شرکت مجری ساختمان

شرکت مجری ساختمان و تفاوت آن با شرکت های پیمانکاری

شرکت مجری ساختمان و به طور کلی مجری ساختمان مفهومی جدا و مستقل از انواع پیمانکاری محسوب می شود. به بیان ساده تر اگر بخواهیم در یک جمله تفاوت میان انواع شرکت مجری ساختمان و شرکت های پیمانکاری را بیان کنیم، می توانیم این گونه بگوییم که شرکت های پیمانکاری مسئول انجام یک یا چند پروژه طی یک پروژه بزرگ تر هستند.

اما شرکت مجری ساختمان مسئول مدیریت این پروژه ها در جریان ساخت محسوب می شود. در ادامه بیشتر به این مفهوم خواهیم پرداخت.

شرکت مجری ساختمانی

برای درک این مفهوم بهتر است که ابتدا با هرکدام از این مفاهیم به صورت جداگانه آشنا شویم و سپس بر اساس این آشنایی سعی کنیم تفاوت ها و شباهت های این دو مفهوم را به طور کامل درک کنیم.

توجه داشته باشید که در ساخت ساختمان مفاهیم و معانی مختلفی وجود دارد. این سخن بدین معنی است که عملا با یک یا چند مفهوم کاملا واضح و مشخص سر و کار نداریم. در واقع سختی کار ساختمانی همین موضوع است که عملا چندان با مفاهیم ساده و مشخصی رو به رو نیستیم.

شرکت مجری ساختمانی

گاهی این مفاهیم چندان به یک دیگر وابسته و در هم تنیده می شوند که عملا امکان تشخیص آن از یک دیگر سخت می شود. مفاهیمی مانند شرکت مجری ساختمان و انواع پیمانکاری به واقع از نظر کاربرد و مفهومی ارتباط نزدیکی با یک دیگر دارند. از این رو عملا شناخت شباهت ها و تفاوت های این دو مفهوم و به طور کلی تفکیک آن ها از یک دیگر کار چندان ساده ای نخواهد بود. در ادامه سعی می کنیم به نوعی این دو مفهوم را به صورت تفکیک شده از یک دیگر به شما توضیح دهیم.

ولی در عین حال باید قبول کرد که این دو مفهوم به خصوص در پروژه های کوچکتر در یک دیگر فرو می روند و عملا نزدیک به یک مفهوم واحد می شوند.

شرکت مجری ساختمانی

شرکت مجری ساختمانی چیست؟

بر اساس قانون شرکت مجری ساختمان شخصیت حقوقی است که دارای مجوز کسب و کار از وزارت راه و شهرسازی  در زمینه ساخت و ساز ساختمانی است. بر اساس بند 10 ماده 33 قانون نظام مهندسی ایران، هر ساخت و ساز و حتی تعمیرات منزل باید زیر نظر یک شخصیت حقیقی یا حقوقی تحت عنوان مجری ساختمانی باشد.

شرکت مجری ساختمانی

مجری ساختمانی فرد یا شرکتی است که بر اساس قوانین نظام مهندسی و بر اساس اصول و ساخت و ساز منزل بر انجام امور ساخت نظارت می کند و سعی می کند بین بخش های مختلف ساخت ساختمان نظارت کامل داشته باشد.

شرکت مجری ساختمانی

از طرف دیگر از دید قانون مجری ساختمان مسئولیت اصلی اجرای ساختمان را بر عهده دارد. مسئولیتی که بعد از اتمام پروژه نیز تمام نمی شود و ممکن است تا چند سال ادامه دار باشد. به طور مثال یک ساختمان بعد از اتمام و بهره برداری در صورتی که دچار مشکل شود و صدمات جانی و مالی داشته باشد، عملا از نظر دادگاه شرکت مجری ساختمان یا شخص مجری ساختمان مسئول اصلی این اتفاق محسوب می شود و باید پاسخگو باشد.

شرکت مجری ساختمانی

این سخت گیری قانونی از دو جنبه اهمیت دارد. اول این که ساختمان مفهومی است که به صورت مستقیم با جان و مال مردم در ارتباط است. به عبارت ساده تر این سازه می تواند جان و مال افراد را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به خطر بیاندازد. از این رو قانونگذار باید موقعیتی را فراهم کند تا این اتفاق رخ ندهد و احتمال آن را کم کند.

شرکت مجری ساختمانی

از طرف دیگر همانطور که چندین بار گفته شد ساختمان سازه ای است که از کنار هم قرار گرفتن چندین بخش ساخته می شود. بنابراین لزوما باید مدیریتی واحد و نظارتی مستمر در اجرای این سازه وجود داشته باشد. این امر ممکن نیست مگر این که فردی حقیقی یا حقوقی به صورت مشخص این مسئولیت را بر عهده بگیرد. بر اساس این دو دلیل قانون لزوم استفاده از شرکت مجری ساختمان را در اجرای ساختمانی را اعمال کرده است.

شرکت مجری ساختمانی

بنابراین اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم، شرکت مجری ساختمان، شرکتی است که بر اساس مجوز رسمی از طریق وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی می تواند کار نظارت بر اجرای ساختمان را بر عهده بگیرد. این فرد حقیقی یا حقوقی مسئول اصلی اجرای ساختمان محسوب می شود و باید بتواند نظم خوبی بین کارکنان و بخش های مختلف در اجرای یک ساختمان داشته باشد.

شرکت مجری ساختمانی

شرکت پیمانکاری چیست؟

عنوان “ پیمانکار ” برای ما مفهومی نسبتا آشنا محسوب می شود. به طور کلی به اعتقاد بسیاری از کاربران پیمانکار بعد از کارفرما نفر دوم اجرای ساختمان محسوب می شود. بنابر این پیمانکار همان مجری ساختمان خواهد بود!

اما واقعیت این است که این تعریف چندان درست نیست و این تصور عمومی دلایل دیگری دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. شرکت یا فرد پیمانکار شخصیت حقیقی یا حقوقی است که بر اساس نیاز کارفرما مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع از نظر قانونی الزامی برای استفاده از پیمانکار وجود ندارد اما واقعیت امر این است که عملا کار شما بدون استفاده از پیمانکار جلو نخواهد رفت.

شرکت مجری ساختمانی

بگذارید کمی دقیق تر در این باره صحبت کنیم. از نظر فنی و تکنیکالی زمانی که شما کاری را به ازای پرداخت هزینه ای به فرد دیگری می سپارید، در واقع آن فرد پیمانکار شما محسوب می شود. یعنی با شما برای انجام یک کار پیمان و تفاهم نامه امضا کرده است.

شرکت مجری ساختمانی

بنابراین در کارهای ساختمانی و مهندسی معمار، سرکارگر، نقاش، مهندس برق  و … هرکدام به تنهایی یک پیمانکار محسوب می شوند. حال ممکن است همه این ها یا بخش هایی از این پیمانکاران زیر نظر یک پیمانکار دیگر فعالیت می کنند. بنابراین استفاده از عنوان ” پیمانکار ” در کارهای ساختمانی تنها به معنی همان پیمانکار کل و اصلی نیست. بلکه تک تم کارکنان و مدیران میانی آن ها یک پیمانکار محسوب می شود.

شرکت مجری ساختمانی

اما آن چیزی که در اصطلاح عموم وجود دارد این است که پیمانکار تنها همان سر پیمانکار اصلی است. استفاده از سر پیمانکار اصلی تنها می تواند کار مدیریتی ساختمان را ساده و دقیق کند و عملا هیچ الزام قانونی برای استفاده از آن وجود ندارد. بنابراین شما می توانید تنها از پیمانکاران کوچک و تخصصی در ساخت سازه استفاده کنید.

شرکت مجری ساختمانی

شرکت مجری ساختمان و مفهوم پیمانکاری در کنار یک دیگر

تا اینجای داستان سعی کردیم دو مفهوم شرکت مجری ساختمان و پیمانکاری را به صورت جداگانه توضیح دهیم. اما سوال اصلی این است که این دو مفهوم در کنار یک دیگر به چه معنی است. در واقع می خواهیم بدانیم تفاوت ها و شباهت های شرکت مجری ساختمان و یک شرکت پیمانکاری در چه مواردی است.

شرکت مجری ساختمانی

مهمترین مسئله ای که وجود دارد و باید آن را به خاطر داشته باشید این است که اگر بخواهیم از نظر قانونی و سلسله مراتبی نگاه کنیم، شرکت مجری ساختمان رتبه مدیریتی بالاتری نسبت به سر پیمانکار دارد. یعنی بزرگترین پیمانکار نیز باید از مجری ساختمان حرف شنوی داشته باشد و بر آن تمکین کند.

شرکت مجری ساختمانی

بنابراین می توان اینگونه گفت که عملا شرکت مجری ساختمان نقش مدیریتی و نظارتی بر ساختمان دارد و شرکت پیمانکاری از هر نوعی، نقش اجرایی را انجام می دهد. بنابراین شرکت مجری ساختمان بر اساس قانون و بر اساس تعاریف آکادمیک نقش مدیریتی بر عهده دارد و شرکت پیمانکاری در هر موقعیتی که باشد باید به حرف و دستورات شرکت مجری ساختمان تمکین کند.

شرکت مجری ساختمانی

تفاوت مهم دیگر شرکت مجری ساختمان و پیمانکاری نحوه محاسبه هزینه مربوط به آن هاست. شرکت مجری ساختمان بر اساس هزینه ساخت و ساز تمام شده ساختمان دستمزد خود را دریافت می کند و شرکت های پیمانکاری بر اساس کاری که انجام می دهند هزینه متناسب آن را دریافت می کنند.

شرکت مجری ساختمانی

به عبارت ساده تر متر و معیار دریافت دستمزد میان شرکت مجری ساختمان و پیمانکاری این است که شرکت مجری ساختمان حداکثر ده درصد از قیمت ساخت و ساز را دریافت می کند. در حالی که یک پیمانکار بر اساس یک توافق آزاد و بر اساس کاری که قرار است انجام دهد، هزینه خود را دریافت می کند.

شرکت مجری ساختمانی

گستردگی پروژه  ساختمانی و مفهوم شرکت مجری ساختمان

اما مسئله دیگری که وجود دارد، مسئله گستردگی پروژه است. احتمالا در شهرستان ها دیده باشید که عملا مفهومی به نام شرکت مجری ساختمان  وجود ندارد. آیا این بدین معنی است که قانون در اینجا رعایت نمی شود؟

شرکت مجری ساختمانی

در واقع نمی توان با این دید به ای مسئله نگاه کرد. عملا در شهرستان ها و یا در تهران، پروژه های کوچک و ساخت و سازهای معمولی نسبت به پروژه های عمرانی گسترده مانند برج های چند ده طبقه و … از بخش های کمتری برخوردار هستند و عملا مدیریت ساده تری نیز دارند. از این رو عملا به نظر می رسد خود کارفرما و ناظر تعیین شده از طرف نظام مهندسی منطقه برای نظارت بر امور اجرایی  مدیریت آن کافی باشد.

شرکت مجری ساختمان

در واقع بر اساس گستردگی پروژه برخی از مفاهیم نزدیک به هم مانند مهندس ناظر، شرکت مجری ساختمان و پیمانکار در یکدیگر ادغام یا از یکدیگر تفکیک می شوند. هر  چه پروژه کوچک تر باشد این مفاهیم در یک دیگر ادغام می شوند و هر چه پروژه گسترده تر باشد ای مفاهیم به طور کامل از یک دیگر تفکیک می شوند و هر کدام در حوزه فعالیت خود مشغول به کار می شود.

شرکت مجری ساختمانی

قانون نیز بر اساس این موضوع انعطاف پذیری خوبی از خود نشان داده است. بنابراین در شهرستان ها و ساخت و سازهای کوچکتر عملا به صورت مستقل شاهد حضور شرکت مجری ساختمان  یا حتی پیمانکار نیستیم. اما در نهایت این مسئله مشکلی ایجاد نمی کند و سازمان نظام مهندسی اجازه دریافت پایان کار را صادر می کند.

شرکت مجری ساختمانی

خلاصه کلام

به طور کلی در این مقاله سعی شد مفاهیم شرکت مجری ساختمان  و پیمانکاری و به طور مجزا توضیح داده شود و از دل این توضیحات تفاوت ها و شباهت های بین آن ها بررسی شود.

شرکت مجری ساختمان

اما همانطور که چندین بار اشاره کردیم، عملا تفکیک کردن بخش های ساختمانی عملا امکان پذیر نیست. به هر حال هر کدام از این بخش ها به یکدیگر متصل هستند و نمی توان بین آن ها چندان مرز مشخصی تعیین کرد. از این رو بین شرکت مجری ساختمان  و مفهوم پیمانکاری نیز نمی توان به صورت دقیق مرزی مشخص کرد.

شرکت مجری ساختمان

اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم، شرکت مجری ساختمان  نقش مدیریت اجرا ساختمان را بر عهده دارد در حالی که پیمانکار عملا نقش اجرایی ساختمان را بر دوش می کشد. همچنین یک پیمانکار از زیر مجموعه های مختلفی تشکیل می شود. در حالی که شرکت مجری ساختمان  یکتاست و هیچ زیر مجموعه وابسته خاصی ندارد. از این رو می تواند بر تمام فعالیت ساختمانی و اجرای آن نظارت کامل داشته باشد.

شرکت مجری ساختمان

در نهایت نیز به مسئله گستردگی پروژه و ادغام و تفکیک دو مفهوم شرکت مجری ساختمان  و پیمانکار به یک دیگر اشاره کردیم و گفتیم هر چه یک پروژه کوچک تر باشد عملا دو مفهوم شرکت مجری ساختمان  و پیمانکار در یکدیگر ادغام می شود و هر چه این پروژه گسترده تر باشد عملا قدرت تفکیک پذیری بالایی رخ می دهد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها