مجری ساختمان

حد اختیارات مجری ساختمان چقدر است؟

اگر درگیر کار ساختمانی شده باشید احتمالا با عنوان مجری ساختمان آشنایی دارید. مجری ساختمان فردی حقیقی یا حقوقی است که از نظر قانون به عنوان مدیر اجرایی ساختمان شناخته می شود.

بر اساس قانون هر نوع ساخت و ساز ساختمانی و حتی تعمیراتی باید زیر نظر مجری ساختمان اتفاق بیفتد. بنابراین هر کارفرما با هر سطح امکانات مالی برای انجام ساخت و سازهای مربوط به مسکن باید از مجری ساختمان در این کار استفاده کند. بنابراین حتما لازم است که افراد با مفهوم مجری ساختمان به طور کامل آشنا شوند و این مسئله را به طور کامل بشناسند.

مجری ساختمان

مجری ساختمان کیست؟

همانطور که گفتیم مجری ساختمان شخصیتی حقیقی یا حقوقی است که مدیریت اجرایی و فنی ساختمان را برعهده می گیرد. این فرد یا شرکت وظیفه دارد بر انجام کار فنی و تخصصی ساخت ساختمان نظارت داشته باشد.

به بیان ساده تر مجری ساختمان کسی است که از نظر اجرایی نفر اول ساختمان شناخته می شود و همه چیز باید زیر نظر او اتفاق بیفتد. در این مورد حتی کارفرما نیز نمی تواند بدون نظر مجری ساختمان اقدامی کند.

مجری ساختمان

از نظر قانون ( ماده 33 نظام مهندسی ) استفاده از مجری ساختمان لازم الاجرا است. در واقع قانون دریافت پایان کار و مجوز ساختمانی را منوط به استفاده از یک مجری ساختمان مجاز و تایید شده توسط وزارت راه و شهرسازی کرده است.

از این رو شما در هر موقعیت زمانی و مکانی که باشید برای ساخت ساختمان در هر ابعاد و اندازه ای نیاز به استفاده از مجری ساختمان دارید. بنابراین ساخت یک برج ده طبقه در تهران یا یک خانه ویلایی در تهران عملا باید زیر نظر مهندس مجری ساختمان باشد.

مجری ساختمان

البته شما به ازای هزینه هر متر ساخت و ساز باید هزینه مشخصی را به مجری ساختمان به عنوان دستمزد پرداخت کنید. این هزینه بر اساس قانون حداکثر ده درصد از هزینه ساخت و ساز در نظر گرفته شده است.

به طور میانگین در سال 1400 در مناطق مرکزی شهر تهران برای ساخت یک ساختمان 3 تا 5 طبقه چیزی حدود 250 میلیون تومان هزینه مجری ساختمان می تواند باشد.

البته همانطور که گفته شد این هزینه به صورت حداکثری در نظر گرفته شده است و لزومی ندارد که کارفرما به آن اتکا کند. در واقع طرفین می توانند بر اساس توافق نامه بین خود مبلغی کمتر از ده درصد از هزینه تمام شده را در نظر بگیرند.

مجری ساختمان

چرا به مجری ساختمان نیاز است؟

با توجه به دستمزد مجری ساختمان و افزایش هزینه ساخت و ساز به واسطه استفاده از مجری ساختمان، شاید برای شما سوال باشد که عملا چه لزومی برای استفاده از مجری ساختمان وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال می توان از دو منظر به این مسئله نگاه کرد.

مجری ساختمان

اگر بخواهیم از دید کارفرما به مسئله نگاه کنیم، به نظر می رسد که کارفرما چندان رضایت خاصی نسبت به استفاده از مجری ساختمان نخواهد داشت. زیرا کارفرما در این مرحله معمولا به تنها چیزی که فکر می کند، هزینه تمام شده است. اما اگر مسئله هزینه را لحظه ای کنار بگذاریم، به چه نتیجه ای میرسیم؟

مجری ساختمان کسی است که به صورت تخصصی در زمینه مهندسی ساختمان و ساخت و ساز مدرک آکادمیک دارد و احتمالا در این زمینه تجربه های مختلفی کسب کرده است.

بنابراین به صورت تجربی، عملی و علمی می داند که یک ساختمان باید چگونه ساخته شود. ساخت یک ساختمان فارغ از ابعاد آن، به عوامل فنی و غیر فنی بسیاری بستگی دارد.

مجری ساختمان

مدیریت تمامی این عوامل کنار یکدیگر عملا کار هر کسی نیست. تنها افرادی می توانند این کار را انجام دهند که در این زمینه تجربه کافی داشته باشند.

از طرف دیگر شناخت درست مصالح و سایر موارد فنی و فهم دقیق نکات تخصصی مانند نقشه خوانی و … لزوما کسی می تواند انجام دهد که دروس و دوره های مربوط به آن را گذرانده باشد.

مجری ساختمان

از این رو گرفتن مجوز اشتغال برای مجری ساختمان از طریق وزارت راه و شهرسازی منوط به داشتن مدرک مرتبط با ساخت ساختمان است.

بنابراین یک کارفرما اگر بخواهد کمی منطقی و درست به ماجرا نگاه کند، عملا متوجه خواهد شد که با استفاده از مجری ساختمان عملا از نظر فنی و زمانی چند پله جلوتر خواهد بود. در واقع تا خود کارفرما بخواهد با شرایط فنی و مدیریت پروژه کنار بیاید عملا زمان بسیاری را از دست می دهد.

مجری ساختمان

اما در این بین کارفرماهایی نیز وجود دارند که عملا تجربه بسیار بالایی در زمینه ساخت و ساز ملک دارند. در واقع ساخت و فروش ملک شغل این افراد محسوب می شود. بنابراین آن ها کاملا با این مسئله آشنا هستند.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که این افراد با وجود تجربه بالا هنوز از نظر علمی صلاحیت لازم و کافی را ندارند. بنابراین خواسته یا ناخواسته برای ایجاد هماهنگی بین اجزای فنی مختلف ساختمان به یک مهندس مجری ساختمان نیازمند هستند.

مجری ساختمان

لزوم استفاده از مجری ساختمان از نظر قانون

اما از نظر قانون اگر بخواهیم مجری ساختمان به نکات جالبی پی خواهیم برد. از نظر کارفرما مجری ساختمان یک مدیر ساخت ساختمانی است که می تواند بین اجزای مختلف فنی ارتباط موثر و کارآمد برقرار کند. از آن جایی که این فرد تخصص و تجربه لازم در این زمینه را دارد این ارتباط می تواند موجب صرفه جویی زمانی و مادی شود.

مجری ساختمان

اما از نظر قانون مجری ساختمان فردی است که مسئولیت اصلی فنی ساختمان را بر عهده دارد. اگر بخواهیم کمی ساده تر صحبت کنیم، ساختمان وسیله ای بسیار بزرگ محسوب می شود که می تواند جان و مال شهروندان یک شهر را به خطر بیاندازد.

شما تصور کنید که به هر دلیل یک ساختمان ده طبقه دچار آتش سوزی شدید شود. به جز اهالی ساختمان، همسایه های اطراف نیز متضرر می شود و در نهایت این چهره شهر است که به نوعی تخریب می شود.

مجری ساختمان

بنابراین قانون گذار باید کاری کند که این اتفاقات و احتمال وقوق آن تا حد امکان کم و کمتر شود. از این رو قانون با مشخص کردن یک عنوان (مجری ساختمان ) به عنوان مسئول اصلی فنی ساختمان سعی می کند نقطه ای قابل اتکایی برای خود پیدا کند تا در صورت بروز هر نوع مشکل و اشکال بتواند به آن رجوع کند.

از طرف دیگر با مشخص کردن این نقطه مرکزی می تواند از ابزارهایی مانند مجازات ها به شکل موثرتری استفاده کند.

مجری ساختمان

بنابراین از نظر قانون مجری ساختمان کسی است که مسئولیت اصلی فنی و اجرایی ساختمان را بر عهده دارد، از این رو قانون می تواند در صورت بروز هر نوع مشکل یا در صورت نیاز مجری را احضار کند و از او پرس و جوهای لازم را به عمل بیاورد.

مجری ساختمان

از این رو می توان کاملا حدس زد که مجری از نظر قانون دارای مسئولیت های خاص و مشخص و البته سنگینی است. مجری بر اساس این مسئولیت ها موظف است که ساختمان را از نظر فنی و اجرایی به طور کامل زیر نظر داشته باشد.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که عملا این مسئولیت ها نه کم می شود و نه از بین می رود. در واقع تقریبا این مسئولیت ها برای مجری ساختمان تاریخ انقضایی ندارد.

مجری ساختمان

بعد از ساخت ساختمان همچنان مسئولیت های فنی و اجرایی این ساختمان بر عهده مجری است. بدین معنی که هر اتفاقی که برای این ساختمان بیفتد از نظر قانون اولین فردی که باید پاسخگو باشد مجری است. حال ممکن است که این اتفاق ده سال بعد از اتمام کار ساختمان رخ داده باشد.

مجری ساختمان

مسئله ای به نام مجری ساختمان سوری

در این بین مسئله بسیار مهم و متاسفانه رایجی به نام مجری ساختمان سوری وجود دارد. به طور کلی مجری سوری به حالتی گفته می شود که عملا کارفرما بعد از عقد قرارداد از مجری می خواهد که سراغ پروژه نیاید و بعد از اتمام کار تنها پروژه را از نظر فنی تایید کند.

در واقع در این حالت به نظر می رسد که مجری نیز به یک درآمد نسبتا ساده و البته دلچسب رسیده است.

مجری ساختمان

اما اولین مسئله ای که می تواند مجری ساختمان را در این داستان اذیت کند این است که عملا این فرد با تایید چیزی که نمی داند، وارد یک بازی پر ریسک می شود.

در واقع همانطور که گفته شد مجری از نظر قانونی مسئول فنی و اجرایی ساختمان است و این مسئولیت بعد از اتمام کار ساختمان نیز تمام نمی شود.

یک کارفرما ممکن است بعد از ساخت ساختمان آن را به فرد دیگری واگذار کند و عملا دیگر مسئولیتی در این ساختمان بر عهده ندارد.

اما مجری ساختمان تا مدت ها بعد از اتمام پروژه همچنان درگیر آن خواهد بود و از نظر قانونی مسئول اصلی ساختمان از نظر فنی و اجرایی محسوب می شود.

مجری ساختمان

بنابراین در مجری ساختمان سوری، کسی که بیشترین ریسک را به جان می خرد و احتمالا از این ریسک ضرر هم می کند خود مجری است.

اگر این افراد بدانند که از نظر قانونی چه مسئولیت بزرگی بر عهده دارند احتمالا ثانیه ای هم محیط کارگاه ساختمانی را ترک نمی کردند.

از این رو معمولا توصیه می شود که مجری در صورت اصرار کارفرما بر عدم حضور وی در پروژه مراتب را به نهادهای نظارتی مانند  نظام مهندسی و مراجع قضایی گزارش کند و در نهایت نیز می تواند قرارداد فی مابین را بدون پرداخت خسارت فسخ کند.

این کار بسیار منطقی تر از این است که بخواهد با طناب کارفرما به چاه برود.

مجری ساختمان

سوالات متداول در مورد مجری ساختمان

1-     حد اختیارات مجری ساختمان چقدر است؟

یکی از سوالات متداولی که کاربران و مخاطبان می پرسند این است که عملا حد اختیارات مجری ساختمان چقدر است؟ یعنی او تا چه اندازه می تواند در کارهای اجرایی و فنی ساختمان دخالت کند؟ در جواب باید گفت که مجری بعد از کارفرما به عنوان اصلی ترین مهره ساخت ساختمان محسوب می شود. بنابراین می توان گفت مجری اجازه دارد هر نوع دستور فنی و اجرایی را صادر کند.

از طرف دیگر مجری می تواند با تشخیص خود و بر اساس علم و تجربه ای که دارد جلوی برخی از اقدامات کارفرما را بگیرد یا او را مجبور به انجام کاری کند. این ها حدود اختیاراتی است که قانون در اختیار مجری ساختمان قرار داده است.

2–     در صورت بروز اختلاف میان مجری ساختمان و کارفرما، مرجع ذیصلاح کجاست؟

به طور کلی  رابطه میان مجری ساختمان و کارفرما بر اساس یک قرارداد تجاری ثبت می شود. این قرارداد در هر دادگاه و مرجع قضایی قابل رسیدگی و بررسی است. از این رو در صورت بروز اختلاف میان مجری ساختمان و کارفرما مراجع قضایی مانند شورای حل اختلاف، دادگاه و … می تواند به عنوان مرجع ذیصلاح محسوب شود.

همچنین طرفین می توانند با مراجعه به سازمان نظام مهندسی مسئله و مشکل خود را برطرف کنند. چرا که مسلما استفاده از راه قانونی طولانی و هزینه بردار است و چندان توصیه نمی شود که طرفین بخواهند از این راه استفاده کنند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها