قیمت برگه مجری ساختمان

قیمت برگه مجری ساختمان

قیمت برگه مجری ساختمان از جمله سوالاتی است که معمولا ذهن کارفرمایان و صاحبان پروژه های ساختمانی را درگیر می کند. در واقع سوال اصلی که کارفرمایان و صاحبان پروژه در مورد مجری ساختمان و قیمت های مربوط به آن دارند این است که عملا چه نیازی به این برگه مجری ساختمان است و چه هزینه برای آن باید پرداخت کرد؟

تماس با ما09144047394

در ادامه سعی می کنیم به این سوالات بپردازیم و قیمت برگه مجری ساختمان را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

قیمت برگه مجری ساختمان
قیمت برگه مجری ساختمان

عوامل موثر بر قیمت برگه مجری ساختمان

مجری ساختمان بعد از کارفرما نفر اول اجرا و ساخت و ساز یک ساختمان محسوب می شود. در واقع مجری ساختمان مدیر اجرایی ساختمان محسوب می شود. برای درک کارکرد مجری ساختمان و عوامل موثر بر قیمت برگه مجری ساختمان بهتر است از یک مثال ملموس استفاده کنیم.

قیمت برگه مجری ساختمان
برگه مجری ساختمان

بیایید خودمان را صاحب یک پروژه ساختمانی نسبتا عظیم و چند ده طبقه بدانیم. در این حالت ما به عنوان صاحب پروژه باید چندین بخش مختلف را مدیریت کنیم. به طور مثال ما باید بتوانیم بین تامین مصالح، نیروی کار، زمان انجام پروژه، مجوزهای مختلف دولتی و … یک رابطه و تناسب درست برقرار کنیم. اما این مسئله جنبه ساده کار است.

در واقع این مدیریت جایی سخت و غیر قابل انجام می شود که مباحثی مانند نقشه خوانی و مسائل فنی ایجاد می شود که این عوامل بر روی قیمت برگه مجری ساختمان موثر است. به عبارت ساده تر وقتی ما هیچ پیشینه فنی و مهندسی نداریم و عملا درکی از مباحثی مانند نقشه خوانی نمی توانیم داشته باشیم، چگونه می توانیم اتفاقات مربوط به آن را مدیریت کنیم.

قیمت برگه مجری ساختمان
برگه مجری ساختمان

پس همانطور که می بینیم ما به عنوان صاحب پروژه عملا نیاز به دو توانایی مهم و عمده برای مدیریت اجرایی ساختمان داریم. اول نیاز است که توانایی مدیریت خوبی داشته باشیم که این مسئله نیاز به تجربه و دانش علمی و عملی است. از طرف دیگر ما باید بتوانیم مفاهیم مربوط به ساختمان سازی را درک کنیم. بنابراین نیاز است که به صورت کامل و کافی سررشته ای از مهندسی عمران داشته باشیم.

قیمت برگه مجری ساختمان
برگه مجری ساختمان

مسلما به دست آوردن این توانایی و مهارت نیاز به زمان و تجربه نسبتا طولانی است. ما نیز زمان این چنین طولانی را نمی توانیم برای ساخت یک ساختمان صرف کنیم. بنابراین چه کار باید کرد؟

قبل از این که شما بخواهید به این سوال پاسخ دهید، قانون راهکار مناسبی به شما پیشنهاد داده است. شما باید در انجام پروژه خود از فردی متخصص و تایید شده توسط نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی استفاده کنید. این فرد قادر است بین بخش های مختلف اجرایی هماهنگی ایجاد کند. این هماهنگی بر اساس دانش فنی و تخصصی و البته بر اساس تجربه این فرد به دست می آید. لذا لازم است آگاهی کافی در زمینه قیمت برگه مجری ساختمان دارا باشید.

هزینه برگه مجری ساختمان
هزینه برگه مجری ساختمان

لزوم برگه و اطلاع از قیمت برگه مجری ساختمان

اما بیایید مسئله قیمت برگه مجری ساختمان و به طور کلی مجری ساختمان را از دید قانونی بررسی کنیم. قانون در این باره صراحتا در ماده 33 قانون نظام مهندسی تصریح کرده است که هر نوع ساخت و ساز ساختمانی باید زیر نظر مجری ساختمان باشد. در واقع هر ساخت و ساز قبل از شروع به کار باید برگه رسمی مجری ساختمان را همراه داشته باشد. این برگه نشان می دهد که این ساختمان زیر نظر چه کسی شروع به ساخت و ساز کرده است. بر اساس موقعیت پروژه مجری ساختمان می تواند یک فرد، چند نفر یا یک شرکت باشد.

قیمت برگه مجری ساختمان
قیمت برگه مجری ساختمان

قانون به یک دلیل بسیار مهم استفاده از برگه مجری ساختمان برای ساخت و ساز را ضروری کرده است و آن چیزی جز حفظ امنیت افراد جامعه نیست. در واقع ساختمان سازه ای بزرگ محسوب می شود که عملا هر نوع نقص در آن می تواند جان و مال بسیاری از افراد جامعه را به خطر بیاندازد. از طرف دیگر این سازه بزرگ تاثیر مستقیم در زیبایی  شهر دارد. لذا لازم است آگاهی کافی در زمینه قیمت برگه مجری ساختمان دارا باشید.

هزینه برگه مجری ساختمان
هزینه برگه مجری ساختمان

از این رو کاملا طبیعی است که نظام مهندسی و قانون گذار تصمیم بگیرد که فردی با دانش علمی و فنی مناسب را مسئول اجرایی سازه کند.

قیمت برگه مجری ساختمان در سازه های کوچک

اما داستان دیگری نیز در این بین وجود دارد. احتمالا شما در سازه های کوچک یا در ساختمان هایی که در شهرستان ها ساخته می شود کمتر با مفاهیمی مانند قیمت برگه مجری ساختمان برخورد می کنید. اما چرا؟

قیمت برگه مجری ساختمان در سازه های کوچک
برگه مجری ساختمان در سازه های کوچک

در واقع مسئله اصلی این است که در سازه های کوچکتر نقش سر پیمانکار و مجری ساختمان موازی کاری های بسیاری دارد. از این رو قانون تصمیم گرفته است که محدودیت ورود مجری ساختمان و استفاده از قیمت برگه مجری ساختمان را برای پروژه هایی با گستردگی بالا ضروری کند. بنابراین بر اساس قانون شما تنها زمانی موظف به استفاده از مجری ساختمان به صورت حقیقی یا حقوقی هستید که بتوانید متراژ کلی پروژه شما بالغ بر 4 هزار متر باشد.

هزینه برگه مجری ساختمان
مجری ساختمان

در صورتی که متراژ پروژه کمتر از 4 هزار متر باشد عملا نیازی به تهیه و پرداخت قیمت برگه مجری ساختمان نیست. اما شما در صورت نیاز بدون هیچ منع قانونی می تواند با یک مجری ساختمان به صورت شخصیت حقیقی یا حقوقی قرارداد همکاری امضا کنید و این موضوع را در پایان کار ساختمان نیز درج کنید.

هزینه برگه مجری ساختمان
مجری ساختمان

قیمت برگه مجری ساختمان چگونه محاسبه می شود؟

قیمت برگه مجری ساختمان به دو عامل بستگی دارد. عامل اول، هزینه هر متر ساخت و ساز در پروژه است. مسلما هر چقدر این هزینه بیشتر شود، عملا قیمت برگه مجری ساختمان نیز افزایش پیدا می کند.

توجه داشته باشید که قیمت برگه مجری ساختمان به صورت درصدی از کل هزینه ساخت و ساز خانه به محاسبه می شود. بر اساس قانون حداکثر قیمت برگه مجری ساختمان چیزی حدود 10 درصد از هزینه کل ساخت و ساز خانه است.

 

قیمت برگه مجری ساختمان

به بیان ارقام و آمار در سال 1400 برای یک خانه 3 الی 5 طبقه در مناطق مرکزی تهران، قیمت برگه مجری ساختمان چیزی حدود 250 میلیون تومان محاسبه می شود.

عامل دیگری که می تواند در تعیین قیمت برگه مجری ساختمان تاثیر گذار باشد قرارداد یا قولنامه ای است که بین مجری ساختمان و کارفرما امضا می شود. در این برگه مجری ساختمان و کارفرما می توانند بر رقمی کمتر از 10 درصد از هزینه کل توافق کنند.

بنابراین اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم، عملا قیمت برگه مجری ساختمان بر اساس قرارداد فی مابین کارفرما و مجری ساختمان چیزی حداکثر تا 10 درصد قیمت ساخت و ساز خواهد بود.

قیمت برگه مجری ساختمان
مجری ساختمان

تعهدات کارفرما و قیمت برگه مجری ساختمان

فارغ از قیمت برگه مجری ساختمان و پرداخت آن که بر عهده کارفرما می باشد، کارفرما وظایف و تعهدات دیگری نیز نسبت به مجری ساختمانی دارد. به عبارت ساده تر قانون همانطور که برای مجری ساختمان وظایفی را مشخص کرده، ابزارهای  قانونی را نیز تعیین کرده است. یکی از انواع این ابزارها همین تعهداتی است که قانون برای کارفرما تعریف کرده است. بر اساس قانون کارفرما تعهدات زیر را باید نسبت به مجری ساختمان اجرا کند:

قیمت برگه مجری ساختمان
برگه مجری ساختمان

1-      عدم دخالت در طراحی سازه و بحث های فنی. در واقع یک کارفرما درست مانند تهیه کننده فیلم و سریال نباید در محتوا، نحوه فیلم برداری و … دخالتی داشته باشد. تهیه کننده تنها وظیفه تامین مالی پروژه را بر عهده دارد و سپس بر اساس قرارداد سود خود را از پروژه دریافت کند. قانون نیز در مسئله ساخت و ساز جلوی دخالت های کارفرما را به طور کلی گرفته است. بنابراین در صورت بروز مشکل مجری ساختمان حق شکایت به نظام مهندسی را دارد.

2-      انجام کلی امور ساختمانی و مرتبط با مراحل اجرایی با هماهنگی کامل مجری ساختمان. در واقع مرد یک اجرای ساختمان، مجری ساختمان است. بنابراین هیچکس، حتی خود کارفرما نیز نمی تواند به تنهایی و بدون نظر مجری ساختمان کاری را پیش ببرد.

3-      تامین کلیه موارد لازم برای اجرای ساختمان. در واقع کارفرما موظف است هر آن چیزی که مجری ساختمان از مصالح تا نیروی کار مورد نیاز لازم دارد در اختیار او قرار دهد. هر گونه کم کاری و یا تغییر در اجرای خواسته مجری ساختمان خلاف قانون محسوب می شود و حق شکایت برای مجری ساختمان محفوظ خواهد بود.

هزینه برگه مجری ساختمان
هزینه برگه مجری ساختمان

4-      بکارگیری از حداکثر امکانات و توان و دارایی و در اختیار گذاشتن این موارد در اختیار مجری ساختمان.

همانطور که مشاهده می کنید کارفرما به سبب کارفرما بودن نمی تواند بیش از حد در اجرای ساختمان دخالت کند. در واقع کارفرما باید بداند که مجری ساختمان نفر اول میدان اجرایی است و هر نوع تغییرات اجرایی یا دستورات مربوط به آن را تنها مجری ساختمان می تواند صادر کند.

توجه داشته باشید که در این بین هر نوع تعارضی که ایجاد شود مجری ساختمان یا کارفرما می تواند با مراجعه به نظام مهندسی شکایت خودشان را مطرح و در صورت لزوم قرارداد فی مابین را فسخ کنند. لذا لازم است آگاهی کافی در زمینه قیمت برگه مجری ساختمان دارا باشید.

آن چیزی که از قیمت برگه مجری ساختمان گفتیم

ما در این مقاله سعی کردیم به صورت خلاصه جنبه هایی از مسئله مجری ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به این مسئله که مجری ساختمان مفهوم نسبتا گنگ و کمتر پردازش شده ای در جامعه محسوب می شد، به نظر می رسید پرداختن به این موضوع و نگاه از جنبه های مختلف به آن یک ضرورت باشد.

قیمت برگه مجری ساختمان
قیمت برگه مجری ساختمان

بر این اساس سعی شد مجری ساختمان را از عنوان تا قیمت برگه مجری ساختمان مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که گفته شد مجری ساختمان بر اساس ماده 33 قانون نظام مهندسی فرد حقوقی یا حقیقی است که مدیریت اجرای ساختمان را بر عهده دارد. این فرد هم دارای شماره نظام مهندسی و هم دارای پروانه کسب و کار از وزارت راه و شهرسازی است. توجه داشته باشید که مجری مهندس می تواند مهندس پایه 1 تا 4 باشد.

قیمت برگه مجری ساختمان
قیمت برگه مجری ساختمان

همچنین قانون قیمت برگه مجری ساختمان را حداکثر ده درصد از هزینه ساخت و ساز در نظر گرفته است. اما این مقدار یک حداکثر است و کارفرما می تواند با توافق با مجری ساختمان مبلغی کمتر از این ده درصد از هزینه تمام شده را پرداخت کند.

نکته مهم دیگر این است که استفاده از مجری ساختمان تنها برای ساختمان ها و سازه های بالای 4 هزار متر ضرورت دارد. اما شما می توانید از مجری ساختمان برای سازه های کوچکتر نیز استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که استفاده از مجری ساختمان به معنی محدود کردن اختیارات اجرایی کارفرماست.

هزینه برگه مجری ساختمان
هزینه برگه مجری ساختمان

در واقع شما با امضای قرارداد با یک مجری ساختمان تعهداتی را نسبت به مجری ساختمان بر عهده می گیرید که در بالا به تعدادی از آن ها اشاره شد. در واقع به طور کلی به این موضوع اشاره شد که کارفرما باید تمامی نیاز مجری ساختمان را بدون چون و چرا تامین کند و البته این تامین کالا نمی تواند دلیل بر ایجاد فشار یا دخالت در نحوه اجرای کار در پروژه شود. لذا لازم است آگاهی کافی در زمینه قیمت برگه مجری ساختمان دارا باشید.

قیمت برگه مجری ساختمان
قیمت برگه مجری ساختمان

نکات اخر قیمت برگه مجری ساختمان

نکته مهمی که باید در براورد قیمت برگه مجری ساختمان به آن توجه داشته باشید این است که این تعهدات بدین سبب برای کارفرما ایجاد شده است که مسئول اصلی اجرای ساختمان کسی جز مجری ساختمان نیست. در واقع در صورت بروز مشکل حتی بعد از اجرای ساختمان همچنان مسئولیت آن بر عهده مجری ساختمان است و باید پاسخگو باشد. از این رو قانون سعی کرده تا جایی که ممکن است دست مجری ساختمان را باز بگذارد. زیرا در نهایت این مجری ساختمان است که باید در برابر قانون پاسخگو باشد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها