مجری ذیصلاح ساختمان

مجری ذیصلاح ساختمان کیست و چه کار می کند؟

مجری ذیصلاح ساختمان یکی از عناوین شغلی محسوب می شود که در جامعه وجود دارد. مجری ساختمان موظف است که تمامی اتفاقات فنی ساختمان را زیر نظر بگیرد و آن را عینا به مهندس ناظر و کارفرما گزارش دهد. بر اساس قانون مجری ذیصلاح ساختمان می تواند حداکثر ده درصد از هزینه ساختمان را به عنوان دستمزد دریافت کند.

مجری ذیصلاح ساختمان کیست؟

بر اساس ماده 33 قانون نظام مهندسی ایران، مجری ذیصلاح ساختمان یک شخصیت حقیقی یا حقوقی است که مسئولیت  فنی، نظارتی و … ساختمان را برعهده دارد. این فرد یا شخصیت حقوقی دارای پروانه اشتغال به کار از وزارت راه و شهرسازی است. بر اساس این پروانه اشتغال، این فرد می تواند با کارفرما وارد قرارداد شود به عنوان مدیر و مجری اصلی پروژه ساختمانی کار خود را آغاز کند.

مجری ذیصلاح ساختمان

بر اساس همین ماده قانونی هر نوع ساخت و ساز ساختمانی در تمام ایران باید از مجری ذیصلاح ساختمان استفاده شود. به بیان بهتر قانون معتقد است که استفاده از مجری ذیصلاح ساختمان به عنوان مدیر اجرایی ساختمان می تواند امنیت اجرایی و کلی ساختمان را تا حدود زیادی تامین کند.

مجری ذیصلاح ساختمان

ساختمان در دسته مواردی قرار می گیرد که با جان و مال افراد جامعه به صورت مستقیم در ارتباط است. از این رو قانونگذار سعی کرده است تا جایی که ممکن است ریسک احداث ساختمانی را با ابزارهای قانونی مانند لزوم استفاده از مجری ذیصلاح ساختمان کنترل کند. اما چگونه؟

مجری ذیصلاح ساختمان

بحث اصلی این است که ساخت یک ساختمان به معنی استفاده از ابزارهای مختلف فنی، مهندسی و اقتصادی است. بنابراین عملا در ساخت یک ساختمان با چندین زمینه اساسی در ارتباط هستیم که هر کدام از آن ها به صورت عادی با یک دیگر ربطی به یکدیگر ندارند.

شما در ساختمان باید بتوانید بین مفاهیمی مانند معماری، برق کشی، لوله گذاری، دیوار چینی، گچ بری، مستحکم سازی، خرید مصالح، پاسخگویی به مراجع قضایی و دولتی و … تناسبی درست برقرار کنید.

اگر این تناسب به خوبی برقرار نشود عملا ساخت ساختمان به درستی اتفاق نمی افتد و در برخی از موارد ممکن است این عدم تناسب موجب خسارت های مادی یا جانی شود.

مجری ذیصلاح ساختمان

از این رو قانونگذار با استفاده از تعریف  یک شخصیت حقیقی یا حقوقی به عنوان مجری ذیصلاح ساختمان سعی کرده است اجرا و هماهنگی میان اجزای مختلف ساخت یک ساختمان را در بهترین شکل ممکن قرار دهد.

در این حالت احتمال بروز اشتباه و و مشکل در اجرای ساخت ساختمان کمتر می شود و این بدین معنی است که در آینده ما کمتر شاهد خسارت های جانی و مالی ناشی از اشتباهات مهندسی یا فنی در ساخت یک ساختمان خواهیم بود.مجری ذیصلاح ساختمان

مسئولیت های قانونی مجری ذیصلاح ساختمان

همانطور که قانون عنوانی برای  شخصیت حقیقی یا حقوقی مدیر یا مجری ساخت یک ساختمان در نظر گرفته، مسئولیت های آن را نیز تعریف کرده است.

بر اساس قانون مجری ذیصلاح ساختمان دارای مسئولیت های ذیل می باشد:

1-      بررسی مداوم نقشه ها و تطبیق مرحله به مرحله آن با ساخت ساختمان

2-      انجام برنامه ریزی دقیق و مدون برای اجرای ساخت ساختمان

3-      داشتن ارتباط مداوم و موثر با ناظر و کارفرما.

4-      نظارت بر رعایت اصول ایمنی در کارگاه توسط کارگران، پیمانکاران و …

5-      استفاده از بهترین و مناسب ترین مصالح در ساخت ساختمان

6-      استفاده از بهترین و مناسب ترین افراد برای اجرای هر بخش از ساخت ساختمان

7-      کنترل مرحله به مرحله اجرای ساخت ساختمان و نظارت دقیق بر آن.

8-      نظارت و رعایت کلیه قوانین مربوط به نظام مهندسی و شهرداری.

9-       و …

همانطور که مشخص است عملا مجری ذیصلاح ساختمان را می توان به نوعی مدیر اجرایی پروژه بدانیم که بعد از کارفرما مسئولیت اصلی ساخت ساختمان را بر عهده دارد.

مجری ذیصلاح ساختمان

به جز این موارد گفته شده، طرفین می توانند بر اساس قرارداد مسئولیت های دیگری را به مجری ذیصلاح ساختمان محول کنند. در این حالت قانون بر اساس این قرارداد، به جز شرایط عمومی، مجری ذیصلاح ساختمان را مجبور به پاسخگویی در موارد مورد توافق می کند.

مجری ذیصلاح ساختمان

قانون و مجری ذیصلاح ساختمان

اما سوال اصلی این است که اگر مجری ذیصلاح ساختمان نتوانست یا نخواست مسئولیت های گفته شده را به درستی اجرا کند. در این حالت قانونگذار چه اقدامی را پیش بینی کرده است؟

مسئله ای که وجود دارد این است که عملا مجری ذیصلاح ساختمان بعد از کارفرما مسئول اصلی ساخت ساختمان محسوب می شود. بنابراین از نظر مراجع قانونی بعد از کارفرما باید مجری ذیصلاح ساختمان در برابر قانون حاضر شود و پاسخگو باشد.

مجری ذیصلاح ساختمان

به طور کلی می توان گفت که عملا مجری ذیصلاح ساختمان مسئولیت اجرایی و فنی ساختمان را بر عهده دارد و هر اتفاقی که در ساختمان رخ بدهد به نوعی مسئولیت نهایی آن با همین مجری ساختمان است.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که عملا بعد از ساخت ساختمان و تحویل آن به کارفرما مسئولیت مجری ذیصلاح ساختمان نسبت به آن ساختمان تمام نمی شود و همچنان این مسئولیت ادامه دار است.

مجری ذیصلاح ساختمان

به طور مثال شما فرض کنید به عنوان مجری ذیصلاح ساختمان ساختمانی را ساخته و تحویل کارفرما داده اید. حال اگر پنج سال دیگر این ساختمان بر اساس آتش سوزی از بین برود، شما به عنوان مسئول فنی به دادگاه خواسته می شوید.

مجری ذیصلاح ساختمان

حال اگر مشخص شود یک مشکل فنی در اجرای ساخت ساختمان باعث این آتش سوزی یا گسترش آن بوده، عملا شما بعد از پنج سال باید پاسخگو باشید و اگر دلایل شما قانع کننده نباشد، احتمالا دادگاه شما را نیز در ردیف محکومین قرار می دهد. مثلا اگر شما در ساختمان بر اساس مقررات سیستم آب پاش اضطراری قرار نداده باشید و یا این که در طبقات حتی یک کپسول آتش نشانی پیش بینی نکرده باشید، عملا محکوم خواهید شد.

مجری ذیصلاح ساختمان

پس همانطور که می بینیم، عملا مجری ذیصلاح ساختمان علاوه بر این که مسئولیت های نسبتا سنگینی بر عهده دارد، باید تا سال ها این مسئولیت ها را همراه خود داشته باشد. بنابراین می توان گفت که مجری ساختمان بودن از جمله کارهای هیجان انگیز و پر ریسک محسوب می شود. زیرا یک اشتباه کوچک می تواند تبدیل به فاجعه ای بزرگ شود. حال ممکن است این فاجعه چندین سال بعد خودش را نشان دهد. با این حال همچنان مجری ذیصلاح ساختمان پاسخگو است.

مجری ذیصلاح ساختمان

هزینه مجری ذیصلاح ساختمان

همانطور که در بالا گفتیم هزینه مجری ذیصلاح ساختمان بر اساس قانون حداکثر چیزی حدود 10 درصد از کل قیمت ساخت و ساز مسکن است.

به بیان بهتر برای یک ساختمان 3 تا 5 طبقه در مناطق مرکزی تهران مجری ذیصلاح ساختمان می تواند حداکثر چیزی حدود 250 میلیون تومان دریافت کند.

البته یادتان باشد که این رقم بر اساس قانون به صورت حداکثری تعیین شده است. یعنی این که طرفین می توانند بر اساس توافق، قراردادی به قیمت های پایین تری امضا کنند.

مجری ذیصلاح ساختمان

نکته مهمی که باید آن را به خاطر داشته باشید این است که عملا مجری ذیصلاح ساختمان مسئولیت های مختلفی بر عهده دارد و این مسئولیت ها می تواند بار قانونی سنگینی ایجاد کند. از این رو عملا به نظر می رسد با توجه به ریسک این کسب و کار و نوع مسئولیت هایی که ایجاد می کند، هزینه تعیین شده از طرف قانون کاملا منطقی و درست است.

مجری ذیصلاح ساختمان

از طرف دیگر مجری ذیصلاح ساختمان به نوعی نماینده قانون در اجرای فنی ساخت ساختمان محسوب می شود. مسلما قانون دوست ندارد نمایندگان او به هر دلیل خیانت کرده و اطلاعات غیر واقعی به ناظران ساختمانی و کارفرما بدهند. از این رو قانون با تعیین دستمزد نسبتا قابل توجهی سعی کرده است راه نفوذ مالی بر این فرد حقیقی یا حقوقی را تا حد امکان ببندد.

مجری ذیصلاح ساختمان

مجری ذیصلاح ساختمان ساختگی!

گاهی اوقات دیده می شود که کارفرما به سبب اجبار قانونی مجبور است از یک مجری ذیصلاح ساختمان در اجرای ساخت ساختمانی خود استفاده کند. اما عملا فکر می کند که به آن نیازی ندارد و خود بهتر می داند که چگونه باید یک ساختمان ساخته شود. در این حالت سعی می کند با پرداخت هزینه قرارداد مجری ذیصلاح ساختمان را راضی کند که کاری به کار ساختمان نداشته باشد و عملا بگذارد که کارفرما خود به عنوان مدیر فنی در این فعالیت حضور داشته باشد.

مجری ذیصلاح ساختمان

مسئله ای که وجود دارد این است که برخی از انواع مجری ذیصلاح ساختمان این پیشنهاد را قبول می کنند. اما اگر آن ها یک بار نگاه قانون در مورد مسئولیت های مجری ذیصلاح ساختمان را بدانند، احتمالا دیگر این چنین پیشنهاد هایی را قبول نمی کردند.

در این حالت مجری ذیصلاح ساختمان می تواند با مراجعه به مراجع قضایی یا سازمان نظام مهندسی عملا مراتب را گزارش کند و عملا فسخ قرارداد را به جریان بیاندازد.

مجری ذیصلاح ساختمان

نکته مهم دیگر که باید بدانید این است که وزارت راه و شهرسازی برای ارائه مجوز کسب و کار به عنوان مجری ذیصلاح ساختمان، توجه خاصی به تجربه و مدرک تحصیلی فرد اقدام کننده دارد. بر این اساس می توان گفت که مجری ذیصلاح ساختمان باید فردی باشد که از نظر آکادمیک و تجربی دانش لازم در زمینه ساخت و ساز ساختمانی را داشته باشد.

مجری ذیصلاح ساختمان

به طور کلی در نهایت می توان اینگونه گفت که مجری ذیصلاح ساختمان از جمله مشاغل حساس و پر مسئولیت در ایران محسوب می شود که متاسفانه بعضا جدی گرفته نمی شود. در حالی که این عنوان از نظر قانونی اهمیت بالایی دارد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها