طراحی و دکوراسیون داخلی منزل

طراحی و دکوراسیون داخلی منزل به چه روشی باشد؟

طراحی و دکوراسیون داخلی منزل می تواند، با دیدگاه های متفاوتی انجام شود، مثلا گاهی کارفرما می خواهد با اندک هزینه ای تغییری در دکوراسیون داخلی خانه خود بدهد. یا این که کارفرمایی دیگر می خواهد یک تغییر اساسی در طراحی داخلی منزل و یا محل کار خود داشته باشد.تفاوت هایی که در نظرات درخواست کننده های طراحی داخلی منزل وجود دارد، به سبب وجود شرایط است. در مورد این مطالب اگر بخواهید، بیشتر اطلاعات داشته باشید، حتما به سایت بهزاد کانستر اکشن نگاهی بیاندازید. اما در مورد شرایطی که در طراحی داخلی تاثیر گذار است. مثلا:
 • وضعیت مالی کارفرما برای هزینه کردن طراحی داخلی منزل و یا محل کار
 • وضعیت سازه ای که قرار است، در آن طراحی و دکوراسیون داخلی انجام شود. آیا نیازمند بازسازی و یا ایمن سازی و یا تغییر اساسی در طراحی داخلی است، یا خیر. و فقط به دکوراسیون داخلی نیاز دارد.
با بررسی این موارد به نکات جزئی تر در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل می رسیم. که باید تمام کار و جزئیاتش با همفکری کارفرما و طراح انجام شود. گاهی تجربه طراح ایده می دهد و گاهی احتیاجات کارفرما به طراحی نقشه کمک می کند.

طراحی و دکوراسیون داخلی منزل با جابجایی وسایل منزل

طراحی و دکوراسیون داخلی منزلطراحی داخلی منزل با جابجایی وسایل منزلطراحی و دکوراسیون داخلی را می توان در تمام موارد بررسی کرد. اما این بررسی باید از طرف کارفرما سطحش مشخص شود و انجام گیرد. گاهی کارفرما برای دکوراسیون داخلی در حد ایده برای تعوض و جابجایی وسایل داخل خانه ااست. در این شرایط طراح کارش ساده است، تنها باید با دیدن فضای ساختمان و بررسی اسباب و وسایل داخلی در مورد طراحی داخلی تصمیم گیری کند. همچنین بررسی رنگ هایی که قرار است، به جهت هماهنگی و برقراری هارمونی رنگ ها در آن مکان استفاده شود.

طراحی و دکوراسیون داخلی منزل با هارمونی رنگ ها

طراحی داخلی هر مکانی با ترکیب رنگ ها می تواند، هم جذابیت خاصی داشته باشد و هم جلوه ویژه در نگاه بینندگان داشته باشد. پس هارمونی رنگ در طراحی داخلی یکی از ابعاد بسیار مهم است. چون این هارمونی هم در رنگ دیوارها و کف استفاده می شود و هم در انتخاب وسایل خانه مورد توجه قرار می گیرد.رنگ ها در پرده ها و فرش ها نیز باید با هارمونی رنگ دیوارها و وسایل خانه همخوانی داشته باشد. گاهی هارمونی رنگ ها محدود به چند رنگ در یک زمینه هستند، یا اینکه همه از یک رنگ با خلوص و درجات متفاوت در خود دارند، که به این نوع رنگ ها با هارمونی منوکروم می گویند. در این نوع رنگ ها فقط خلوص و درجه رنگها کم و زیاد می شود.هارمونی دیگر از رنگ ها مربوط است، به رنگ هایی که در دایره رنگی کنار هم نشسته اند و با آگاهی طراح می توان به نحو احسن از این رنگ ها در طراحی داخلی منزل استفاده کرد.طراحی و دکوراسیون داخلی منزلطراحی داخلی منزل با هارمونی رنگ ها

طراحی و دکوراسیون داخلی منزل با اضافه کردن وسایل

طراحی و دکوراسیون گاها با تعویض یا اضافه کردن وسایل مورد نیاز منزل انجام می شود. در این نوع طراحی ها معمولا طراح با توجه به فضایی که وجود دارد، وسایلی را سفارش می دهد، که با مصارف شخص همخوانی داشته باشد و از نظر ترکیب رنگ نیز با رنگ های موجود در فضا هماهنگ باشد. نکته مهم در این نوع طراحی ها این است، که فضا تا چه حد محدودیت دارد و با توجه به فضا وسایلی خریداری شود، تا در فضا دچار کمبود نشویم.

طراحی و دکوراسیون داخلی منزل به سبک ایرانی

طراحی و دکوراسیون داخلی منزلطراحی داخلی به سبک ایرانیطراحی و معماری به سبک ایرانی مانند فرهنگ و تمدن ایران بسیار غنی و با ارزش است. سبک ایرانی در معماری و طراحی به مانند باغ ایرانی است، که علاوه بر حس بصری با حس های قوی دیگری مهم می توان درک کرد.در فضاهای زندگی کنونی نمی توان طراحی و معماری ایرانی را کامل پیاده سازی کرد، چون فضای خانه های ایرانی کم وسعت تر شده است. اما با حس زیبایی شناسی و کمال گرایی در معماری ایرانی می توان، طراحی و معماری داخلی منزل به سبک ایرانی را نیز پیاده سازی کرد.

طراحی و دکوراسیون داخلی منزل به سبک روستیک

روستیک در معنای لغوی روستا است. پس این سبک طراحی یعنی به سبک روستایی خانه را دیزاین کرد. در این نوع طراحی معمولا از چوب با رنگ های قهوه ای روشن و تیره استفاده می شود. این نوع سبک طراحی از طبیعت الهام می گیرد و در این روش از محیط زیست و معماری سبز ایده گرفته می شود.در این سبک طراحان می خواهند، دوری انسان از طبیعت را جبران کنند، به همین خاطر از عوامل طبیعت در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل استفاده می شود، تا نشانه هایی از طبیعت در محل سکونتمان نیز باشد. در این نوع طراحی معمولا از نمای چوب بسیار استفاده می شود. همین طور از محصولاتی مانند : بامبو، چوب خیزران، سیسل (الیاف محکم طبیعی)، پنبه، کتان، پشم، کاغذ، شیشه، خاک رس که از طبیعت نشانه هایی دارند.

طراحی و دکوراسیون داخلی منزل به سبک شیکر

طراحی و دکوراسیون داخلی منزلطراحی و دکوراسیون به سبک شیکراین نوع سبک طراحی داخلی منزل مناسب خانه های نقلی امروزی است، پدید آورندگان سبک شیکر موافقان یک فرقه مذهبی بودند، که به بازگشت مسیح اعتقاد داشتند.

طراحی و دکوراسیون داخلی منزل به سبک کلاسیک

سبک کلاسیک تشکیل شده است، از مجموعه قواعد و مفاهیم گرفته شده از فرهنگ غنی رم و یونان باستان که شامل ستون ها و دیوارهای گچی است، به همراه مبلمان هایی که ظریف کاری شده اند و مساجد آنتیک که بر پایه تناسب و تقارن و هارمونی طراحی شده اند.طراحی و دکوراسیون داخلی منزلطراحی به سبک کلاسیک

طراحی و دکوراسیون داخلی منزل با 8 اصل طراحی به سبک کلاسیک

بعد از تعریف کلی از طراحی به سبک کلاسیک به اصول این نوع طراحی می رسیم، که دانستن آن ها خالی از لطف نیست. این 8 اصل عبارتند از:
 • در طراحی به سبک کلاسیک باید از متریال و مصالح لوکس استفاده کرد و به هیچ عنوان به فکر استفاده از متریال بی کیفیت و ارزان نباشیم، چون زیبایی و کیفیت کار با همین متریال سنجیده می شود.
 • استفاده از ستون و گچ کاری هایی که زیبایی خاصی را به طراحی و دکوراسیون داخلی منزل می دهد.
 • برای داشتن یک طراحی و دکوراسیون داخلی منزل به سبک کلاسیک حتما باید از مبلمان استیل و آنتیک استفاده کرد. مبلمان های استیل معمولا از نوع منبت کاری شده و حکاکی شده هستند و دسته ها و پایه های منحنی دارند.
 • رعایت تقارن و تناسب در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل به سبک کلاسیک بسیار حائز اهمیت است و زیبایی خاصی به منزل و چیدمان وسایل منزل می دهد.
 • معمولا در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل به سبک کلاسیک از رنگ های گرم و ملایم و خنثی استفاده می شود، که در جذابیت دکوراسیون خانه هم بسیار اهمیت دارد.
 • پارچه پرده ای را با طرح و الگوهای کلاسیک انتخاب کنید، چون سبک کلاسیک است، باید از رنگ ها و وسایل کلاسیک نیز استفاده شود.
 • در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل باید از دکوری ها و وسایل عتیقه و آنتیک استفاده کرد.
 • نور پردازی یکی از اصول مهم در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل به سبک کلاسیک است. اگر به سبک کلاسیک هم توجهی نداشته باشیم، نور پردازی در طراحی و دکوراسیون جذابیت خاصی را به وجود می آورد.

هزینه طراحی و دکوراسیون داخلی منزل

در محاسبه هر هزینه ای برای انجام فعالیت های گوناگون عملی یکسری از موارد حائز اهمیت است، معمولا نرخ هزینه برای قسمتی از این موارد بیشتر اهمیت دارد و سهم عمده ای را در بر می گیرد. در طراحی داخلی معمولا تهیه مواد اولیه و متریال و همچنین وسایل سهم بیشتری در هزینه دارند. در ادامه هزینه های دیگری نیز در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل وجود دارد، که سهم آن ها در هزینه کلی کمتر از متریال اولیه است.

تاثیر نور پردازی در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل

طراحی و دکوراسیون داخلی منزلنورپردازی در طراحی داخلینور پردازی در داخل منزل می تواند هم باعث جذابیت و هم باعث دلنشینی و هم باعث و شیکی منزل باشد. نور پردازی سه نوع است، که عبارتند از:
 • نورپردازی عمومی
این نوع نور پردازی در اصل همان تامین روشنایی خانه است، که با استفاده از لامپ مهتابی و خورشیدی نور مورد نیاز در شب را مهیا می کند. این نوع نور پردازی تمام قسمت های خانه را روشن می کند و فقط مختص یک نقطه از خانه نیست.
 • نورپردازی کاری
در نور پردازی کاری آن قسمت از خانه که به نور بیشتری نیاز دارد، نور کافی برایش تهیه می شود. مثلا بر روی میز مطالعه باید که نور لازم جهت مطالع فراهم شود و یا در آشپزخانه نیز به نور بیشتری نسبت به سایر نقاط خانه نیاز داریم.
 • نورپردازی تاکیدی
طراحی و دکوراسیون داخلی منزلنور پردازی تاکیدی در طراحی داخلی منزلنور پردازی تاکیدی معمولا بر روی یک تابلو ویا یک مجسمه انداخته می شود و جذابیت جسم مذکور را چند برابر می کند. در کل نورپردازی جذابیت شگرفی در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل ایجاد می کند. به طوری که نور پردازی از گزینه های مورد نیاز در طراحی داخلی است.

المان های امروزی طراحی و دکوراسیون داخلی منزل

المان های امروزی برای طراحی و دکوراسیون به شرایط محیطی و مالی کارفرما و توان و مهارت طراح دکوراسیون بستگی دارد.سئوالاتی که باید در مورد نحوه انجام کار قبل برنامه ریزی پاسخ داده شوند، عبارتند از اینکه:
 • آیا تمام خانه قرار است، طراحی و دکوراسیون شود؟
 • آیا دکوراسیون و طراحی صرفا برای قسمت خاصی از خانه است؟ اگر این طور است، آشپز خانه و یا اتاق خواب ها و یا پذیرایی و.. کدام یک مد نظر است.
 • چه مقدار می توانید، برای طراحی و دکوراسیون هزینه کنید؟
 • دوست دارید، یک طراحی منحصر بفرد اجرا شود، یا به دنبال طراحی به سبک های موجود هستید؟
 • آیا رنگ خاصی در طراحی مد نظر کارفرما است، یا اینکه فقط هارمونی رنگ ها برای او اهمیت دارد؟
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها