هزینه هر متر ساخت و ساز

هزینه هر متر ساخت و ساز چگونه محاسبه می شود؟ سال 1400

تنها کافی است عبارت ” هزینه هر متر ساخت و ساز ” را در گوگل جست و جو کنید. بر اساس این جست و جو انواع سایت های مختلف به شما نشان داده می شود که اطلاعاتی در مورد هزینه هر متر ساخت و ساز به شکل های مختلف در اختیار شما قرار می دهند.

در ادامه این مطلب می خواهیم چکیده ای از تمامی این سایت ها به شما ارائه بدهیم تا بتوانید بر اساس آن تصمیم گیری درستی داشته باشید.

هزینه هر متر ساخت و ساز

امروز ساختن خانه و ساختمان تبدیل به امری تخصصی شده است. تخصصی بودن این کار لزوما به معنی آکادمیک بودن آن نیست. به عبارت ساده تر ساخت و ساز جزو کارهایی محسوب می شود که تخصص خاص خودش را نیاز دارید. تخصصی که در هیچ درس و دانشگاهی نمی توان آن را آموخت. این مسئله در ایران بیشتر خودش را نشان می دهد.

هزینه هر متر ساخت و ساز

در واقع علت اصلی این که بسیاری از ما قادر به ساخت و ساز نیستیم و یا نمی توانیم مانند یک بساز و بفروش حرفه ای رفتار کنیم تنها یک چیز است.

پیمانکاران و ساختمان سازهای حرفه ای توانایی مدیریت اقتصادی فوق العاده ای دارند و می توانند بهترین تصمیم های اقتصادی را در مورد پروژه خودشان اتخاذ کنند. آن ها هزینه هر متر ساخت و ساز را به قدری دقیق محاسبه می کنند که نمونه ای از آن در هیچ سایت و یا مقاله ای وجود ندارد.

هزینه هر متر ساخت و ساز

با یک جست و جوی ساده در اینترنت شما به سادگی می توانید هزینه هر متر ساخت و ساز یک ساختمان چهار طبقه در تهران را به دست بیاورید که عددی حدودا 5 و نیم میلیون تومان است. اما وقتی از یک بساز و بفروش حرفه ای یا از یک پیمانکار با تجربه بپرسید هزینه هر متر ساخت و ساز با شرایط گفته شده چقدر است، مسلما پاسخی متفاوت خواهید شنید، اما چرا؟

هزینه هر متر ساخت و ساز

هزینه هر متر ساخت و ساز توسط افراد غیر حرفه ای

برای پاسخ به این سوال بیایید از دو منظر به مسئله هزینه هر متر ساخت و ساز نگاه کنیم. در منظر اول ما می خواهیم بدانیم که هزینه هر متر ساخت و ساز برای یک فرد غیر حرفه ای و کسی که تنها می خواهد برای خود و خانواده خود سرپناهی بسازد داستان چگونه است. پیمانکاران و بساز و بفروش های تازه کار را نیز می توان در این دسته قرار داد.

هزینه هر متر ساخت و ساز

برای این افراد همه چیز تازه است و درست مانند کسانی هستند که برای اولین بار قدم برداشتن را یاد می گیرند. بنابراین کاملا طبیعی است که انتخاب ها خام و رفتارها ناپخته است. برای این چنین افراد هزینه هر متر ساخت و ساز بیش از آن چیزی خواهد شد که فکرش را می کنند.

هزینه هر متر ساخت و ساز

یکی از اصلی ترین علت های این مسئله این است که این افراد به صورت پلکانی عمل می کنند. یعنی اول سراغ سفت کاری می روند و بر اساس نیاز خود مصالح را می خرند، سپس سراغ نازک کاری و… می روند. به عبارت ساده تر این افراد تنها نوک بینی خود را می بینند.

هزینه هر متر ساخت و ساز

مشکل این پلکانی بودن در اقتصاد هایی مانند اقتصاد ایران این است که شما در این حالت قرار است مدام سوپرایز شوید! به طور مثال شما در محاسبه هزینه هر متر ساخت و ساز قیمت هر آجر را هزار تومان در نظر گرفته اید. اما بر اساس فرم پلکانی ابتدا باید گود برداری کنید، بتن ریزی و اسکلت بندی انجام دهید و سپس سراغ خرید آجر بروید.

هزینه هر متر ساخت و ساز

بنابراین از زمان محاسبه هزینه هر متر ساخت و ساز تا خرید آجر احتمالا چند ماهی طول می کشد. اما نکته اصلی این جاست که هنگام خرید آجر دیگر قیمت آن هزار تومان نخواهد بود و با افزایش چند درصدی مواجه شده است. حال شما این مسئله را به تمامی فاکتورهای مورد استفاده از محاسبه هزینه هر متر ساخت و ساز تعمیم دهید. بنابراین کاملا طبیعی است که هزینه هر متر ساخت و ساز به صورت واقعی چند برابر هزینه محاسبه شده در ابتدای کار خواهد شد. همین موضوع کافی است تا بسیاری از این دست پروژه ها به صورت نیمه کاره رها شوند.

هزینه هر متر ساخت و ساز

هزینه هر متر ساخت و ساز از منظر یک حرفه ای

اما اگر بخواهیم از دید یک بساز و بفروش حرفه ای یا یک پیمانکار با سابقه به مسئله نگاه کنیم داستان فرق می کند. یک پیمانکار بر اساس تجربه خود می داند که به صورت پلکانی عمل کردن چندان چیز جذابی نیست و سعی می کند برخی از کارها را به صورت موازی پیش ببرد.هزینه هر متر ساخت و ساز

به عبارت ساده تر یک بساز و بفروش حرفه ای بر اساس شرایط بازار و مناسب بودن شرایط برای از محصولات مورد نیاز بدون توجه به موقعیت زمانی پروژه اقدام به خرید و نگهداری آن ها می کند. به طور مثال ممکن است هنوز پروژه شروع نشده باشد اما پیمانکار پکیج و شوفاژ ها را خریداری می کند. زیرا محتمل می داند که احتمالا طی چند ماه آینده قیمت این کالا چند برابر می شود. بنابراین عملا با خرید زودتر از موعد خود و پروژه را از نظر مالی جلو می اندازد.

هزینه هر متر ساخت و ساز

این تفاوت رفتار به نظر کوچک اما حیاتی باعث شده است که محاسبه هزینه هر متر ساخت و ساز این پیمانکاران نزدیک تر به واقعیت باشد. هر چه تجربه و سابقه کار افراد در این زمینه بیشتر می شود عملا محاسبات آن ها نیز دقیق تر می شود.

هزینه هر متر ساخت و ساز

مسئله شناخت بازار

احتمالا حدس زده اید که مهمترین فاکتور در محاسبه هزینه هر متر ساخت و ساز مسئله شناخت بازار است. در واقع زمانی رفتار غیر پلکانی حرفه ای ها جواب می دهد که آن ها بر اساس بازار حرکت کرده باشند. این که شما بتوانید در بهترین زمان یک کالا یا مصالح را خریداری  کنید مهمترین فاکتور موفقیت شما محسوب می شود.هزینه هر متر ساخت و ساز

به عبارت ساده تر باید قبول کرد که عملا اقتصاد ایران چندان اقتصاد با ثباتی محسوب نمی شود. از این رو نمی توان از همان ابتدا با ماشین حساب چند فاکتور را کنار یک دیگر گذاشت و دست به محاسبه هزینه هر متر ساخت و ساز زد. از طرف دیگر ساخت و ساز خانه و ساختمان به معنی ورود به بخش های گسترده ای از اقتصاد محسوب می شود.

شما برای ساخت خانه به بیشتر بخش های اقتصادی نیاز دارید. همین موضوع باعث شده است که یک ساختمان ساز تبدیل به فردی حرفه ای در زمینه بازار شود. در واقع یک پیمانکار حرفه ای ذاتا می داند که وضعیت بازار به کدام سمت حرکت می کند و احتمالا چه محصولاتی گران و چه محصولاتی ارزان می شود.

هزینه هر متر ساخت و ساز

بنابراین اگر بخواهیم ساده تر توضیح دهیم می توانیم این گونه بگوییم که یک پیمانکار حرفه ای باید یک اقتصاددان حرفه ای نیز باشد تا بتواند هزینه هر متر ساخت و ساز را به طور دقیق و درستی محاسبه کند و در کار خود موفق شود.

هزینه هر متر ساخت و ساز

از این روست که می گوییم ساختمان سازی شغلی بسیار تخصصی و البته غیر آکادمیک محسوب می شود. چرا که شناخت بازار در هیچ درس و دانشگاهی به شکل عملی وجود ندارد.

ممکن است یک فرد یا چند کلاس سواد بتواند بازار را کاملا درست تحلیل کند و یک دکترای اقتصاد هنوز نتواند ارکان بازار را پیدا کند! این موضوع نشان از ضعف دانشگاه و درس ندارد. بلکه به این مسئله اشاره می کند که عملا ذات بازار و اقتصاد چیزی نیست که در کتاب های درسی بگنجد. تنها تجربه و شناخت از بازار است که می تواند راهنمای درستی در این زمینه باشد.

هزینه هر متر ساخت و ساز

هزینه هر متر ساخت و ساز و مجوزهای دولتی

مسئله مهم تاثیر گذار دیگر در ساخت و ساز و محاسبه هزینه هر متر ساخت و ساز مجوزها و دوندگی های اداری و دولتی است. این بخش از کار برای بسیاری از ما می تواند یک کابوس طولانی باشد! اما برای حرفه ای ها و کسانی که سال هاست در این زمینه ها فعالیت می کنند عملا این کار چیز چندان سختی محسوب نمی شود.

هزینه هر متر ساخت و ساز

چرا که اولا آن ها به خوبی راه و روش گرفتن این جوازها را می دانند. آن ها به خوبی می دانند که برخی از این مجوزها چندان لازم نیست و می توان بر اساس سایر مجوزها کارها را پیش برد. در ثانی رفت و آمد چند باره به ادارات باعث می شود که عملا این فرد شناخته شود و بتواند با ایجاد روابط دوستانه کارها را سریع تر پیش ببرد.

هزینه هر متر ساخت و ساز

اما مسئله مهم و تاثیر گذار در هزینه هر متر ساخت و ساز این است که عملا این فرد بر اساس تجربه می تواند به صورت تخمینی دقیق مشخص کند که برای کسب این مجوزها تا چه اندازه باید هزینه کند.

هزینه هر متر ساخت و ساز

اما یک فرد غیر حرفه ای و عادی عملا هیچ چیز در اینباره نمی داند و تا زمانی که برای تک تک این مجوزها هزینه نکند نمی تواند این فاکتور را در هزینه هر متر ساخت و ساز محاسبه کند.

حال اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، یک پیمانکار حرفه ای بر اساس شناخت و تجربه ای که دارد می تواند هزینه هر متر ساخت و ساز را نسبتا دقیق به دست بیاورد. از این رو می تواند برنامه ریزی بهتری نیز داشته باشد.

اما یک فرد عادی و یا تازه کار وقتی نتواند هزینه هر متر ساخت و ساز درستی داشته باشد عملا برنامه ریزی چندان جالبی هم نخواهد داشت، باور کنید!

 

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها