مشکلی با کلید خاص خودش بر طرف خواهد شد، اما در مورد کمیسیون طراحی داخلی باید تمام نکات کارفرما و معمار را در نظر داشت و با حساب هزینه ها و افرادی که در انجام پروژه فعالیت داشته اند، می توان به راحتی این معضل را نیز بر طرف کرد.

معماری طراحی داخلی ساختمان مسکونی و دکوراسیون آشپزخانه

در یک ساختمان مسکونی فضای آشپزخانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چون بیشتر وسایل پخت و پز و نظافت معمولا در آشپزخانه جاسازی می شوند، پس باید معمار داخلی هم به دنبال جاگذاری مناسب برای وسایل آشپزخانه باشد و هم فضایی مانند یک میز را در آشپزخانه تعبیه کند، تا در هنگام پخت و پز برای آماده کردن مواد اولیه از آن استفاده شود.

در ضمن در معماری طراحی داخلی ساختمان باید یک آشپزخانه در فضای ساختمان مسکونی طوری طراحی و دکوراسیون شود که باکس لازم جهت جا دادن ظروف و وسایل آشپزخانه را داشته باشد. البته در مورد آشپزخانه های ساختمان های لوکس معمولا جای کافی برای طراحی باکس های مورد نیاز در آشپزخانه وجود دارد. اما در مورد آپارتمان های کوچک یک معمار باید با نهایت زیرکی از تمام فضاهای آشپزخانه به بهترین حالت استفاده کند.

معماری طراحی داخلی ساختمان مسکونی در دکوراسیون اتاق خواب ها

اتاق خواب ها از گذشته تا کنون هم اتاق خواب بوده اند و هم اتاق مطالعه برای بچه های خانه بودند. معمولا در خانه های با متراژ بالا که اتاق به اندازه کافی وجود دارد.اتاق مطالعه از اتاق خواب مجزا است که در این موارد دست معمار داخلی باز است و می تواند بهترین فضا را برای خواب و بهترین و مناسب ترین فضا را برای اتاق مطالعه انتخاب کند.

اما در ساختمان های با متراژ کم معماری طراحی داخلی ساختمان باید برای اتاق خواب ها سازماندهی و موقعیت سنجی دقیقی داشته باشد، تا هم یک مکان مناسب برای خواب طراحی شود و هم در کنار جای خواب یک میز و فضای مناسب مطالعه وجود داشته باشد، تا که اشتیاق برای مطالعه را در افراد خانواده به وجود آورد.

در ساختمان های با متراژ کوچکتر مسئله مهم دیگری که وجود دارد، جاگذاری برای وسایل کناری است که گاها فضای زیادی را در خانه اشغال می کنند. پس با وجود کم بودن فضای خانه طراح داخلی باید از فضاهایی مانند زیر تختخواب ها و باکس های  روی کمدها نهایت استفاده را برای جاگذاری وسایل کناری داشته باشد.

معماری طراحی داخلی ساختمان به سبک لوکس و مدرن

طراحی داخلی به سبک مدرن در سال های اخیر بسیار رایج شده است و طرفداران خاصی دارد. معمولا به روشی که از حالت قدیمی فاصله داشته باشد، واژه مدرن و سبک مدرنیته می گویند که این سبک ویژگی های خاص خودش را دارد و سبک مدرن یک شاخه از معماری و طراحی داخلی است که در دانشگاه ها تدریس می شود.

معماری طراحی داخلی ساختمان به سبک مدرن هم برای ساختمان های مسکونی قابل اجرا است و هم برای ساختمان های غیر مسکونی قابل اجرا است.

اما در مورد سبک مدرن در هر دو نوع ساختمان نکاتی وجود دارد، که سبک مدرن در ساختمان مسکونی را از سبک مدرن در ساختمان غیر مسکونی مجزا می کند.

معماری و طراحی داخلی ساختمان به سبک کلاسیک

معماری طراحی داخلی ساختمان به سبک کلاسیک یعنی تقارن و تعادل داشتن که به فرهنگ امپراتوری روم و یونان بر می گردد. ویژگی کلیدی در این سبک تقارن و نظم و تعادل است. در اجرای این سبک برای معماری داخلی ساختمان باید کوچکترین بخش های ساختمان را نیز مورد توجه قرار دهد و حتی از پیچیدگی های کار و اجرای پروژه کاملا واقف باشد و درست رفتار کرد.

تفاوت معماری طراحی داخلی ساختمان با دکوراسیون داخلی

مهارت های یک دکوراسیون کار داخلی  با مهارت های یک طراح داخلی کاملا تفاوت دارد، یعنی یک دکوراسیون کار تنها بخشی از مهارت های یک طراح داخلی را خواهد داشت. در اصل حوزه فعالیت هرکدام بنا بر خصوصیاتی که دارند، متفاوت است. از طرفی حوزه فعالیت طراحی داخلی بسیار گسترده تر از دکوراسیون داخلی است و آنچه که بیش از همه در این تمایز نمایش داده می شود، توجه طراح به فضایی است که قرار است بر روی طراحی داخلی آن فعالیت کند و دکوراسیون داخلی بیشتر توجهش به هماهنگی رنگ ها و مدل ها در وسایل خانه است.

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها