سرمایه لازم برای ساخت و ساز

سرمایه لازم برای ساخت و ساز یک ساختمان در تهران 1400

دانستن حدود سرمایه لازم برای ساخت و ساز یک ساختمان از مهمترین فاکتورهایی است که برای داشتن یک برنامه ریزی دقیق لازم است. هر چقدر حدود سرمایه لازم برای ساخت و ساز مشخص تر و دقیق تر باشد همانقدر برنامه ریزی ما بهتر و کامل تر می شود.

در ادامه قصد داریم روش به دست آوردن حدود دقیق سرمایه لازم برای ساخت و ساز را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

سرمایه لازم برای ساخت و ساز

به طور کلی برنامه ریزی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در هر کاری محسوب می شود. سخنی از بزرگان نقل است که می گوید ” کسی که برای پیروزی و موفقیت برنامه ریزی نکند،  در واقع برای شکست خود برنامه ریزی کرده است! “. نقش برنامه ریزی در انجام هر کاری غیر قابل انکار است.

حال بسته به نوع انجام کار و شخصیت خود فرد فاکتورهای مختلفی در این برنامه ریزی مطرح می شود. ساخت و ساز خانه در گذشته کار چندان عجیب و مشکلی به نظر نمی رسید.

افراد بر اساس داشته های خود و محیطی که در آن زندگی می کردند به نوعی سرپناهی برای خود و خانواده خود می ساختند. این مسئله در برخی از شهرها و روستاهای ایران هنوز وجود دارد.

سرمایه لازم برای ساخت و ساز

اما برای بسیاری از ما خانه معنایی فراتر از یک سرپناه ساده به خود گرفته است. خانه محل آرامش و تسکین روح است و دیگر انواع ساختمان ها بر اساس کاربردهایی که برای آن ها تعریف شده، نیاز به طراحی و معماری خاصی دارند. از این رو عملا امروز ساخت و ساز خانه مسئله ای نسبتا پیچیده و حساس شده است.

سرمایه لازم برای ساخت و ساز

یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در ساخت و ساز مسکن که با توجه به شرایط  اقتصادی امروز تبدیل به مهمترین مسئله در این زمینه شده، سرمایه لازم برای ساخت و ساز است.

این فاکتوری است که عملا نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. در ادامه قصد داریم روش صحیح محاسبه سرمایه لازم برای ساخت و ساز و استفاده از آن به عنوان یک فاکتور برنامه ریزی را مورد بررسی قرار دهیم.

سرمایه لازم برای ساخت و ساز

سرمایه لازم برای ساخت و ساز و هزینه های آشکار

قسمتی از هزینه هایی که برای ساخت و ساز یک ساختمان صورت می گیرد، هزینه های آشکار و قابل محاسبه آن است. این هزینه ها عبارتند از:

  • هزینه سفت کاری
  • هزینه نازک کاری
  • هزینه تاسیسات برقی
  • هزینه تاسیسات مکانیکی

سرمایه لازم برای ساخت و ساز

مجموع این چهار نوع هزینه بخش آشکار و قابل محاسبه برای سرمایه لازم برای ساخت و ساز محسوب می شود. هر ساختمان بر اساس موقعیت ساخت، شرایط اقتصادی زمان ساخت، تعداد طبقات، میزان استحکام ساختمان، نوع طراحی خارجی و داخلی و … می تواند در این هزینه ها متفاوت باشد. اما چیزی که وجود دارد این است که شما می توانید این هزینه ها را به طور تقریبا دقیقی محاسبه و در مسئله سرمایه لازم برای ساخت و ساز دخیل کنید.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

هزینه سفت کاری به مجموعه هزینه هایی گفته می شود که برای سرپا کردن اسکلت کامل ساختمان و کلیت آن صرف می شود. آجر چینی، بتن ریزی، اسکلت بندی و … تماما جزو این هزینه ها محسوب می شود.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

هزینه نازک کاری به تمامی کارهایی گفته می شود که در مرحله بعد از سفت کاری صورت می گیرد. گچ کاری ها و گچ بری های مختلف، ایجاد انواع طراحی های داخلی و نمای ساختمان، طراحی و نصب کابینت و کمد دیواری و … همه جزو این نوع هزینه ها محسوب می شود.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

هزینه های تاسیسات برقی نیز مربوط به داکت گذاری ها و سیم کشی های برقی و نصب انواع کلید و پریزهای مختلف است.  هزینه تاسیسات مکانیکی نیز بیشتر مربوط به لوازم سرمایشی و گرمایشی ساختمان است.

همانطور که می توان حدس زد بیشترین هزینه مربوط به نازک کاری و سفت کاری است. توجه داشته باشید که در محاسبات صورت گرفته به ازای هر متر مربع  برای یک ساختمان 4 طبقه در تهران هزینه نازک کاری و سفت کاری هر کدام به تنهایی چیزی حدود 2 میلیون و 200 هزار تومان محاسبه شده است.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

سرمایه لازم برای ساخت و ساز و هزینه های پنهان

اما به جز 4 نوع هزینه گفته شده در بالا برخی دیگر از انواع هزینه های موثر در سرمایه لازم برای ساخت و ساز وجود دارد که به صورت پنهان است.

در واقع شما تا زمانی که به این موارد آشنا نباشید و درگیر آن ها نشوید عملا نمی توانید محاسبه دقیقی از این موارد داشته باشید. به طور کلی مهمترین هزینه پنهان در ساخت و ساز یک ساختمان مربوط به مسائل اداری و دولتی است.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

شما برای گرفتن انواع مجوزهای مختلف، تایید نقشه، ماده 100 و ده ها مورد دیگر بارها و بارها باید هزینه کنید. این هزینه ها سالانه متغیر است و بسته به نوع شهر و یا نوع اداره نیز تفاوت می کند. از این رو عملا نمی توان بر اساس اصول خاصی مجموع این هزینه ها را محاسبه کرد و آن را در سرمایه لازم برای ساخت و ساز ساختمان دخیل کرد.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

به جز هزینه های مربوط به ادارات دولتی، انواع واسطه گری ها و هزینه های مربوط به آن ها نیز جزو هزینه های پنهان در این مسئله محسوب می شود.

به عبارت ساده تر زمانی که شما می خواهید بر اساس نرخ اعلام شده سیمان محاسبات خاص خودتان را برای هزینه های سفت کاری و نازک کاری داشته باشید، عملا متوجه می شوید که این نرخ اعلام شده با نرخ موجود در بازار تفاوت بسیار دارد.

بنابراین شما در این بین یک نوع هزینه واسطه گری باید پرداخت کنید تا بتوانید به آن کالاها و خدمات مورد نیاز دسترسی داشته باشید.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

متاسفانه این هزینه واسطه گری به اندازه ای گسترده و زیاد است که عملا می تواند سرمایه لازم برای ساخت و ساز را نسبت به چیزی که تصور می کنید چند برابر کند. به هر حال باید قبول کرد در شرایط اقتصادی هستیم که عملا نمی توان به صورت دقیق و حتی تقریبی سرمایه لازم برای ساخت و ساز را به دست آورد.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

مسئله شرایط اقتصادی و تاثیر آن

در بالا کمی از مسئله شرایط اقتصادی و تاثیر آن در سرمایه لازم برای ساخت و ساز صحبت کردیم. اما بهتر است کمی بیشتر در این باره صحبت کنیم.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

مسئله خانه و ساختمان و رابطه آن با مسئله اقتصاد کلان یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده  در سرمایه لازم برای ساخت و ساز محسوب می شود. اولا با خاطر این که در ساخت و ساز یک خانه بنگاه های اقتصادی مختلف درگیر می شوند و از طرف دیگر خانه و مسکن یک نیاز کاملا مهم در جامعه محسوب می شود و دولت به عنوان اصلی ترین متولی اقتصاد کلان موظف است که بر اساس قانون اساسی این نیاز را برای هر فرد ایرانی تامین کند.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

بنابراین اقتصاد کلان و سرمایه لازم برای ساخت و ساز رابطه ای تنگانگ اما پنهان و تقریبا غیر قابل محاسبه با یک دیگر دارند. اقتصاد در سال های بین 92 تا 97 توانست سرمایه لازم برای ساخت و ساز را در حد و اندازه معقول و نزدیک به یک میلیون تومان نگه دارد.

اما با توجه به این که اقتصاد ایران یک اقتصاد تورمی است این سکون قیمتی به ضرر اقتصاد کل و بازار تمام شد و نتیجه آن رشد عجیب و غریب مسکن در سال های 98 تا 1400 بود.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

از طرف دیگر ایران اقتصاد پایداری ندارد و مشخص نیست که سیاست های اقتصادی ایران به کدام سو حرکت می کند. همین مسئله می تواند برنامه ریزی برای ساخت و ساز خانه را سنگین و سخت کند.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

نمونه بارز این مسئله را می توان در افزایش قیمت عجیب و غریب سیمان به دلیل قطعی برق کارخانه های سیمان در تابستان امسال دانست. عملا به جز معدود کسانی که همیشه از رانت های اطلاعاتی برخوردار هستند، کسی نمی دانست که قرار است سیمان یک جهش نزدیک به صد درصدی داشته باشد.

همین مسئله باعث شد که عملا بسیاری از محاسبات سرمایه لازم برای ساخت و ساز اشتباه باشد. از این روست که معمولا گفته می شود در اقتصادهای ناپایدار و نسبتا مریض نه تنها سرمایه لازم برای ساخت و ساز بلکه تقریبا هیچ فاکتور اقتصادی دیگری را نیز نمی توان به درستی محاسبه کرد.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

پایان سخن

به طور کلی اگر بخواهیم جمع بندی از تمام آن چیزی که در اینجا گفته شد داشته باشیم می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که بخشی از سرمایه لازم برای ساخت و ساز آشکار و قابل محاسبه و بخشی دیگر پنهان و غیر قابل محاسبه است. اما نکته بسیار مهم اینجاست که هر دو این بخش ها وابسته به مسئله ای به نام اقتصاد کلان  جامعه است.

هزینه لازم برای ساخت و ساز

زمانی که اقتصاد کلان جامعه پایدار نیست و با افزایش قیمت دلار دچار تغییر می شود، عملا نمی توان انتظار داشت که محاسبه سرمایه لازم برای ساخت و ساز درست و کامل باشد.

از طرف دیگر مسئله مهم در این محاسبه زمان است. معمولا ساخت یک ساختمان بسته به تعداد طبقات و نحوه انجام کار چند ماه تا چند سال طول می کشد. هزینه لازم برای ساخت و سازحال با توجه به این که بازار اقتصادی در ایران روز به روز تغییر می کند عملا می توان گفت که محاسبه سرمایه لازم برای ساخت و ساز کار چندان عاقلانه ای محسوب نمی شود. چرا که این محاسبه عمر کوتاه تری از ساخت ساختمان دارد و شما باید چند برابر محاسبات خودتان خرج کنید. این به نوعی تبدیل به یک قانون نانوشته در اقتصاد ایران شده است.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها