هزینه مجری ساختمان

نحوه محاسبه هزینه مجری ساختمان-1400

مجری ساختمان یا بهتر بگوییم مهندس مجری ساختمان کسی است که مسئولیت فنی ساختمان را بر عهده دارد. از این رو از نظر قانون درصد بالایی از مسئولیت ساختمان و اتفاقات مربوط به آن بر عهده مهندس مجری است.

همانطور که از این تعریف مشخص است، مهندس مجری ساختمان مسئولیت سنگینی دارد و همین امر باعث شده است که درصد نسبتا خوبی از هزینه کل ساختمان به عنوان هزینه مجری ساختمان در نظر گرفته شود.

هزینه مجری ساختمان

هزینه مجری ساختمان چقدر است؟

به طور کلی اگر بخواهیم ساده بیان کنیم، هزینه مجری ساختمان حداکثر ده درصد از هزینه کل ساختمان است. به عبارت ساده تر، اگر هزینه هر متر ساخت و ساز چیزی حدود 5 میلیون تومان باشد، هزینه مجری ساختمان به ازای هر متر مربع حداکثر 500 هزار تومان است.

هزینه مجری ساختمان

بر این اساس برای یک ساختمان 3 تا 5 طبقه در مناطق مرکزی تهران هزینه مجری ساختمان چیزی حدود 250 میلیون تومان خواهد بود.

همانطور که در ابتدای امر گفته شد، مهندس مجزی ساختمان وظایف و مسئولیت های سنگینی بر عهده دارد، از این رو عملا دست مزد خوبی دریافت می کند.

هزینه مجری ساختمان

اما شاید برای شما سوال باشد که چرا از عنوان ” حداکثر ” استفاده شده است؟ نکته مهم این جاست که همه چیز به قرارداد بین کارفرما و مهندس مجری طرح بستگی دارد.

از این رو یک مهندس مجری ساختمان می تواند برای جذب کارفرما و کسب رضایت او قیمت پایین تری به او پیشنهاد بدهد و برعکس یک کارفما می تواند برای جذب مجری ساختمان با تجربه و مجرب می تواند حداکثر هزینه مجری ساختمان را پیشنهاد بدهد. بنابراین این مسئله کاملا بستگی به قرارداد دارد و می تواند به ارقام مختلف متغیر باشد.

هزینه مجری ساختمان

ضرورت استفاده از مهدنس مجری ساختمان

وقتی به هزینه نسبتا قابل توجه مجری ساختمان نگاه می کنیم، این سوال به ذهن می رسد که چرا باید از این عنوان در ساخت یک ساختمان استفاده شود؟ در واقع زمانی که ده درصد از هزینه کل ساختمان تحت عنوان هزینه مجری ساختمان باشد، عملا بدین معنی است مصرف کننده باید ده درصد اضافه بر قیمت تمام شده مسکن پرداخت کند. اما چرا؟

هزینه مجری ساختمان

مسئله ای که وجود دارد این است که ساخت یک ساختمان کار فنی و تخصصی محسوب می شود و از طرف دیگر ساختمان به عنوان یک سازه عظیم می تواند خطرات بالقوه ای برای مصرف کنندگان و سایر شهروندان داشته باشد. از این رو سازمان نظام مهندسی سعی کرده است با استفاده از ابزارهای قانونی تا می تواند جلوی این خطرات را بگیرد. یکی از این ابزارهای قانونی، لزوم استفاده از مهندس مجری ساختمان است.

هزینه مجری ساختمان

به عبارت ساده تر بر اساس قانون مهندس مجری مسئول و مدیر فنی اجرایی ساختمان است. بنابراین هر مسئله مربوط به اجرای ساختمان از صفر تا صد باید زیر نظر این فرد صورت بگیرد و تنها و تنها تایید او برای سازمان نظام مهندسی قابل قبول است.

از طرف دیگر این نکته نیز قابل توجه است که هر اتفاقی که برای ساختمان بیافتد و این اتفاق ناشی از نقص ساخت یا مهندسی آن باشد، اولین نفری که باید پاسخگو باشد، مهندس مجری ساختمان یا به عبارت عمومی تر مهندس ناظر است. در واقع در بسیاری از موارد قانون مهندس مجری ساختمان را به عنوان مدیر و تایید کننده عملیات اجرایی ساختمان می داند.

هزینه مجری ساختمان

از این رو برخی از این افراد که بعد از گرفتن دستمزد عملا دیگر به کارگاه ساختمان باز نمی گردند و به نوعی آن را رها می کنند، خودشان را در معرض خطر بزرگی قرار داده اند. نکته مهم این است که این مسئولیت بعد از اتمام ساختمان تمام نمی شود. در واقع تا سال ها این مسئولیت بر دوش مهندس ناظر ساختمان قرار دارد و او باید نسبت به اتفاقات پیش آمد کرده در سال های بعد از اتمام اجرا نیز پاسخگو باشد.

هزینه مجری ساختمان

بر اساس قانون هر نوع ساخت و ساز ساختمان، اعم از یک ساختمان شخصی تک واحد تا برجی چند ده طبقه باید زیر نظر مهندس مجری ساختمان باشد. در غیر این صورت عملا این ساختمان مجوز پایان کار دریافت نخواهد کرد و در صورت لزوم توسط ضابطین قانون تخریب می شود.

هزینه مجری ساختمان

بررسی هزینه مجری ساختمان

اما بیایید کمی اقتصادی تر به مسئله هزینه مجری ساختمان نگاه کنیم. تا این جای داستان مشخص شد که هزینه مجری ساختمان چقدر است و این فرد چه مسئولیت های خطیری بر عهده دارد.

هزینه مجری ساختمان

اما مسئله ای که وجود دارد این است که هزینه مجری ساختمان بر اساس هزینه تمام شده ملک محاسبه می شود. بدین معنی عملا می توان گفت که درآمد مجری ساختمان با وضعیت اقتصادی و عمده بازار تعیین می شود. این اتفاق برای شخص مجری ساختمان می تواند بسیار مناسب باشد. چرا که با افزایش قیمت ها در بازار، قیمت تمام شده ملک نیز افزایشی می شود و بر اساس این هزینه مجری ساختمان نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین در بدترین حالتف قدرت خرید مهندس مجری ساختمان ثابت می ماند.

هزینه مجری ساختمان

اما سوالی که وجود دارد این است که آیا این هزینه مجری ساختمان عادلانه است؟ عادلانه در اینجا به این معنی است که همه چیز باید سر جای خود باشد. بنابراین آیا هزینه مجری ساختمان درست تعریف شده یا خیر؟

پاسخ به این سوال چندان ساده نیست. همانطور که گفته شد عملا مسئولیت های مجری ساختمان گسترده و خطرناک است. هر اتفاقی که از نظر فنی در ساخت ساختمان رخ بدهد باید مجری ساختمان پاسخگو باشد. همچنین این مسئولیت بعد از اتمام کار ساخت نیز ادامه دار است  ممکن است روزی و سالی گریبان مجری ساختمان را بگیرد.

هزینه مجری ساختمان

اما از نظر وضعیت اقتصادی و درآمدی اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم، می توانیم این گونه بیان کنیم که این درآمد نسبتا بالا و مناسب می تواند سبب ایجاد یک نوع سوداگری شود.

به عبارت بهتر ممکن است فردی با عنوان مجری مهندس ساختمان برای کسب درآمد بیشتر بدون توجه به اهمیت مسئولیت خود به صورت همزمان سراغ چندین ساختمان برود و با آن ها قرارداد منعقد کند.

هزینه مجری ساختمان

البته در سال های اخیر سازمان نظام مهندسی جلوی این اتفاق را به نحوی گرفته است و سعی کرده است خود به عنوان سرپرست وارد کار شود و مشخص کند که کدام مهندس مجری سراغ کدام کار برود.

به عبارت ساده تر مهندس مجری ساختمان زمانی حق فعالیت دارد که سازمان نظام مهندسی به او اجازه فعالیت بدهد. در غیر این صورت عملا امضا و تایید او بلااستفاده خواهد بود.

هزینه مجری ساختمان

یکی از فرق های اساسی بین پیمانکار و مهندس مجری همینجاست. پیمانکار به صورت آزاد عمل می کند و خودش می داند که آیا با یک کارفرما کار کند و یا سراغ چند کارفرما به صورت همزمان برود. اما مهندس مجری تنها بر اساس ترتیب مشخص شده نظام مهندسی عمل می کند. البته بین پیمانکار و مهندس مجری تفاوت های فاحش زیاد دیگری نیز وجود دارد.

هزینه مجری ساختمان

پایان سخن از هزینه مجری ساختمان

به طور کلی در این مقاله سعی شد به مسئله هزینه مجری ساختمان از جنبه های مختلفی نگاه شود. همانطور که گفته شد به ازای هزینه هر متر ساخت و ساز، 10 درصد هزینه مجری ساختمان در نظر گرفته می شود.

توجه داشته باشید که این هزینه مجری ساختمان به صورت حداکثری است و طرفین در قرارداد می توانند با رقم های پایین تری نیز توافق کنند. به عبارت ساده تر در این جا همه چیز به طرفین – کارفرما و مجری ساختمان – دارد.

هزینه مجری ساختمان

نکته بسیار مهمی که چند بار در این متن به آن اشاره شد این بود که مسئولیت هایی که برعهده مهندس مجری ساختمان قرار دارد چه از نظر فنی و چه از نظر قانونی بسیار زیاد و گسترده است. از این رو به نظر می رسد هزینه مجری ساختمان مشخص شده در قانون کاملا منطقی باشد.

یک مهندس مجری ساختمان باید بتواند از صفر تا صد ساخت ساختمان را درک کند و بر آن نظارت داشته باشد. یک مهندس مجری باید نقشه را بارها مورد بررسی قرار دهد و نقاط ضعف آن را ترمیم کند. این فرد باید کار کارگران، سرکارگران و حتی پیمانکاران را زیر نظر داشته باشد تا حرکتی غیر از چیزی که تعریف شده انجام نگیرد.

گاهی دیده می شود که پیمانکاران برای کم کردن هزینه تمام شده و دریافت سود بیشتر بر خلاف تاییدیه گرفته شده مصالح را تغییر می دهند. در این بین وظیفه مهندس مجری ساختمان است که باید مقابل این گونه موارد بایستد.

این مهندس ناظر یا هما مهندس مجری ساختمان است که در نهایت وضعیت فنی ساختمان از هر نظر را تایید می کند و نظام مهندسی بر اساس اعتبار این تایید اجازه دریافت پایان کار از نظر فنی را به ساختمان می دهد. بنابراین کاملا مشخص است که چرا قانون مسئولیت بالایی برای مهندس مجری در نظر گرفته است.

هزینه مجری ساختمان

گاهی اوقات دیده می شود که حتی خود کارفرما ها تنها از مهندس ناظر می خواهند که بدون هیچ فعالیتی در نهایت کار را تایید کند. کاملا مشخص است که این کار غیر قانونی است و ریسک بسیار بالایی دارد. چرا که این امضا می تواند برای سال ها مسئولیت یک اتفاق بزرگ را بر گردن مهندس ناظر قرار دهد.

هزینه مجری ساختمان

از طرف دیگر  مشخص است که قانون گذار توجه ویژه ای به حق امضای مجری ساختمان داشته، بنابراین سعی کرده است با مشخص کردن هزینه مجری ساختمان به صورت مناسب عملا باعث شود که این حق امضا فروخته نشود.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
طاهری

هزینه مجری ساختمان بر اساس هزینه تمام شده ملک محاسبه می شود؟

مهران

هزینه مجری ساختماندر تهران منطقه یک میخواستم

محمد پارسا

سلام،مسئولیت های مجری ساختمان گسترده و خطرناک است و این موضوعی است که هزینه مجری ساختمان را توجیه می‌کند اما آیا مجری ساختمان در قبال هر اتفاقی که از نظر فنی در ساخت ساختمان رخ بدهد پاسخگو است ؟

فرزاد طباطبایی

هزینه مجری ساختمان مبلغ قابل توجه ی هست و به مهندس مجری ساختمان تقدیم می شود و ذکر شده که تأییدیه مهندس مجری ساختمان بدون تایید نظام مهندسی عملا به حساب نمیاد و باطله ، پس یعنی خود نظام مهندسی در دریافت هزینه مجری ساختمان و پاسخگویی در قبال اتفاقاتی که ممکنه بعدا برای ساختمان پیش بیاد دخیل است؟!!

علی مطهری

ذکر شده هزینه مجری ساختمان به خاطر مسئولیت سنگینی که دارد بالاست اما دقیقا چه مسئولیتی ، مجری ساختمان که شرکت بیمه نیست که سازه را از هر مدل اتفاقی که احتمال رخ دادن داره مصون کنه!!

شهرام ناظری

به ازای هزینه هر متر ساخت و ساز، ۱۰ درصد هزینه مجری ساختمان در نظر گرفته می شود و فرقی هم نمی کند که سازه چه چیزی باشد یعنی حتی اگر سازه آپارتمان باشد یا یک مرکز تجاری باز هم هزینه مجری ساختمان ۱۰ درصد است؟

فرهاد رضوانی

چرا هزینه مجری ساختمان انقدر باید زیاد باشه؟

فرهاد یونسی

سلام هزینه مجری ساختمان باید به پیمانکار سازه تحویل داده شود؟

نیما مشهدی

مجری ساختمان هزینه مربوط به مجری ساختمان را به صورت یکجا دریافت می‌کند؟ و این هزینه مجری ساختمان در ابتدا باید پرداخت شود یا در انتهای کار؟!!

سمانه احمدی

سلام، تعداد طبقات ساختمان روی هزینه مجری ساختمان تاثیر داره؟