قیمت طراحی سازه ساختمان

قیمت طراحی سازه ساختمان

قیمت طراحی سازه ساختمان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. به طور کلی ساختمان مفهومی متشکل از بخش های گوناگون و گاهی گسسته از یک دیگر است. در ساخت یک ساختمان مفاهیم مهمی از دنیای آکادمیک، فنی و مهندسی، زیبایی و طراحی دکوراسیون، صنایع مختلف الکتریکی و نجاری و … دخیل هستند. اما به راستی چرا ساخت یک ساختمان را عمدتا مربوط به رشته فنی مهندسی عمران می دانند؟

جهت اطلاع از قیمت طراحی سازه ساختمان تماس بگیرید.

تماس با ما09144047394

هزینه طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه ساختمان

ساختمان درست مانند بدن انسان است. بدن انسان از هزاران عضو و جزء مختلف تشکیل شده است. اما آن چیزی که باعث شده است عملا انسان سر پا باشد و به نوعی با عنوان انسان شناخته شود، داشتن استخوان بندی خاص و منحصر به فرد خودش است. در واقع اسکلت و نوع ترکیب بندی آن باعث شده است که عملا انسان نسبت به سایر موجودات و حیوانات از نظر ظاهری متمایز باشد و یا به برخی از آن ها احساس نزدیکی کند.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه

قیمت طراحی سازه های ساختمان

بنابراین می توان به این نتیجه رسید که تفاوت میان ساختمان های مختلف را می توان در نوع سازه و ترکیب بندی آن ها جست و جو کرد و این دقیقا همان شالوده اصلی رشته دانشگاهی عمران است. به طور کلی می توان گفت که سازه ساختمان به عنوان نماد اصلی ساختمان شناخته می شود.

هزینه طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه بتنی

زیرا نوع سازه و ترکیب بندی آن می تواند کلیت ساختمان، کاربری آن و حتی نوع دکوراسیون آن را مشخص کند. بنابراین به نوعی می توان حدس زد که قیمت طراحی سازه ساختمان و اجرای آن می تواند بخش عمده ای هزینه اجرای ساختمان را به خود اختصاص دهد. اما بگذارید کمی با قیمت طراحی سازه ساختمان بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه ساختمان

قیمت طراحی سازه ساختمان چگونه محاسبه می شود؟

تا اینجا متوجه شدیم که سازه ساختمان به عنوان مهمترین و اصلی ترین بخش ساخت یک ساختمان محسوب می شود. به نوعی می توان گفت که اصلی ترین و مهمترین قدم ساخت یک ساختمان طراحی سازه و اسکلت اصلی آن است. از این رو معمولا پیشنهاد می شود که در پرداخت قیمت طراحی سازه ساختمان چندان حساس نباشید و سعی کنید از بهترین نوع طراحی ها استفاده کنید.

هزینه طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه

همانطور که گفته شد به نوعی تمامی موارد مربوط به ساختمان شما از جمله  نحوه اجرا، هزینه های آتی، آینده ساختمان و … به همین طراحی سازه بستگی دارد. این موضوع را می توان به سادگی در نحوه محاسبه قیمت طراحی سازه ساختمان مشاهده کرد.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه

اولین نکته ای که در محاسبه قیمت طراحی سازه ساختمان باید بدانید این است که این طراحی به نوعی همه چیز ساختمان شما را مشخص می کند. در این طراحی نکات کلی ساختمان و به نوعی اسکلت اصلی آن طراحی می شود. قیمت طراحی سازه ساختمان در کنار اجرای آن بخش عمده ای از هزینه های ساخت ساختمان را به خود اختصاص می دهند. به بیان ساده تر قیمت طراحی سازه ساختمان در کنار اجرای آن به عنوان هزینه سفت کاری، نزدیک به نیمی از هزینه کل ساخت ساختمان را در بر می گیرد.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحي سازه بتنی

قیمت طراحی سازه ساختمان توسط مهندسان مجرب

نکته مهم دیگری که در قیمت طراحی سازه ساختمان تاثیر مستقیم دارد این است که این طراحی حتما و حتما باید توسط فردی حرفه ای دارای مدرک معتبر آکادمیک انجام شود. همانطور که گفتیم مهمترین بخش ساخت یک ساختمان همین طراحی سازه ساختمان است. از این رو سازمان ها و نهادهای ناظر توجه خاصی بر طراح این سازه ها دارند.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه ساختمان

هر طراح باید دارای مدارک لازم  و کافی و البته مورد تایید نظام مهندسی داشته باشد تا اجازه طراحی نقشه ساختمانی یا سازه ساختمانی را داشته باشد. این موضوع به خوبی نشان می دهد که قیمت طراحی سازه ساختمان بر اساس خاص بودن آن تعیین می شود. به عبارت ساده تر طراحی سازه کار ساده ای محسوب نمی شود و هر کسی از عهده آن بر نمی آید. از آنجایی که نیاز است یک فرد حرفه ای اینکار را انجام دهد، می توان حدس زد که قیمت طراحی سازه ساختمان نسبتا قیمت قابل توجهی باشد.

هزینه طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه فولادی

قیمت طراحی سازه ساختمان و فاکتورهای وابسته به آن

حال نوبت پاسخ به این سوال است که قیمت طراحی سازه ساختمان به چه عواملی بستگی دارد؟ در بالا به نحوی به برخی از این عوامل موثر در محاسبه قیمت طراحی سازه ساختمان اشاره کردیم. اما اگر بخواهیم دقیق تر در مورد عوامل موثر در قیمت طراحی سازه ساختمان صحبت کنیم، باید از مفاهیم کمی استفاده کنیم.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه

به عبارت ساده تر در بالاتر عوامل بیان شده در محاسبه قیمت طراحی سازه ساختمان کیفی و تقریبا غیر قابل محاسبه هستند. یعنی شما نمی توانید به صرف حساس و مهم بودن طراحی نقشه قیمت خاصی برای آن مشخص کنید. به عبارت ساده تر این دست از عوامل به عنوان عوامل کیفی و غیر قابل محاسبه شناخته می شود. اما ما به دنبال این هستیم که در انتها به یک قیمت طراحی سازه ساختمان به صورت عددی برسیم بنابراین نیاز است که به صورت کمی و عددی در مورد عوامل و فاکتورهای موثر در محاسبه قیمت طراحی سازه ساختمان صحبت کنیم.

هزینه طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه بتنی ساختمان

تاثیر متراژ ساختمان قیمت طراحی سازه ساختمان

مهمترین عامل کمی در محاسبه قیمت طراحی سازه ساختمان را می توان متراژ ساختمان دانست. کاملا مشخص است که هرچه متراژ ساختمان بیشتر باشد، کل قیمت طراحی سازه ساختمان نیز بیشتر خواهد شد. معمولا مهندسین طراح یا شرکت های طراحی سعی می کنند برای متراژهای بالاتر تخفیف های مناسبی را در نظر بگیرند تا مشتری و مخاطب خوبی در این زمینه داشته باشند.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه ساختمان

اما اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم، معمولا برای هر متر مربع قیمتی بین 3 تا 7 هزار تومان در نظر گرفته می شود. هر چه متراژ ساختمان کمتر باشد، قیمت هر متر مربع با فی بیشتر محاسبه می شود. البته تعیین قیمت طراحی سازه ساختمان بیشتر به طراح و توافق شما با او بستگی دارد. اما به طور معمول در سال 1400 به ازای هر متر مربع قیمتی بین 3 تا 7 هزار تومان در نظر گرفته می شود.

هزینه طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه فولادی جوشی

برخی از شرکت های طراحی برای متراژ های زیر 500 متر عملا قیمت طراحی سازه ساختمان را به صورت کلی در نظر می گیرند. معمولا در این حالت گفته می شود که قیمت طراحی سازه ساختمان برای ساختمان های زیر 500 متر چیزی حدود 3 میلیون تومان خواهد شد. به عبارت ساده تر در این حالت برای یک ساختمان 500 متری به ازای هر متر مربع قیمت طراحی سازه ساختمان چیزی حدود 6 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه ساختمان

قیمت طراحی سازه ساختمان و یک فاکتور مهم

نوع سازه یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین قیمت طراحی سازه ساختمان محسوب می شود. به عبارت ساده تر این که شما بخواهید در ساختمان خودتان از سازه فلزی، بتنی یا ترکیبی استفاده کنید می تواند قیمت طراحی سازه ساختمان را مشخص کند.

هزینه طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه فولادی ساختمان

علت این امر ساده است. در واقع محاسبه و طراحی هر کدام از این نوع سازه ها می تواند  متفاوت باشد و بر اساس سختی طراحی و محاسبه فاکتورهای مختلف آن طراحی هر کدام از این موارد با قیمت متفاوتی محاسبه می شود.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه ساختمان

قیمت طراحی سازه ساختمان در سازه های ترکیبی

به طور کلی قیمت طراحی سازه ساختمان در سازه های ترکیبی کمی گران تر از سازه های بتنی و سپس سازه های آهنی است. همانطور که گفته شد سختی محاسبه نیروهای وارد شده در طراحی می تواند مهمترین فاکتور تفاوت قیمتی در انتخاب نوع سازه باشد.

هزینه طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه بتنی

اما به جز تفاوت در انتخاب نوع سازه ساختمان، می توان به عامل های دیگری از جمله امنیت و حساسیت آن در قیمت طراحی سازه ساختمان اشاره کرد.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه ساختمان

در واقع محاسبه امنیت ساختمان در برابر باد، زلزله و سایر عوامل طبیعی و غیر طبیعی می تواند در قیمت گذاری طراحی سازه تاثیر مستقیم داشته باشد. در این جا نیز فاکتور محاسبه است که این تغییر قیمت را ایجاد کند. به عبارت ساده تر هر چه یک سازه ساختمانی دارای امن ترین طراحی باشد، قیمت تمام شده این طراحی و البته هزینه اجرایی آن نیز بالاتر خواهد بود.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه

فاکتور های موثر بر قیمت طراحی سازه ساختمان

بنابراین دو فاکتور نوع سازه و امنیت به کار رفته در آن بر اساس پیچیدگی محاسباتی می تواند قیمت گذاری های متفاوتی داشته باشد. البته برخی از طراح ها یا شرکت های طراحی سعی می کنند با ارائه فیچرها یا ویژگی های مختلف مخاطب و کارفرماهای قابل توجهی به سمت خود جذب کنند. از این رو غالبا این شرکت ها  یا طراح ها اعلام می کنند که پیچیدگی محاسباتی برای آن ها اهمیتی ندارد و شما می توانید هر نوع سازه با هر درجه امنیتی که بخواهید با قیمتی برابر و ثابت سفارش دهید.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه ساختمان

قیمت طراحی سازه ساختمان بر اساس طراحی نوین

یکی دیگر از فاکتورهایی که غالبا در متراژهای بالای ساخت ساختمانی خودش را نشان می دهد، نوین بودن طراحی است که به تبع بر روی قیمت طراحی سازه ساختمان موثر است. احتمالا شنیده باشید که یک ساختمان غول پیکر در شمال تهران توسط یک طراح ایتالیایی طراحی شده است یا طرح یک برج به طور مستقیم از امریکا اورده شده است.

هزینه طراحی سازه ساختمان
طراحی ساختمان

این مسئله نشان می دهد که یک طراحی هرچقدر نوین و منحصر به فرد باشد می تواند ارزش و قیمت تمام شده بالاتری داشته باشد. این مسئله حتی برای برخی از انواع طراحی ها برابر با قیمت اجرای سازه می باشد. به عبارت ساده تر برخی از طراحی ها به سبب نوین و منحصر بودن به اندازه ای ارزشمند هستند که قیمتی برابر با قیمت تمام شده اجرای آن طراحی برای آن در نظر گرفته می شود.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه ساختمان

در این حالت طراحی از بعد ساختمانی و فنی خارج می شود و بیشتر جنبه هنری پیدا می کند که کارفرما ها برای به دست آوردن آن بیشترین قیمت ها را پیشنهاد می دهند. حال هر کارفرمایی که بیشترین قیمت را بتواند پیشنهاد بدهد صاحب این طراحی می شود.

هزینه طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه

این طراحی ها را شما می توانید به سادگی در بسیاری از کشورهای جهان حتی در ایران مشاهده کنید. معمولا افراد ثروتمند دوست دارند که بهترین ها را داشته باشند. در این حالت کاملا طبیعی است قیمت طراحی سازه ساختمان بسیار بالاتر از چیزی باشد که تصورش را می کنید.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه ساختمان

جمع بندی قیمت طراحی سازه ساختمان

به طور کلی در این مقاله سعی شد که نگاهی تحلیلی به قیمت طراحی سازه ساختمان داشته باشیم. در این نگاه انواع فاکتورهای کمی و کیفی مورد بررسی قرار گرفت. از آن جایی که به جز متراژ بیشتر فاکتورها به صورت کیفی در نظر گرفته شدند، عملا محاسبه هایی قیمت طراحی سازه ساختمان چندان ساده نیست.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه

آن چیزی که کاملا مشخص است این است که عملا این قیمت بر اساس توافق بین کارفرما و طراح اتفاق می افتد. اما چیزی که به صورت عرف در جامعه امروز وجود دارد این است که این قیمت بین 3 هزار تا 7 هزار تومان به ازای هر متر مربع محاسبه می شود. همانطور که گفته شد هر چه متراژ کلی ساختمان بیشتر باشد قیمت طراحی سازه ساختمان به ازای هر متر مربع کمتر خواهد بود.

قیمت طراحی سازه ساختمان
طراحی سازه ساختمان

در نهایت به این نکته توجه داشته باشید که به جز عوامل و فاکتورهای گفته شده در بالا، دو عامل مهم دیگر از جمله زمین و زمان می تواند تاثیر گذاری بالایی در این داستان داشته باشد. زمین به عنوان عامل پایه ای که سازه بر روی ان طراحی شده می تواند در محاسبات طراح تاثیر مستقیم داشته باشد. نوع زمین، شیب و نوع قطعه بندی آن می تواند طراحی را تحت الشعاع قرار دهد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها