برگه مهندس مجری

برگه مهندس مجری چه زمانی به کار می آید؟

برگه مهندس مجری یکی از مهمترین مواردی است که کارفرما قبل از شروع اجرای ساختمان و گرفتن برگه شروع عملیات باید آن را تهیه کند. این برگه توسط سازمان نظام مهندسی طراحی و ارائه می شود. زمانی این برگه کارایی دارد که شما به عنوان یک کارفرما از یک مهندس مجری استفاده کنید.

اما مهندس مجری کیست و برگه مهندس مجری به چه کاری می آید؟ برای اشنایی کامل با برگه مهندس مجری و شناخت دقیق تمام جزییات مربوط به آن، با ما همراه باشید تا ادامه مطلب با انها اشنا شوید.

برگه مهندس مجری

 برگه مهندس مجری و مفهوم آن

برگه مهندس مجری جز ان دسته از موضوعات بسیار مهمی است که شناخت ان ضروری است. به طور کلی ساختمان از بخش های عملیاتی مختلفی تشکیل شده است که به صورت متوالی یا موازی در مراحل مختلف اجرای پروژه وارد می شوند.

در کلام ساده تر یک پروژه ساختمانی از بخش های گوناگون و نسبتا جدا از هم تشکیل شده است و زمانی یک پروژه ساختمانی به اتمام می رسد که هر کدام از این بخش ها درست مانند چرخ دنده های یک ساعت به درستی در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند و رابطه درستی با یک دیگر قرار کنند.

برگه مهندس مجری

تصور کنید که شما کارفرما اجرای یک ساختمان اداری باشید. در این ساختمان بخش های مختلفی از جمله بنایی، دیوار کشی، گچ بری و … وجود دارد. شما باید بتوانید بین این بخش های مختلف بر اساس هدفی که دنبال می کنید تناسب هایی ایجاد کنید. به طور مثال در ساختمان های اداری باید سیستم کابل کشی کامپیوتری و شبکه ای اجرا شود.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که بخش بزرگی از این کابل کشی ها به صورت زیر ساخت و قبل از اتمام کار صورت می گیرد. بنابراین یک بنا و گچ بر باید محل های اتصال شبکه را بداند و از طرف دیگر یک طراح شبکه باید نقشه کلی ساختمان را در اختیار داشته باشد تا بر اساس آن بتواند موقعیت های مناسبی برای شبکه ساختمان ایجاد کند.

برگه مهندس مجری

بنابراین عملا می بینیم که دو بخش کاملا مجزا یعنی مهندسی شبکه و معمار ساختمان باید با یک دیگر بتوانند تعامل درستی داشته باشند. اما این تعامل درست شبیه به مسئله صحبت کردن یک ایرانی با یک فرانسوی است که هر کدام به زبان خودشان صحبت می کنند. در واقع یک ایرانی که به زبان فارسی صحبت می کند و تنها این زبان را درک می کند نمی توان با یک فرانسوی زبان به طور درستی ارتباط برقرار کند. در این حالت راه حل چیست؟ مترجم یا واسطه.

در واقع یک مترجم می تواند به سادگی رابطه میان ایرانی و فرانسوی را به صورت غیر مستقیم برقرار کند. در داستان پروژه ساختمانی نیز با توجه به گستردگی بخش ها و از هم گسستگی مفهومی آن ها عملا نیاز به یک مترجم یا واسطه وجود دارد. در این حالت دو بخش یا دو گروه عملیاتی می توانند صحبت ها و اهداف یک دیگر را بهتر درک کنند و این یعنی ساخته شدن ساختمانی با کیفیت.

برگه مهندس مجری

 برگه مهندس مجری و کارایی آن

در بالا کاملا متوجه نقش مجری مهندس و در پی آن برگه مهندس مجری در اجرای پروژه های ساختمانی شدیم. در واقع مشخص شد که مجری مهندس موظف است رابطه ای منطقی و درست میان دو بخش از پروژه ساختمانی ایجاد کند. در واقع مجری ساختمان بر اساس وظایف و اختیارات مشخص شده در برگه مهندس مجری می تواند رابطه غیر مستقیم میان بخش های یک ساختمان ایجاد کند.

برگه مهندس مجری

به طور مثال در مثال بالا یک مجری ساختمان می تواند با درک مسئله شبکه و نیاز و هدف کارفرما، مفاهیم مختلفی دریافت کند و با تجمیع اطلاعات از طریق مهندس معمار به یک هدف درست و یک رابطه منطقی میان این دو بخش نسبتا دور از هم ایجاد کند.

بنابراین کاملا مشخص است که مهندس مجری چه کارایی می تواند برای ما داشته باشد. اما فارغ از مسائل تئوری گفته شده، مهندس مجری و به طور کلی برگه مهندس مجری یک وجه قانونی و حقوقی مهم دارد. در واقع مهندس مجری بر اساس قانون مسئول اجرای پروژه ساختمانی محسوب می شود. یعنی مهندس مجری بر اساس مجوزی به نام برگه مهندس مجری تبدیل به مرد اول اجرای پروژه می شود.

برگه مهندس مجری

بنابراین بر اساس قانون هر اتفاق ریز و درشتی که در مراحل اجرای ساختمان رخ می دهد، مهندس مجری به عنوان مسئول اصلی آن شناخته می شود. بنابراین در صورتی که این سازه خطر جانی یا مالی برای ساکنین آن یا برای اهالی شهر ایجاد کند دادگاه اولین نفری را که به جایگاه متهمین احضار می کند همان مهندس مجری ساختمانی است.

چرا که بر اساس تعاریف مشخص شده در قانون عملا مجری مهندس بر اساس برگه مهندس مجری مورد توافق دو طرف مرد اول اجرایی پروژه شناخته می شود. بنابراین هر دستور مربوط به اجرای ساختمانی را می تواند صادر کند. این دستورات حتی برای کارفرما لازم الاجرا محسوب می شود.

برگه مهندس مجری

نقش برگه مهندس مجری در اجرای ساختمان چیست؟

اما اگر بخواهیم به صورت اختصاصی به برگه مهندس مجری نگاه کنیم می توانیم اینگونه بیان کنیم که عملا برگه مهندس مجری یک نوع سند رسمی و دولتی محسوب می شود.

در واقع در دنیای حقوق دو نوع سند تعریف شده است. سند غیر رسمی به آن دسته از اسنادی گفته می شود که بدون حضور یک نماینده قانونی و قابل قبول منعقد می شود.

برگه مهندس مجری

به طور مثال قرارداد قولنامه ای در مشاورین املاک جزو اسناد غیر رسمی محسوب می شود. زیرا هیچ نماینده قانونی در این بین حضور ندارند و آن در جایی ثبت نمی شود.

اما یک قرارداد رسمی عملا قراردادی است که در حضور یک نماینده رسمی قانونی منعقد می شود و در دفتر ثبت برای همیشه این قرارداد ثبت می شود.

برگه مهندس مجری

برگه مهندس مجری از جمله قراردادهای رسمی محسوب می شود. یعنی در حضور یک نماینده دولت  ( نظام مهندسی ) قراردادی فی ما بین کارفرما و مهندس مجری امضا می شود. این سند قابل اتکا و استدلال در دادگاه است. بنابراین برگه مهندس مجری یک سند کاملا رسمی و قانونی است.

برگه مهندس مجری

مجری مهندس بر اساس این برگه می تواند وظایف خود را بداند و همچنین حوزه اختیارات خود را متوجه شود. همچنین طرف کارفرما نیز بر اساس این برگه می تواند انتظارات خود از مهندس مجری را بیان کند. در این برگه قیمت تمام شده و مورد توافق دو طرف ذکر می شود. این قیمت و هزینه، حداکثر چیزی حدود 10 درصد از کل هزینه ساخت و ساز را به خود اختصاص می دهد.

برگه مهندس مجری

کارکرد مهم و قانونی برگه مهندس مجری

اما کارکرد اصلی برگه مهندس مجری در قانون است. در واقع یک قرارداد زمانی کارآمد است که بتواند بر اساس ابزارهای قانونی طرفین را نسبت به انجام تعهدات خودشان وادار کند.

برگه مهندس مجری

در واقع برای برگه مهندس مجری شرح حال و تعهدات مشخصی برای کارفرما و مهندس مجری ذکر شده است. هر کدام از این بندها و تعهدات می تواند به تنهایی مورد اختلاف طرفین قرار بگیرد. اما سعی بر این شده است که تعهدات و اختیارات مناسبی به صورت پیش فرض در این قرارداد ذکر شود.

برگه مهندس مجری

مسئله مهمی که وجود دارد این است که عملا طرفین بر اساس برگه مهندس مجری می دانند که حیطه کاری مشخصی دارند. در صورت عدول از تعهدات و عبور از این حیطه کاری قانون می تواند بر اساس برگه مهندس مجری وارد کار شود و عملا شرایط ایجاد شده را با شرایط مندرج در برگه مهندس مجری مقایسه کند. در صورتی که عدول از تعهدات اتفاق افتاده باشد قانون می تواند بر اساس این سند رسمی و قابل اتکا فرد را محاکمه کند.

برگه مهندس مجری

از طرف دیگر همانطور که گفته شد برگه مهندس مجری یک سند رسمی است. این بدین معنی است که نسخه ای از این سند در دفتر رسمی ثبت می شود. بنابراین حتی بعد از اتمام قرارداد نیز مجری مهندس مسئول سازه ساخته شده شناخته میشود. به عبارت ساده تر مجری ساختمان بعد از اتمام پروژه همچنان بار مسئولیتی این ساختمان را بر دوش خواهد کشید.

به طور مثال ساختمانی ده سال از عمرش می گذرد. حال اگر این ساختمان فرو بریزد و نابود شود، اولین کسی که دادگاه احضار می شود، خود مهندس مجری است.

برگه مهندس مجری

چرا که نقص فنی و اشتباه – هر چند کوچک – می تواند عواقب جبران ناپذیری برای مهندس مجری داشته باشد. زیرا این فرد بر عملیات  اجرایی ساختمان نظارت داشته و دارد و اگر مشکلی در اجرای ساختمان وجود داشته باشد عملا مجری مهندس به عنوان مقصر در دادگاه شناخته می شود.

برگه مهندس مجری

 

بنابراین همانطور که کاملا مشخص است از نظر قانونی برگه مهندس مجری به عنوان یک سند رسمی در دادگاه و مراجع قضایی و نهاد هایی مانند سازمان نظام مهندسی شناخته می شود. بنابراین هر کدام از طرفین یا حتی شخص ثالث ( مانند شهرداری ) می تواند بر اساس این برگه اقامه دعوی کند.

برگه مهندس مجری

چه زمانی نیاز به برگه مهندس مجری است؟

به طور کلی در بند 10 ماده 33 قانون نظام مهندسی آورده شده است که هر نوع ساخت و ساز و حتی تعمیرات در تمام شهر های ایران باید زیر نظر مهندس مجری صورت بگیرد و نیاز به اخذ برگه مهندس مجری وجود دارد. اما مسئله این است که عملا در ساخت سازهای کوچک و نسبتا متوسط نقش مجری ساختمان و پیمانکار بسیار به هم نزدیک می شوند.

برگه مهندس مجری

از این رو قانون با ایجاد یک روزنه عملا الزامی برای استفاده کارفرما ها برای پروژه هایی با مساحت کمتر از 4 هزار متر ندارد. البته این بدین معنی نیست که شما نمی توانید برای سازه های زیر 4 هزار متر از برگه مهندس مجری استفاده کنید. بلکه بدین معنی است که عدم استفاده شما از مجری مهندس خلاف قانون محسوب نمی شود.

برگه مهندس مجری

حال بر اساس این موضوع و با در نظر گرفتن هزینه ساخت آپارتمان در سال 1400 اگر بخواهیم به صورت تقریبی در مورد برگه مهندس مجری و هزینه مورد نیاز برای آن صحبت کنیم می توانیم این گونه بگوییم که برای یک ساختمان 5 طبقه در مناطق مرکزی تهران حداکثر هزینه قابل ذکر در برگه مهندس مجری چیزی حدود 250 میلیون تومان است.

به نظر می رسد این رقم می تواند برای مهندس مجری کاملا مناسب و درخور توجه باشد. البته با توجه به حساسیت کار و همچنین مسئولیت های قانونی که وجود دارد به نظر نمی آید که این درآمد چندان هم دور از ذهن باشد.

برگه مهندس مجری

 برگه مهندس مجری را جدی بگیرید!

در هر حرفه و کاری معمولا یک سری موارد قانونی باید رعایت شوند تا علاوه بر حفظ نظم در جامعه، نوعی امنیت شغلی برای افراد ان مجموعه بوجود آید. در رابطه با برگه مهندس مجری نیز می توان گفت که این سند مهم دارای اعتبار قانونی می باشد و همین موضوع باعث می شود تا قابلیت استناد در مراجع قضایی را داشته باشد.

برگه مهندس مجری

بنابراین برای جلوگیری از تضییع حقوقتان و پایمال شدن قانون، حتما مسئله تنظیم برگه مهندس مجری را جدی بگیرید؛ چرا که این برگه این حق را برای شما ایجاد می کند که در اینده بتوانید در صورت مشاهده هرگونه تخلف برای اقامه دعوی و ارجاع موضوع به نهادهای قانونی اقدام نمایید. مهندس مجری نیز وظیفه دارد تا در صورت عدم رعایت قانون، به عنوان خوانده دعوا در دادگگاه حضور یابد و پاسخگو باشد.

 

 

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها