طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه چرا اهمیت دارد؟

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه به این جهت حائز اهمیت است، که آشپزخانه قلب خانه است. معمولا خانم خانه بیش از نیمی از ساعات روز خود را در آشپزخانه مشغول کار است. از پخت و پز گرفته تا آماده کردن مواد اولیه و نظافت آشپزخانه که همگی کارهایی وقت گیرهستند و در آشپزخانه انجام می شوند.

طراحی و دکوراسیون باید به صورتی باشد، که بانوی خانه بتواند به راحتی کارهای مربوط به پخت و پز را در داخل آشپزخانه انجام دهد.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه با مسیری برای تهویه هوا

غالبا تمام پخت و پزها در آشپزخانه انجام می شود، به غیر از زمانی که قرار می شود، تا از باربیکیو در داخل ترانس استفاده کنیم. یعنی هر روز حداقل یک نوبت در آشپزخانه غذا پخته می شود و اگر تهویه هوا در آشپزخانه وجود نداشته باشد، بوی غذا تمام خانه را فرا می گیرد.

در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه در نظر گرفتن جایی برای نصب هود بسیار ضروری است. تا هم دود ناشی از آشپزی رنگ دیوارها و پرده ها را از بین نبرد. هم بوی غذا کل خانه و اثاثیه را فرا نگیرد. گاهی بوی غذاهایی مانند قورمه سبزی به قدری پر قدرت است، که لباس های داخل اتاق ها را هم به بوی قورمه سبزی آغشته می کند، که این غذا با وجودی که بسیار خوشمزه و خوشبو است، اما بر روی لباس یک بوی مشمئز کننده دارد.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

تنظیم نور در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه نیز مانند میز مطالعه نیازمند نور زیاد است، چون هنگام آشپزی مادر خانه باید با نور کافی مواد اولیه را پاک و آماده کند. یا هنگام پخت و پز علاوه بر مزه غذا رنگ غذا نیز اهمیت دارد. از طرفی نور پردازی در آشپزخانه می تواند به دیزاین آن و وسایل داخل آشپزخانه جذابیت خاصی بدهد.

از طرفی باید نوری که در آشپزخانه وجود دارد، طوری تنظیم شود، تا وقتی در کابینت ها را باز می کنیم، تمام وسایل داخل آن دیده شود.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه چیدمان وسایل چگونه باشد.

آشپزخانه مکانی است، که در طول روز بسیار در آن رفت و آمد می شود، پس باید وسایل طوری چیدمان شوند، که دسترسی راحتی داشته باشند. مثلا یخچال زیاد باز و بسته می شود و تقریبا تمام افراد خانواده به سراغ یخچال می آیند، پس باید در جایی باشد، که دسترسی به آن آسان باشد.

در عوض باید وسایلی که کمتر استفاده می شوند، در انتهای آشپزخانه قرار دهید، تا جلوی دست و پا را نگیرد و دسترسی به وسایل ضروری تر آسان تر باشد.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

رعایت ایمنی در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه از مکان هایی است، که انواع وسایل خطرزا و حادثه ساز در آن قرار دارد و اگر به فکر ایمنی در آن نباشیم، ممکن است، خسارت جبران ناپذیری را رقم بزنیم. از جمله مواردی که در آشپزخانه باید به ایمنی آن ها توجه شود، عبارتند از: گاز و مجراهای عبور گاز که باید کاملا از ایمن بودن آن ها مطمئن باشیم، تا جایی نشتی نداشته باشد و ضمنا شعله های گاز باید که ترموکوپل دار باشند، تا اگر به دلیلی شعله خاموش شد، دیگر گازی خارج نشود. که این نوع جلوگیری از حوادث معمولا در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه کاملا بررسی می شود و تدابیری اندیشیده می شود.

برق و سیم های برق که باید عایق بندی کامل شده باشند و دور از تماس با بدن افراد باشد، تا مشکلی پیش نیاید و کسی دچار برق گرفتگی نشود. از دیگر مسائلی که باید در ایمنی آن ها دقت شود، وسایل خطر زایی مانند چاقو و چرخ گوشت و حتی لباسشویی است، که باید از دسترس کودکان دور باشند، تا مشکلی پیش نیاید.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه با تامین دسترسی به انرژی

اگر در ابتدای کار هستید و بازسازی کامل آشپزخانه را در نظر دارید، باید به فکر تمام وسایل داخل آشپزخانه باشد، مثلا :شیرآّب برای ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی و یخچال ساید که باید در آشپزخانه قرار بگیرند. سیم برق ها که در جاهای مختلف آشپزخانه برای وسایل برقی مانند یخچال و سایر وسایل برقی پریز برق وجود داشته باشد.

سیستم گاز رسانی جهت اجاق گاز و فر گازی نیز از ابتدا باید در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه کاملا جایگاه آن ها مشخص شود و لوله کشی گاز برای این وسایل در آشپزخانه با ایمنی کامل انجام شود.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه همراه طراحی کابینت

کسی که طراح و دکوراسیون کار می کند، معمولا بهترین و مناسب ترین طرح ها را به شما پیشنهاد می دهد. اگر برای طراحی آشپزخانه بخواهید، در مورد شکل و اندازه کابینت ها تصمیم بگیرید، حتما به شما پیشنهاد می دهند، که کابینت های به شکل مکعب مربع می تواند، نسبت به کابینت های نامنتظم زیبایی و جلوه خاصی به آشپزخانه شما بدهد.

معمولا در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه برای گوشه هایی که وجود دارد و بدون استفاده می ماند و نمی توان با کابینت به آن گوشه جلوه داد، فضایی برای نگهداری گل و گیاه تعبیه می کند، که باعث زیبایی آشپزخانه نیز می شود.

گاهی هم در این گوشه ها از قفسه های زیبایی استفاده می شود، که برای گذاشتن وسایل آشپزخانه بسیار مناسب است.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

مدیریت سطح در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

در آشپزخانه کارهای زیادی انجام می شود، که در خانه داری بسیار ضروری و واجب است. مثلا کار شستشوی ظرف ها وخشک کردن ظروف در آشپزخانه انجام می شود، پس باید در آشپزخانه از سطح روی کابینت هایی که زمینی هستند، به عنوان سطحی برای انجام کارهایی مانند خشک کردن ظروف و رنده کردن استفاده کرد.

یک طراح که حرفه اش طراحی و دکوراسیون آشپزخانه است، می داند که در آشپزخانه سطحی جهت رنده کردن و پاک کردن و آماده کردن مواد اولیه لازم است. پس بر روی سطح کابینت های زمینی را جهت انجام این کارها خالی می گذارد.

اما اگر فضای آشپزخانه به صورتی باشد، که هیچ کابینت زمینی در آن طراحی و اجرا نشده باشد، حتما طراح یک سطح مناسب برای انجام این فعالیت ها در آشپزخانه طراحی و اجرا می کند. مثلا یک میز کوچک در گوشه ای از آشپزخانه می تواند، مکان مناسبی جهت انجام فرآیندهای تهیه غذا باشد.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

سطح منحنی دار یا سطح گوشه دار در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه.

از نظر کسانی که در این رشته یعنی طراحی داخلی و دکوراسیون تحصیل کرده اند و با انجام دادن کار طراحی تجربه نیز کسب کرده اند، یک سطح با گوشه های منحنی دار زیباتر و شکیل تر از یک سطح گوشه دار و تیز است. ضمنا سطحی که منحنی است، از لحاظ امنیت در تماس با بدن انسان ایمن تر است. در کل معمولا سطح با گوشه های منحنی بیشتر مورد پسند قرار می گیرد.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه با وسایل نو

اصولا وسایلی که در آشپزخانه قرار دارند، به سبب دود و چربی ناشی از پخت و پز بیشتر از وسایل دیگر جاهای خانه مستهلک و کهنه می شوند. گاهی به سبب نگهداری خوب از وسایل حتی بعد از مدت طولانی کاملا سالم هستند و کارایی خود را از دست نداده اند.

اما به سبب کهنگی و آلودگی چربی ها و دود حاصل از پخت غذاها ظاهر زیبایی نخواهند داشت، در این شرایط طراحی و دکوراسیون آشپزخانه با خرید وسایل نو و جدید جذابیت بیشتری پیدا می کند.

معمولا کسانی که بعد از سال ها زندگی تصمیم می گیرند، تا در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه تغییری ایجاد کنند، وسایل جدیدی همراه با تغییر دکوراسیون آشپزخانه تهیه می کنند و طراح نیز با چیدمان درست وسایل و جاگذاری مناسب آن ها در آشپزخانه زیبایی این وسایل را چند برابر می کنند.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

هارمونی رنگ ها در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

رنگ ها در هر کاری قسمت جذاب آن کار و حرفه هستند، هارمونی رنگ ها گاهی در زیبایی یک مکان از خانه بسیار تاثیر دارد. هارمونی رنگ یعنی چه؟ هارمونی رنگ یعنی رنگ هایی که پایه یا بیس یکسانی دارند.

گاهی هارمونی همان رنگ هایی هستند که در دایره رنگ ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه و هر جای دیگر از خانه اگر با رنگ هایی همراه شوند، که هارمونی دارند، حتما جذابیت بیشتری به آن مکان خواهند داد و زیبایی دکوراسیون آن مکان بی نظیر خواهد بود. یک طراح در کنار تمام نکات در طراحی دکوراسیون به هارمونی رنگ ها نیز بسیار اهمیت می دهد. هر چند که مبحث رنگ ها برای همه افراد جذاب است و گیرایی خاصی دارد.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

چه رنگ هایی در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

رنگ ها در تمام مبانی علمی و روانشناسی بسیار اهمیت دارند و به کار بردن آن ها با علم انجام می شود. مثلا اگر در طراحی مکانی از رنگ های سرد مانند: سبز و بنفش استفاده شود، آرامش را به آن مکان می دهد. البته در طراحی آشپزخانه بسیاری از طراحان از رنگ های سبز و آبی استفاده می شود و اعتقاد دارند، که این رنگ ها مناسب آشپزخانه است.

بر طبق نظرات روانشناسی استفاه از رنگ های گرم مانند: قرمز و نارنجی وزرد انرژی و گرما را به هر چیزی می دهد. پس می توان با به کار بردن رنگ های گرم در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه هیجان و گرما را به این مکان پر رفت و آمد خانه آورد.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

رنگ های اصلی در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

اگر قرار باشد، که بدون تعمیرات اساسی و بدون تغییرات کلی کار طراحی و دکوراسیون را در آشپزخانه انجام دهیم. باید به رنگ هایی که در آشپزخانه ثابت هستند، دقت کنیم. چه رنگ هایی در آشپزخانه ثابت هستند، که فقط در مواقع بازسازی کلی تغییر می کنند؟

قسمت هایی از آشپزخانه که رنگ ثابت دارند و باید در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه با این رنگ ها و یا رنگ های هم خانواده آن ها کار طراحی را به انجام برسانیم، عبارتند از: رنگ کاشی های دیوار و رنگ کاشی های کف و رنگ کابینت ها و گاهی هم که نمی خواهیم وسایل آشپزخانه را عوض کنیم، رنگ وسایل آشپزخانه مانند رنگ یخچال و فریزر، رنگ اجاق گاز و فر، رنگ ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی و… باید در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه در نظر گرفته شود.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

متریال ها در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

استفاده از متریال خوب در تمام قسمت های خانه یک اصل ضروری است. اما در مورد آشپزخانه نوع متریال بسیار اهمیت دارد، چون در تمام فصل های سال آشپزخانه گرمترین قسمت خانه است، چون مدام در آن پخت و پز صورت می گیرد و باید که از متریالی در سطح آن استفاده شود، که در اثر گرما ورطوبت از بین نرود. ضمنا در اثر دود و چربی زیاد که در آشپزخانه تولید می شود، متریالی به کار برود که به راحتی چربی ها از رویش پاک شود.

به علاوه رنگ متریال طوری انتخاب شود،که در اثر پخت و پزها مجبور نشویم، مدام یک دستمال به دست داشته باشیم و لک های به وجود آمده را پاک کنیم. یعنی به قول معروف رنگ هایی که لکه ها را واضح نشان نمی دهند و یا اصلا لک نمی شوند و جای لک بر روی آن ها به وجود نمی آید.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه کوچک

در خانه های جدید داخل شهرهای بزرگ معمولا متراژها کم است و این در تمام قسمت های خانه صدق می کند. یعنی اگر مساحت کلی خانه کم باشد، در نتیجه آشپزخانه و اتاق ها و حتی سالن پذیرایی و حمام و دستشویی کوچک خواهند بود.

اما در این مساحت کوچک خانه وجود یک آشپزخانه کوچک کمی کارها را مشکل می کند. چون تمام افراد خانواده در تمام طول روز مدام در آشپزخانه رفت و امد خواهند داشت. اگر مساحت آشپزخانه کوچک باشد، خیلی سریع بهم می ریزد و کارها به کندی پیش می رود.

البته در آشپزخانه های کوچک می توان با طراحی و دکوراسیون دقیق و درست یک فضای مناسب و قابل دسترسی ایجاد کرد. معمولا یک طراح به خوبی میداند، که چگونه از فضاهای موجود به نحو احسن استفاده کند، پس با سپردن کار طراحی و دکوراسیون آشپزخانه و حتی کل خانه می توان از یک فضای کوچک بهترین استفاده را داشت.

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه در ساختمان قدیمی

ساختمان های قدیمی وقتی قرار می شود تا در طراحی و دکوراسیون آن تغییراتی ایجاد شود، معمولا یک زیر سازی اساسی در آن ها انجام می شود. یعنی گاهی لازم هست، علاوه بر تعویض سیم کشی و لوله کشی های آب، لوله کشی گاز هم نوسازی شود.

در ساختمان های قدیمی معمولا به خاطر اینکه در گذشته این حجم از لوازم برقی در آشپزخانه وجود نداشته است، در مورد پریز های برق داخل آشپزخانه زیاد توجهی نمی شده است. با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن لوازم برقی بیشتر برای آشپزخانه باید در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه به فکر پریزهای برق بیشتری هم برای لوازم برقی باشیم.

معمولا اگر زیر سازی از قبل انجام شده باشد و پریزهای مورد نیاز در آشپزخانه وجود نداشته باشد، طراح می تواند، با پیشنهاد سیم کشی از روی کار معضل تامین پریزها را بر طرف کند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها