بازسازی آپارتمان های قدیمی

بازسازی آپارتمان های قدیمی + [ بررسی ۸ نکته کلیدی ]

بازسازی آپارتمان های قدیمی یکی از موارد مهمی است که در امر ساخت و ساز، مرمت و تعمیر ساختمان ها حائز اهمیت بوده و حساسیت خاصی دارد. بازسازی و ترمیم آپارتمان های قدیمی نسبت به ساخت و ساز جدید هزینه بر تر است و نیازمند دقت بالایی می باشد تا در پی آن یک پروژه ای ایده آل و مورد پسند از نظر کارفرما باشد.

در مورد ترمیم و بازسازی آپارتمان های قدیمی روش ها و نکات کلیدی مهمی موجود هستند که بایستی از طرف تیم بازسازی رعایت شوند؛ به همین دلیل سعی داریم در این مقاله به بررسی ۸ مورد از این نکات کلیدی هنگام بازسازی آپارتمان های قدیمی بپردازی

همان گونه که عنوان شد پارامترهای اساسی و ویژه ای برای عمل نوسازی ساختمان های کلنگی و دارای بافت قدیمی وجود دارند که رعایت این اصول موجب بهبود فرآیند پروژه و در نتیجه موفقیت آن خواهند شد.

بازسازی آپارتمان های قدیمی

۸ اصل مهم و کاربردی که می توان در مورد مرمت و بازسازی ساختمان های قدیمی پیاده سازی کرد عبارتند از:

  1. انتخاب تیم بازسازی قدرتمند و همکاری با شرکتی که در این زمینه فعالیت و سابقه درخشان دارد.

به جرات می توان گفت که وجود یک تیم حرفه ای در هز زمینه ای می تواند تا ۵۰ درصد راه را هموار کند. در مورد بازسازی آپارتمان های قدیمی نیز این موضوع صادق است و می توان انتخاب درست تیم بازسازی و مرمت را یکی از نکات مهم برای بازسازی آپارتمان های قدیمی در نظر گرفت.

به عبارت دیگر انتخاب نادرست تیم و یا مشاور در امر مرمت ساختمان نه تنها سبب تناقض در روند پروژه و رفع نکردن نیازها و خواسته های کارفرما خواهد شد، بلکه موجب صرف هزینه های هنگفت و چندین برابری می شود؛ بنابراین هنگامی که قصد دارید ترمیم و بازسازی بنای قدیمی خود را به یک تیم حرفه ای واگذار کنید ۳ پارامتر زیر را در نظر بگیرید:

  • بررسی سابقه کاری مرتبط
  • متخصص بودن تمامی اعضای گروه بازسازی
  • آپدیت بودن اطلاعات و دانش افراد تیم نسبت به طراحی ها و مدل های روز دنیا
  1. بررسی نیازها و آماده کردن لیستی از تغییراتی که لازم است صورت گیرد.

تهیه لیست نیازمندی ها در مورد بازسازی آپارتمان های قدیمی می تواند تا حد قابل توجهی موجب افزایش ارتباط و هماهنگی میان کارفرما و تیم بازسازی شود؛ چرا که بر اساس آن، اعضای گروه نسبت به خواسته های مشتری آگاهی کامل داشته و قادر هستند صفر تا صد تمام مراحل پروژه را طبق سلیقه و نیاز ایشان پیش ببرند.

موارد مهمی که در این لیست می توانند قید شوند شامل:

  • مجوز و یا عدم صدور مجوز به منظور تخریب ساختمان.
  • تعیین کردن قسمت هایی از آپارتمان و یا بنا که نیاز به تخریب دارند.
  • لیست کردن قسمت هایی از ساختمان که فقط به مرمت نیاز دارند.
  • قید کردن مصالح ساختمانی و موادی که برای بازسازی آپارتمان مورد نیاز است.
  • مشخص کردن وظایف و تعداد نفراتی که در پیش روی پروژه همکاری دارند.

هستند.

خاطر نشان می شویم که این لیست امکان گسترش و تقسیم بندی به قسمت های بیشتر و بالاتری را دارا است که با توجه به نیاز و خواسته مشتریان تنظیم خواهد شد تا در نهایت یک پروژه بدون نقص به کارفرما ارائه و تحویل گردد.

بازسازی آپارتمان های قدیمی

۳.  تخمین زدن هزینه و بودجه مورد نیاز برای بازسازی آپارتمان های قدیمی.

از دیگر موارد حیاتی و مهمی که در هنگام بازسازی آپارتمان های قدیمی مورد بررسی و توجه قرار می گیرد تخمین زدن هزینه ها و برآورد بودجه لازم برای آن است؛ از این رو احتمال این که بررسی بودجه و هزینه ها، تمام بخش های پروژه و یا بخشی از آن را تحت تاثیر قرار دهد وجود خواهد داشت.

به عنوان مثال این امکان وجود دارد تا هزینه ای که نسبت به مرمت و بازسازی بناهای قدیمی در نظر گرفته شده است کفاف انجام کلیه تغییرات مورد نظر را ندهد؛ به همین علت لازم است تا قسمت هایی از کار حذف گردد و یا مجبور به کاهش کیفیت مواد و مصالح مصرفی شد؛ البته در برخی موارد این احتمال نیز وجود خواهد داشت تا عکس این قضیه رخ بدهد و با صرف هزینه بیشتر نسبت به آن چیزی که در نظر گرفته شده است پروژه را گسترش داد.

 

۴.  پیش بردن پروژه جاری طبق استانداردهای موجود و رعایت آن ها حین مرمت ساختمان.

با توجه به این که کشور ایران بر روی گسل زلزله قرار داشته و احتمال وقوع زلزله و بلایای طبیعی دیگر از جمله سیل که موجب تخریب آپارتمان و یا ساختمان ها می شود وجود خواهد داشت رعایت استانداردهای امنیتی و پیاده سازی آنها در حین پروژه یکی از اصول مهمی می باشد که بایستی در هنگام بازسازی سازه ها مورد توجه قرار گیرد.

به همین علت برای مقابله با این بلایای طبیعی و جلوگیری از خسارت های ناشی از آن ها ضرورت دارد تا سازه ها و ساختمان های خود را در هنگام ساخت اولیه و یا بازسازی، با در نظر گرفتن و پیاده سازی استانداردهای امنیتی بسازید؛ چرا که رعایت این اصول موجب بهبود عملیات بازسازی و ساخت، و در نتیجه موفقیت کامل آن خواهد شد.

جالب است بدانید که اکثر ساختمان های قدیمی بر پایه اصول استاندارد امنیتی ساخته نشده اند و نیازمند بازسازی هستند؛ به همین علت به کارگیری این استانداردها یکی از پارامترهای مهم و اصلی هنگام بازسازی آپارتمان های قدیمی می باشد که امروزه بیشتر از قبل مورد توجه ساختمان سازان، معماران و شرکت های عمرانی قرار گرفته است.

بازسازی آپارتمان های قدیمی

۵.  فراموش نکردن بخش دیوارهای بنا در عملیات بازسازی.

هنگامی که به بازسازی آپارتمان و بافت قدیمی آن می پردازید بایستی به حذف، تخریب و یا مرمت دیوارها توجه داشته باشید؛ چرا که اگر دیوارهای داخلی ساختمان از نظر کیفیتی، امنیت نداشته و استانداردهای لازم در هنگام ساخت آن ها رعایت نشده باشد، ترجیحاً تخریب دیوارها در اولویت قرار خواهند گرفت.

در برخی مواقع نیز ممکن است که تخریب آن ها لازم نباشد و فقط به تغییر ظاهری و یا رنگ آمیزی نیاز داشته باشند؛ به همین منظور نمای بیرونی دیوار و پوشش آن از اهمیت زیادی برخوردار است که برای پیاده سازی و ترمیم دیوارها بایستی از چک لیست نیازمندی هایی که قبلا تهیه شده است کمک گرفت.

۶.  پیاده سازی و بهره گیری از تیم های دکوراسیون داخلی با توجه به سبک بازسازی شده.

امروزه بهر ‌گیری از دکوراسیون داخلی و استفاده از آن در معماری و ساخت و ساز از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده که قسمت اعظمی از کار بازسازی بناها به این موضوع تعلق دارد. بخش های قابل چالشی از دکوراسیون داخلی که در هنگام بازسازی ساختمان ها مورد توجه قرار می گیرند عبارت اند از: سیستم لوله کشی، برق کشی، مبلمان، رنگ آمیزی و ….

برای پیاده سازی دکوراسیون داخلی بایستی هماهنگی های لازم میان کارفرما و تیم بازسازی صورت گیرد تا یک پروژه ایده آل و درست، آماده تحویل به کارفرما شود. قابل ذکر است که بررسی و ذکر جزئیات دقیق دکوراسیون داخلی مد نظر، در زمان تهیه چک لیست نیازمندی هایی که توسط کارفرما صورت می گیرد ضروری است.

بازسازی آپارتمان های قدیمی

۷.  ایجاد تغییرات اساسی در قسمت های کف و سقف ساختمان.

قسمت های سقف و کف خانه از بخش های مهمی هستند که در هنگام بازسازی آپارتمان یا بنا بایستی به صورت اصولی مورد بررسی و توجه قرار بگیرند. متریال و جنس مواد استفاده شده در این قسمت های ساختمان نقش مهمی دارند که موجب تغییرات زیادی در نمای ساختمان خواهند شد.

با توجه به سلیقه مشتری و کیفیت مواد و مصالح مورد استفاده در آن ها، رنگ و پوششی که برای بخش های سقف و کف ساختمان در نظر گرفته می شوند بایستی به شکل دقیق انتخاب شده باشند تا در پی آن یک دکوراسیون داخلی شکیل و مدرن داشته باشید.

بازسازی آپارتمان های قدیمی

۸.  نوسازی و مرمت کامل تمام سرویس های بهداشتی.

از آن جایی که سرویس های بهداشتی از بخش های اساسی و مهم در ساخت آپارتمان می باشند از این رو هنگام بازسازی آپارتمان های قدیمی نیز به آن ها توجه چشم گیری می شود. از موارد کلیدی که هنگام بازسازی و مرمت ساختمان حائز اهمیت هستند می توان سرویس شیرها، روشویی، نمای داخلی و کاشی کاری آن ها را نام برد.

همچنین برای این که زیبایی بصری بیشتری در دکوراسیون این سرویس ها وجود داشته باشد می بایست به هماهنگی ظاهری بخش های مختلف دیگر بنا از جمله: آشپزخانه، هال، راهرو و ….. توجه شود تا ارتباطات موزون و یکسان این بخش ها افزایش یافته و تمام جزئیات آن ها بیشتر از قبل ایده آل و درست به نظر برسند.

بازسازی آپارتمان های قدیمی

کلام آخر

برای این که بتوانید یک بازسازی اصولی داشته باشید نیاز است که یک نقشه راه درست و مناسب با نیازهای خود را پیش از شروع پروژه تهیه کنید؛ همچنین انتخاب یک تیم بازسازی، رکن اصلی بازسازی آپارتمان های قدیمی می باشد که با ارائه درخواست ها و علاقه مندی های خود به این تیم در کنار محاسبه هزینه ها، بازسازی و مرمت بناهای کلنگی را آسان تر خواهد کرد؛ چرا که با ارائه چک لیست نیازهای مد نظر خود به شرکت کارگزار موجب ارتباط بهتر و بیشتر با آن ها می شوید. در آخر، خبر خوب این است که می توانید برای بازسازی آپارتمان های قدیمی، مرمت و یا دریافت مشاوره از تیم behzadconstruction کمک بگیرید.

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها